Skocz do zawartości

dobranie fundamentu dla przekroju warstw gruntu


Recommended Posts

Witam wszystkich icon_smile.gif
Szukalem na internecie for gdzie moglbym uzyskac jakas pomoc przy doborze fundamentu i oto trafilem tutaj. Otoz mam przekroj warstw gruntu i teraz moje zadanie. Mam dobrac do niego odpowiedni fudament, z tym ze jeden fundament musze dobrac do budynku 5-cio kondygnacyjnego i jeden dla budynku 10-cio kondygnacyjnego. Pierwsza rzecz o jakiej nalezy pamietac: glebokosc przemarzania. Nastepnie szukam gruntu o dobrej nosnosci czyli gruntow niespoistych(Id>0,33) lub gruntow spoistych gdzie Il<0,25. Powiedzmy ze znalazlem juz grunt nosny.
I teraz moje pytanie: Jak bardzo bedzie sie roznil fundament dla tych obu budynkow? Nie znam obciazenia obliczeniowego od tych budynkow. Czy wystarczy poprostu dla budynku 10-cio kondygnacyjnego zwiekszyc glebokosc posadowienia(i o ile?) czy trzeba dac calkiem inny fundament? Bede wdzieczny za jakakolwiek pomoc icon_smile.gif Edytowano przez james (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich icon_smile.gif
Szukalem na internecie for gdzie moglbym uzyskac jakas pomoc przy doborze fundamentu i oto trafilem tutaj. Otoz mam przekroj warstw gruntu i teraz moje zadanie. Mam dobrac do niego odpowiedni fudament, z tym ze jeden fundament musze dobrac do budynku 5-cio kondygnacyjnego i jeden dla budynku 10-cio kondygnacyjnego. Pierwsza rzecz o jakiej nalezy pamietac: glebokosc przemarzania. Nastepnie szukam gruntu o dobrej nosnosci czyli gruntow niespoistych(Id>0,33) lub gruntow spoistych gdzie Il<0,25. Powiedzmy ze znalazlem juz grunt nosny.
I teraz moje pytanie: Jak bardzo bedzie sie roznil fundament dla tych obu budynkow? Nie znam obciazenia obliczeniowego od tych budynkow. Czy wystarczy poprostu dla budynku 10-cio kondygnacyjnego zwiekszyc glebokosc posadowienia(i o ile?) czy trzeba dac calkiem inny fundament? Bede wdzieczny za jakakolwiek pomoc icon_smile.gif


Bardzo ciekawe pytanie ,a przecież wszystko jest opisane w projekcie jaki fundament trzeba zrobić i od tego jest projektant on oblicza i dobiera fundament do odpowiedniego obciążenia  .

Fundament budynku to jak twoja stopa ,która rozkłada się na powierzchni gruntu .Trzeba zająć odpowiednią powierzchnię gruntu ,do zadanego obciążenia .Jeżeli stoisz w pantoflach to praktycznie  nic się nie dzieje jak zmniejszysz powierzchnię nacisku  w stosunku do tego samego ciężaru stojąc w szpilkach to zaczynasz się zapadać w grunt .      


Link do komentarza
Juz Panowie tlumacze icon_razz.gif Takie oto zadanie mialem na egzaminie z mechaniki gruntow i fundamentowania. Do pracy dyplomowej jeszcze dluga droga. Ja doskonale wiem ze dobranie odpowiedniego fundamentu wiaze sie z wieloma analizami i porownaniami obliczeniowymi. Ja na egzaminie mam okolo 5 przekrojow warstw gruntu i mam jakies 2 minuty aby do kazdego przekroju dobrac odpowiedni fundament dla budynku 5 i 10 kondygnacyjnego. Wiem ze to jest idiotyczne ale ja tego nie wymyslilem...
Moze jednak Panowie cos razem pomyslimy icon_smile.gif
Link do komentarza
cóż, ja mogę tylko teoretyzować. Nie wiem czy znajdziesz tu kompletną i fachową odpowiedź na Twoje pytanie. Wydaje mi się jednak, że dla tych dwóch budynków będą jednak inne fundamenty. Sama głębokość posadowienia nie zmienia aż tyle, aby można było postawić budynek 2x większy. To zapewne jest całkiem inna konstrukcja.
Szkoda że teraz choruje bo budujemy właśnie osiedle 14 wieżowców i mógłbym pogadać tam z osobami które mają to opanowane, ale niestety. Choroba mnie zmogła i do końca tygodnia nie dam rady. Ale jak nie znajdziesz odpowiedzi, to na poniedziałek dam Ci kompletną i fachową informację.
Link do komentarza
czyli masz podane przekroje i w zależności od tego jakie grunty są w tych przekrojach musisz na właściwym gruncie posadowić lawę tych budynków?
znaczy się chodzi bardziej o nośność gruntu, nie wygląd ławy, czy też dodatkowo masz zaproponować sposób wykonania ławy/ (znaczy się np szerokość wysokość, sposób zazbrojenia?)
Link do komentarza
Cytat

