Skocz do zawartości

Puszka rozprężna


Recommended Posts

Napisano
Witam.
Mam parę pytań odnośnie puszek rozprężnych (rozdzielających kanały, nie przy anemostatach):

1) W jaki sposób dobiera się puszkę rozprężną?

2) Czy istnieją gotowe puszki(wlot fi200, wylot 4 x fi100 + 4*fi 80; oraz wlot 4 x fi125 + fi200, wylot fi 200)
Napisano
Cytat

Witam.
Mam parę pytań odnośnie puszek rozprężnych (rozdzielających kanały, nie przy anemostatach):

1) W jaki sposób dobiera się puszkę rozprężną?

2) Czy istnieją gotowe puszki(wlot fi200, wylot 4 x fi100 + 4*fi 80; oraz wlot 4 x fi125 + fi200, wylot fi 200)


pola powierzchni...
Jak z centrali wychodzi fi 200 ( 314cm2 ) i dzielimy na 4 kanały = 4 x 78.5 - czyli 4 x 100mm
Napisano
Cytat

Jak z centrali wychodzi fi 200 ( 314cm2 ) i dzielimy na 4 kanały = 4 x 78.5 - czyli 4 x 100mm


A jak potrzeba więcej kanałów?


Jeden wlot fi200 potrzebuję do okapu, który już jest zamontowany.

A "objętość" puszki rozprężnej jest jakoś dobierana?
Napisano
Cytat

A jak potrzeba więcej kanałów?


Jeden wlot fi200 potrzebuję do okapu, który już jest zamontowany.

A "objętość" puszki rozprężnej jest jakoś dobierana?


Okapu się z wentylacją nie łączy.
A co do ilości kanałów to proste
Ft 200 czyli 314 cm 2 : na 7 - daje kanał 75 - 80mm na osiem anemostatów - 60mm ( na zdjęciu francuska wentylacja ze skrzynką 8 x 60 mm)
Przewymiarowanie jest dopuszczalne... ale radziłby do 10% - więcej nie ma sensu - kanały są droższe straty ciepła większe, problemy z zamaskowaniem i możliwość szumów .

DSC01446.jpg

  • 2 tygodnie temu...
Napisano
A co z objętością puszki? Czy jest jakoś dobierana do ilości przepływającego powietrza, czy tylko tak, żeby wyjścia na kanały "zmieściły się" na ściankach?

Czy kształt puszki jest dowolny? Bo większość, które widziałem na zdjęciach ma kształt trójkąta?

Ja raczej będę robił puszki we własnym zakresie, bo nigdzie nie mogę znaleźć takich jakich chcę. Albo nie wiem gdzie szukać.
Napisano
Właściwa nazwa to skrzynka ( może być i puszka) ale rozdzielcza - skrzynka rozprężna ma inne cele. jej wielkość jest uzależniona od ilości i średnicy kanałów + izolacja kanałów. Są też skrzynki "nietrójkątne" np. viessmanna

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Widoczność łączeń zależy bardziej od układającego, nie tylko od tapety. Raufazy przeglądałeś?   Są takie raufazy, które układa się na powierzchni pokrytej grubo klejem. Rolka jest sucha i lekka. Spokojnie dajesz radę układać dwumetrowej szerokości rolkę.  one są z włókna szklanego. Nierozciągliwe.   Ale przy wysokiej temperaturze druga osoba jest niezbędna, bo klej na ścianie (suficie) bardzo szybko wysycha. W praktyce to tempu układania zależy od szybkości pokrywania powierzchni klejem. Układanie tapety idzie szybciej.
    • Taka ciekawostka w temacie, okazuje się, ze jedną z poważnych przyczyn ostatniego blackoutu w Hiszpanii było właśnie nieskompensowanie przesyłanie dużej ilości energii biernej, która tak wpłynęła na obciążenie sieci, ze zabezpieczenia kolejno "puściły" i system energetyczny Hiszpanii padł. Temat będzie teraz analizowany we wszystkich krajach europejskich i nie tylko.
    • Przeszukałem cały internet w poszukiwaniu jakiejś tapety białej na sufit, ale nic nie znalazłem.   Szukam takiej, gdzie nie będzie widać łączeń i miała delikatny wzór. Tak jak ta, ale niestety nie ma jej już na rynku:     Widział ktoś może coś ciekawego?
    • Sprawdzona metoda zabezpieczenia domu z bala przed UV bez efektu żółknięcia. Używam zestawu OSMO: WR Aqua 4001, 429 Naturalny Efekt i 420 UV-Ochrona – daje świetny, surowy wygląd i trwałość. Pełny opis tutaj: [link]
    • Przypominam podsumowanie mojego poprzedniego wpisu - wiążąca jest dopiero interpretacja przepisów wydana przez sąd, jego wyrok w konkretnej sprawie. Niestety, tak jak w tym przypadku przez dewelopera, bywa to wykorzystywane do tworzenia dość karkołomnych interpretacji. Chociaż i sądom też zdarzają się dość dziwne oraz wzajemnie sprzeczne wyroki.  Proszę spojrzeć jeszcze raz na brzmienie § 308. Podano w nim liczbę kondygnacji (przynajmniej 2 nadziemne), jako obligujące do zastosowania dalszych zapisów. Nie ma tam zawężenia do budynków wielorodzinnych. Najwyraźniej prawodawca nie miał więc intencji zastosowania takiego zawężenia, Tym bardziej, że w wielu innych przepisach tego samego rozporządzenia jest wyrażone wprost rozróżnienie na budynki wielorodzinne i jednorodzinne.  Argument o zmianie przepisów lub ich interpretacji od 2022 r. także jest nietrafiony. Ta część rozporządzenia (§ 308), brzmi tak samo od momentu przyjęcia jego pierwotnej wersji jeszcze w roku 2002, czyli 20 lat wcześniej. Fakt, że budynek został oddany do użytkowania , zaś nadzór budowlany nie wnosił uwag wcale nie znaczy, że wszystko wykonano prawidłowo. Jego przedstawiciele mogli czegoś nie sprawdzić, nie zauważyć itd.  Wreszcie mamy kwestię zasadniczą, czyli przywołany już § 146. 1.    § 146. 1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.   Proponuję zacząć od zadania deweloperowi pytania (na piśmie) jak w takim razie realizowany jest obowiązek wynikający z tego przepisu? Na jakiej podstawie twierdzi, że wystarcza do tego ruchoma drabina? Jeżeli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca następnym krokiem powinno być zwrócenie się z tymi samymi pytaniami do nadzoru budowlanego.    Osobiście uważam, że w tym przypadku powinno być zapewnione wejście na dach od zewnątrz, po drabinie stałej. Słusznie Pan zauważył, że wejście na dach przez wyłaz, z jednego z domów tworzących budynek szeregowy, nie zapewnia faktycznie dostępu na dach w celach opisanych w § 146. 1.  Dlatego przypominam o cytowanym już § 101. 1.   § 101. 1. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych względami użytkowymi, jako dojście i przejście między różnymi poziomami mogą służyć drabiny lub klamry, trwale zamocowane do konstrukcji.    Nie bardzo widzę w tej sytuacji możliwość obrony stanowiska, że drabina ruchoma jest wystarczająca. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...