Skocz do zawartości

Jaka wysokość pomieszczeń ???


Recommended Posts

Witam, mam pytanie które może wyda się śmieszne, ale dla mnie stanowi problem. Jaka powinna być wysokość (minimalna) pomieszczeń na parterze, żeby było ładnie i wygodnie (nie było wrażenia niskiego pomieszczenia). Jestem na etapie stanu surowego , z oknami ale bez drzwi. Przymierzam się do wykonania wylewek, posadzek, instalacji.
Pozdrawiam Janusz
Link do komentarza
Mam ten sam problem, bo kupiłem stan surowy icon_redface.gif
Wydaje mi się, że 2,50m będzie OK., ale na gotowo.
Jeśli dowiesz się coś innego, to daj znać na priwa
Pozdrawiam ze śnieżniego Poznania
Link do komentarza
Im większa powierzchnia pomieszczenia tym wysokość powinna być również większa, np. przy pomieszczeniu powyżej 30 m2 wysokość powinna być 2,60. Niższe pomieszczenie po prostu przytłacza. Mowa tu oczywiście o subiektywnym odczuciu a nie o normach dotyczących pomieszczeń mieszkalnych. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Co mówi norma to nie pamiętam ale chyba 2,5m w świetle wykończonej to jest min.

Obecnie w mieszkaniu mam 2,65m i jest OK

W budowanym domku mam 2.6m (architekt proonował 2.65, ale z żoną uznaliśmy, że 2.6m wystarczy) na parterze gdzie jest pokój dzienny i 2,55m na poddaszu - sypialnie, oraz 2,5m w garażu i 2.7m w części nag garażem (będzie tam moja pracownia).

Dodatkowo powiem, że mieszkałem w pokoju o wys 2.20m (kiedyś jeszcze "za komuny" były głupie przepisy, że nie można mieć iluś tam kondygnacji więc ktoś wybudował domek z oststnią kondygnacją niższą, która według przepisów nie była uznawana jako mieszkalna - to tak dla obejścia przepisów w myśl ideii "Polak potrafi")
Dało się tam mieszkać - ale taki pokój maże być tylko sypialnią, i powinien mieć pewnie większą powierzchnię (tamten miał 24m2) - generalnie nie polecam.
Jesyna zaleta, że dało się pomalować sufit bez drabiny.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Witam
Co do wysokości pomieszczeń to wymagania minimalne zawarte są w dokumencie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA IFRASTRUKTURY w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten jest dostępny w internecie. Zapoznać się z nim mozna także na stronie www.sejm.gov.pl w zakładce prawo.

Cytat

Natomiast mamy problem z rozmiarem okien. Architekt zaplanował nam 160x120 cm (będą okiennice), ale nie jestem przekonana, czy nie za małe. Jak myślicie?



A co do wielkości okien to także jest to w dokumencie o którym wspomniałem wyżej. Jak dobrze pamiętam jest to taka zależność że stosunek powierzchni okien liczony w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi powinien wynosic conajmniej 1:8. Czyli na jeden metr kwadratowy powierzchni okna powinno przypadać max. 8 metrów kwadratowych podłogi.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Ja bywam z drugiej strony problemu - właściciele wybudowali dom gdzie mają otwarty salon z jadalnią i kuchnią a wysokość pomieszczeń wynosi 265cm ... i wydaje się nisko, wtedy zaczyna się szukanie co by tu zrobić, żeby wyglądało ok... a taniej było wybudować 280 cm .
Nie przytoczę, bo w tej chwili nie znajdę ; ktoś powiedział na forum, że 20m2 pokoju w mieszkaniu to zupełnie cos innego niż 20m2 w domu. I ja się z tym absolutnie zgadzam, tak samo jak z tym, że wysokość 260 cm w mieszkaniu nie ma żadnego przełożenia na dom.

-----------------------
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Uważam, że 2,70 to taka najbardziej uniwersalna wysokość pomieszczeń. Nie przytłacza ani nie jest taki wysoki. Co do sztuczek optycznych w malowaniu pokoju to jest ich parę. Żeby optycznie podwyższyć sufit możemy na ścianach namalować pionowe pasy (jeżeli ktoś nie lubi pasów, nie muszą być na wszystkich ścianach tylko np na jednej, lub puścić na ścianie pas tapety). Sufit powinien być jasny aby nie przytłaczać. Im ciemniejszy sufit tym będzie się wydawać niższy.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Na razie obstawiałbym wilgoć. Bardzo prawdopodobne, że obecną tam w wyniku jakiegoś przecieku i zalania stropu. Na pierwszym zdjęciu wygląda to jak plama/zaciek sięgająca dalej od krawędzi ściany, w głąb pomieszczenia.  Żeby coś podpowiedzieć z sensem trzeba mieć informację o tym co jest po drugiej stronie tego stropu i ściany. Płaski dach, strych, to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna? Czy jest tam izolacja cieplna i gdzie? Co do rozróżnienia wilgoć czy grzyb, to akurat szczególnie łatwo o zagrzybienie w miejscach zawilgoconych. 
    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Dzień dobry, chętnie wykonam badania gruntu pod domy jednorodzinne. Mogę też zweryfikować badania geologiczne przedstawione przez sprzedającego. Pomogę w decyzji o zakupie działki. Doradzę co zrobić jak na działce nawiercimy wodę lub co począć jak jej nie ma. Działam w województwach małopolskim, świętokrzyskim i na podkarpaciu. Zapraszam do kontaktu na priv.
    • Dzień dobry, sprawdzę i napiszę odpowiedź na PW. Marcin
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...