Juz Panowie tlumacze icon_razz.gif Takie oto zadanie mialem na egzaminie z mechaniki gruntow i fundamentowania. Do pracy dyplomowej jeszcze dluga droga. Ja doskonale wiem ze dobranie odpowiedniego fundamentu wiaze sie z wieloma analizami i porownaniami obliczeniowymi. Ja na egzaminie mam okolo 5 przekrojow warstw gruntu i mam jakies 2 minuty aby do kazdego przekroju dobrac odpowiedni fundament dla budynku 5 i 10 kondygnacyjnego. Wiem ze to jest idiotyczne ale ja tego nie wymyslilem...
Moze jednak Panowie cos razem pomyslimy icon_smile.gif


Dawaj to zadanie na forum to podumamy ,w zadaniach nieraz poprawne są 2 ,3 a nawet wszystkie odpowiedzi .


Cytat

 Sama głębokość posadowienia nie zmienia aż tyle, aby można było postawić budynek 2x większy. To zapewne jest całkiem inna konstrukcja. 




Głębokość posadowienia ma  znaczenie ,ponieważ ciężar gruntu powyżej ławy ,przeciwdziała swoim ciężarem  wypychaniu gruntu z pod ławy .  Zwiększa się nośność ławy fundamentowej .Dodatkowo głębsze zakotwienie budynku przeciwdziała parciu wiatru. 

Link do komentarza
Cytat

cóż, ja mogę tylko teoretyzować. Nie wiem czy znajdziesz tu kompletną i fachową odpowiedź na Twoje pytanie. Wydaje mi się jednak, że dla tych dwóch budynków będą jednak inne fundamenty. Sama głębokość posadowienia nie zmienia aż tyle, aby można było postawić budynek 2x większy. To zapewne jest całkiem inna konstrukcja.
Szkoda że teraz choruje bo budujemy właśnie osiedle 14 wieżowców i mógłbym pogadać tam z osobami które mają to opanowane, ale niestety. Choroba mnie zmogła i do końca tygodnia nie dam rady. Ale jak nie znajdziesz odpowiedzi, to na poniedziałek dam Ci kompletną i fachową informację.


Ja mam czas takze bede wdzieczny jesli sie czegos dowiesz icon_smile.gif

Mam podane przekroje i do tych przekrojow mam zaproponowac odpowiedni fundament bez dalszych szczegołow. Moze zabawimy sie w dobranie fundamentu do tych przekrojow icon_razz.gif Ja podam swoja propozycje i wy bedziecie mogli podac swoja.

zad.1
do -6,0m: piasek drobny(Id=0,6)
od -6,0 do -10,0m:glina pylasta(Il=0,3)
od -10m: skała
woda gruntowa na -4,0m
Moja propozycja:
budynek 5-cio kondygnacyjny: ława fundamentowa przed woda gruntowa powiedzmy na 2m
budynek 10-cio kondygnacyjny: płyta fundamentowa na piasku drobnym

Z kolei na innym przykladzie mam jakies tam grunty do 12m dosc dobrej nosnosci a pozniej jest pol metrowa warstwa torfu. Pod torfem na 12,5m jest skala. Ze wzgledu na ta warstwe torfu oba budynki umiecilbym na palach na skale.
inny przyklad:

zad.2
do -4,0m: pył(Il=0,6)
od -4,0 do -10,0m: piasek średni(Id=0,7)
od -10m: skała
woda gruntowa na -3,0m
ze wzgledu na dosc wysoki poziom wod gruntowych oba fundamenty umiescilbym na palach Franki z tym ze dla 5 kondygnacji dalbym pale powiedzmy o dlugosci 8m a dla 10 kondygnacji umiescilbym juz pale na skale

Jeszcze mam kilka przykladow ale do tych musialbym umiescic rysunki.
Jakie sa wasze propozycje fundamentow? icon_smile.gif Edytowano przez james (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Głębokość posadowienia ma  znaczenie ,ponieważ ciężar gruntu powyżej ławy ,przeciwdziała swoim ciężarem  wypychaniu gruntu z pod ławy .  Zwiększa się nośność ławy fundamentowej .Dodatkowo głębsze zakotwienie budynku przeciwdziała parciu wiatru. 


dlatego pisałem że mogę jedynie teoretyzować.
Link do komentarza
widze ze dyskusja zeszla troche na niepotrzebny tor...
Zeskanowalem pare przykladow z przekrojami warstw gruntu. Moze jednak ktos sie znajdzie kto bylby w stanie mi pomoc.

przekroje

Moje propozycje:
zad.1
5 kondygnacji: ława fundamentowa przed woda gruntowa
10 kondygnacji: plyta fundamentowa na Pd
zad.2
5 kondygnacji: pale Franki na 8m
10 kondygnacji: pale Franki na na skale
zad.3
w obu przypadkach ze wzgledu na zalegająco gleboko torf pale w rurze obsadowej na skale
zad.4
tutaj mamy nierownomierne rozlozenie warstw. Torf nie zalega zbyt gleboko takze mozna by bylo zaproponowac wymiane gruntu. A nawet chyba jest konieczna. Po wymianie gruntu oba fundamenty umiescilbym na palach rzeszowskich.(http://baztech.icm.edu.pl/baztech/cgi-bin/btgetdoc.cgi?BPB2-0019-0042)
zad.5
ten przyklad jest troche dziwny.Ze wzgledu na ten uskok oba fundamenty umiescilbym na palach w rurze obsadowej, z tym ze na jakiej glebokosci umiescic pale?
zad.6
w tym przykladzie zapomnialem zaznaczyc ze woda gruntowa znajduje sie juz na 30cm.
szczerze to nie wiem co to jest. Moze z tego miejsca byl wydobyty grunt i ten Pd jest gruntem nasypowym, tylko ze jest cos za dobrze zageszczony jak na grunt nasypowy. Mozna byloby tu zastosowac jakies odwodnienie. Ponizej znajduje sie grunt o dobrej nosnosci, tylko to zadanie wydaje mi sie jakies podchwytliwe. Dla pewnosci ze wszystko bedzie ok oba fundamenty umiescilbym na studni fundamentowym poniewaz ten dol mnie cos niepokoi.

Co myslicie o moich propozycjach? Podawajcie swoje i bedziemy wspolnie myslec ktore wydaje sie byc najlepszym rozwiazaniem icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

widze ze dyskusja zeszla troche na niepotrzebny tor...
Zeskanowalem pare przykladow z przekrojami warstw gruntu. Moze jednak ktos sie znajdzie kto bylby w stanie mi pomoc.

przekroje

Moje propozycje:
zad.1
5 kondygnacji: ława fundamentowa przed woda gruntowa
10 kondygnacji: plyta fundamentowa na Pd
zad.2
5 kondygnacji: pale Franki na 8m
10 kondygnacji: pale Franki na na skale
zad.3
w obu przypadkach ze wzgledu na zalegająco gleboko torf pale w rurze obsadowej na skale
zad.4
tutaj mamy nierownomierne rozlozenie warstw. Torf nie zalega zbyt gleboko takze mozna by bylo zaproponowac wymiane gruntu. A nawet chyba jest konieczna. Po wymianie gruntu oba fundamenty umiescilbym na palach rzeszowskich.(http://baztech.icm.edu.pl/baztech/cgi-bin/btgetdoc.cgi?BPB2-0019-0042)
zad.5
ten przyklad jest troche dziwny.Ze wzgledu na ten uskok oba fundamenty umiescilbym na palach w rurze obsadowej, z tym ze na jakiej glebokosci umiescic pale?
zad.6
w tym przykladzie zapomnialem zaznaczyc ze woda gruntowa znajduje sie juz na 30cm.
szczerze to nie wiem co to jest. Moze z tego miejsca byl wydobyty grunt i ten Pd jest gruntem nasypowym, tylko ze jest cos za dobrze zageszczony jak na grunt nasypowy. Mozna byloby tu zastosowac jakies odwodnienie. Ponizej znajduje sie grunt o dobrej nosnosci, tylko to zadanie wydaje mi sie jakies podchwytliwe. Dla pewnosci ze wszystko bedzie ok oba fundamenty umiescilbym na studni fundamentowym poniewaz ten dol mnie cos niepokoi.

Co myslicie o moich propozycjach? Podawajcie swoje i bedziemy wspolnie myslec ktore wydaje sie byc najlepszym rozwiazaniem icon_wink.gif


Musisz jeszcze wymienić wszystkie  fundamenty jakie możemy zastosować do tych sytuacji.

 


Link do komentarza
Cytat

Musisz jeszcze wymienić wszystkie  fundamenty jakie możemy zastosować do tych sytuacji.
 


Mysle ze kazdy ktory sie nadaje jest dobry ale moge wymienic ktore ja bralem pod uwage.
Bezposrednie: lawa fundamentowa, stopa fundamentowa, plyta fundamentowa, ruszty fundamentowe, skrzynie fundamentowe
Posrednie:
pale: Vibrex, Franki, Vibro, Wolfsholza, CFA, w rurze obsadowej, Atlas i Omega, rzeszowski
studnia fundamentowa
mozliwe sa jeszcze do wykonania: odwodnienia, wymiany gruntu i dylatacje Edytowano przez james (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Mysle ze kazdy ktory sie nadaje jest dobry ale moge wymienic ktore ja bralem pod uwage.
Bezposrednie: lawa fundamentowa, stopa fundamentowa, plyta fundamentowa, ruszty fundamentowe, skrzynie fundamentowe
Posrednie:
pale: Vibrex, Franki, Vibro, Wolfsholza, CFA, w rurze obsadowej, Atlas i Omega, rzeszowski
studnia fundamentowa
mozliwe sa jeszcze do wykonania: odwodnienia, wymiany gruntu i dylatacje


Trzeba brać też pod uwagę wskaźniki plastyczności i spoistości gruntu 


zad 1 piasek drobny srednio-zagęszczony i glina plastyczna to jak kołyska .
5 kondygnacji: ławy fundamentowe do 2 m
10 kondygnacji: płyta fundamentowa na palach CFA.

zad 2 wymiana gruntu na 4 m  nawieziony piasek na 2 m  zagęszczony  mechanicznie

5 kondygnacji: płyta fundamentowa a nawet fundamenty 
10 kondygnacji: pale Franki na na skale to może przesada piasek średni  dobrze zagęszczony + 2 m piasku  zagęszczonego  mechanicznie może skrzynia fundamentowa .


zad.3
 na zalegająco gleboko torf 
 5 kondygnacji:może fundament na studniach lub palach CFA wystarczy 
10 kondygnacji:pale w rurze obsadowej na skale trzeba by dać. 

zad.4 wymiana gruntu owszem . tu trzeba by  wykorzystać  tarcie 
5 kondygnacji:może fundament na studniach
10 kondygnacji:skrzynia na studniach 

zad.5.
stopy fundamentowe oparte na skale od prawej strony  oraz stopy fundamentowe oparte na  palach  na skale .Ilość pali  pod stopami różna  dla  5 kondygnacji i 10 kon.
zad.6 .za mało informacji co jest po bokach i ponizej 10 m 
Link do komentarza
Niektory rozwiazania troche mnie zdziwily ale pokolei icon_razz.gif
Cytat

Trzeba brać też pod uwagę wskaźniki plastyczności i spoistości gruntu 

zad 1 piasek drobny srednio-zagęszczony i glina plastyczna to jak kołyska .
5 kondygnacji: ławy fundamentowe do 2 m
10 kondygnacji: płyta fundamentowa na palach CFA.


od kiedy to plyte fundamentowa posadawia sie jeszcze ma palach?

Cytat

zad 2 wymiana gruntu na 4 m  nawieziony piasek na 2 m  zagęszczony  mechanicznie

5 kondygnacji: płyta fundamentowa a nawet fundamenty 
10 kondygnacji: pale Franki na na skale to może przesada piasek średni  dobrze zagęszczony + 2 m piasku  zagęszczonego  mechanicznie może skrzynia fundamentowa .


Mozna robic wymiane gruntu na 4m skoro na 3m znajduje sie woda? Nie wiem czy jest sens robic wymiane gruntu i pozniej posadawiac na palach, troche to wedlug mnie nieoplacalne.

Cytat

zad.3
 na zalegająco gleboko torf 
 5 kondygnacji:może fundament na studniach lub palach CFA wystarczy 
10 kondygnacji:pale w rurze obsadowej na skale trzeba by dać. 


Mysle ze tutaj masz racje, jednak w obu przypadkach dalbym pale CFA lub Wolfsholza

Cytat

zad.4 wymiana gruntu owszem . tu trzeba by  wykorzystać  tarcie 
5 kondygnacji:może fundament na studniach
10 kondygnacji:skrzynia na studniach 


Moim zdaniem pal rzeszowski pasuje tutaj idealnie icon_razz.gif

Cytat

zad.5.
stopy fundamentowe oparte na skale od prawej strony  oraz stopy fundamentowe oparte na  palach  na skale .Ilość pali  pod stopami różna  dla  5 kondygnacji i 10 kon.


Dlaczego dajesz stopy skoro nic nie wiemy o konstrukcji budynku? Wydaje mi sie ze stopy bardziej pod budynki o konstrukcji szkieletowej sie nadaja. Tutaj po ponownym przeanalizowaniu umiescilbym jednak oba budynki na palach Atlas.

Jeszcze mam takie pytanie. Czy te nasze roznice wynikaja z tego ze moje propozycje sie nie nadawaly czy poprostu chciales zaproponowac swoje inne rozwiazania ?
i tak w ogole dzieki za zainteresowanie icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Niektory rozwiazania troche mnie zdziwily ale pokolei Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_razz.gif">

od kiedy to plyte fundamentowa posadawia sie jeszcze ma palach?


Mozna robic wymiane gruntu na 4m skoro na 3m znajduje sie woda? Nie wiem czy jest sens robic wymiane gruntu i pozniej posadawiac na palach, troche to wedlug mnie nieoplacalne.


Mysle ze tutaj masz racje, jednak w obu przypadkach dalbym pale CFA lub Wolfsholza


Moim zdaniem pal rzeszowski pasuje tutaj idealnie Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_razz.gif">


Dlaczego dajesz stopy skoro nic nie wiemy o konstrukcji budynku? Wydaje mi sie ze stopy bardziej pod budynki o konstrukcji szkieletowej sie nadaja. Tutaj po ponownym przeanalizowaniu umiescilbym jednak oba budynki na palach Atlas.

Jeszcze mam takie pytanie. Czy te nasze roznice wynikaja z tego ze moje propozycje sie nie nadawaly czy poprostu chciales zaproponowac swoje inne rozwiazania ?
i tak w ogole dzieki za zainteresowanie Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif">


zad 2 wymiana gruntu na 4 m nawieziony piasek na 2 m zagęszczony mechanicznie
Mozna robic wymiane gruntu na 4m skoro na 3m znajduje sie woda? Można od tego są pompy  Nie wiem czy jest sens robic wymiane gruntu i pozniej posadawiac na palach, troche to wedlug mnie nieoplacalne.Wymiane gruntu przy opcji płyta fundamentowa a nawet fundamenty ,oraz skrzynia fundamentowa.


Nie można aż tak  jednoznacznie określić jaką technologię  wybrać , masz uczyć się na przykładach ,pamiętaj żebyś potrafił  poprzeć swój tok rozumowania  i to nie tylko pod względem ekonomicznym ,tam będą ludzie .  
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...