Skocz do zawartości

Zmiana statusu nieruchomości


Recommended Posts

Znaleźliśmy piękny domek nad samym jeziorem, w lesie, cicha, spokojna okolica. Idealne miejsce na mieszkanie i odpoczynek po pracy. Domek ma adres i księgę wieczystą, zbudowany jest jako całoroczny i spokojnie można w nim mieszkać na stałe, ale w papierach stoi jako letniskowy, a działka jako rekreacyjna.
Czy istnieje możliwość przemianowania tej nieruchomości na mieszkalną? Jak to zrobić i ile to kosztuje? Gdzie mogę się dowiedzieć czegoś na ten temat.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź na moje pytanie (jeśli coś na ten temat wiecie), bo może nam okazja z przed nosa uciec icon_smile.gif
Link do komentarza
Jeżeli obowiązuje MPZP i jest w nim wpisane, że są to tereny letniskowo-rekreacyjne - to raczej pozamiatane...

Jeżeli nie - napisz wniosek o zmianę przeznaczenia działki... bo jeżeli były wydawane WZ, to mogły być wydane właśnie na letniskowo-rekreacyjne... Później wejdzie w grę zmiana użytkowania budynku
Link do komentarza
Cytat

Znaleźliśmy piękny domek nad samym jeziorem, w lesie, cicha, spokojna okolica. Idealne miejsce na mieszkanie i odpoczynek po pracy. Domek ma adres i księgę wieczystą, zbudowany jest jako całoroczny i spokojnie można w nim mieszkać na stałe, ale w papierach stoi jako letniskowy, a działka jako rekreacyjna.
Czy istnieje możliwość przemianowania tej nieruchomości na mieszkalną? Jak to zrobić i ile to kosztuje? Gdzie mogę się dowiedzieć czegoś na ten temat.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź na moje pytanie (jeśli coś na ten temat wiecie), bo może nam okazja z przed nosa uciec icon_smile.gif


Zacznij od odwiedzenia właściwego miejscowo urzędu gminy lub miasta i zapytaj czy na tym terenie jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jeśli tak to wystąp o wypis, albo w inny sposób sprawdź jakie przeznaczenie mają tereny, na których stoi budynek (potrzebna Ci będzie lokalizacja:adres budynku lub numer działki )
Jeśli nie ma planu, to zapytaj czy jest tam możliwość zameldowania.
Późniejsze postępowanie będzie już zależało od tego co ustalisz.

jimt a może w planie jest zapis że może być część mieszkalna w budynku usługowym? zwykle w planach dopisują jako przeznaczenie dopuszczalne
Link do komentarza
Trochę z innej strony.
Czym różni się (albo może się różnić) od mieszkalnego:
- wyższy podatek od nieruchomości,
- teoretycznie kłopotem z zameldowaniem, ale to raczej jest do „przeskoczenia”,
- niejednokrotnie niższą wartością.

To w zasadzie wszystko.

Z orzecznictwa wynika, że dom letniskowy jest budynkiem mieszkalnym (jeśli spełnia kryteria takowego) i może zaspokajać potrzeby mieszkaniowe
Np: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. (sygn. I SA/Ol 242/06).

Link do komentarza
Poradźcie dalej:
Wypis z rejestru gruntów działki: tereny mieszkaniowe (cokolwiek to znaczy)
Teraźniejszy właściciel nie dopilnował zgłoszenia tego, że na działce jest budynek, więc w wypisie o budynku nic nie było. Wysłałam go więc do gminy, żeby zgłosił dom i powiedziano mu, że póki nikt tam nie mieszka, to do podatków wpiszą go jako letniskowy, ale jak się zamelduje, to napiszą mu mieszkalny. Zameldował się czasowo i na kwitku, który jest podstawą np. dostania kredytu hipotecznego, napisali mu mieszkalny, chociaż w pozwoleniu na budowę było letniskowy. Kazałam mu złożyć też papiery o wpisanie domu do księgi wieczystej, to ponoć powiedzieli mu, że będzie musiał czekać 2 miesiące, a jeśli podpiszemy umowę sprzedaży u notariusza, to notariusz może ten dom wpisać do księgi wieczystej od ręki, bez czekania.
Czy to wszystko jest uczciwe i realne???
Link do komentarza
da radę samemu - tylko kosztuje jakieś 50 zł i tylko do celów lokalizacyjnych, do celów prawnych wydadzą tylko jak właściciel wystąpi, albo osoba reprezentująca właściciela - koszt ponad 100 zł (chyba coś koło 130)

Mapa do celów prawnych służy do ujawniania prawa w księgach wieczystych.
Link do komentarza
W starostwie nie byłam, bo muszę tam pojechać 200 km, ale sprawdziłam na www.geoportal.pl to na tamtych planach działka jest (domów tam nie ma w okolicy żadnych, chociaż okolica cała zabudowana), ma numer zgodny z numerem wypisu z rejestru gruntów, więc chyba pod tym względem wszystko jest ok.
Kurczę, nie wiem, co robić, bo dom super i okazja niezła, a ja jestem zupełnie zielona. Dzwoniłam tam do gminy, facet jakiś cham, który nie chce rozmawiać. Właściciel budynku się stara, lata do gminy na każde moje kiwnięcie, więc chyba uczciwy???
Powiedzcie mi jeszcze co znaczą symbole A K i G przy oznaczeniach budynków i gruntów.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A co z fundamentem pod wykuszem?
    • Dzień dobry, interesuje mnie wykopanie w skarpie podziemnych piwniczek, na wzór tych popularnych na Węgrzech i w Mołdawii (w których trzymano wino). Pytanie jak zrobić to bezpiecznie i sucho, no i czy są w Polsce firmy, które specjalizują się w tego typu realizacjach.  
    • Dom podpiwniczony. W wykuszu pod jednym oknem mam rysę pęknięcie idącą od pierwszego do ostatniego bloczka betonowego, praktycznie na samym środku okna. Pod ostatnią warstwą bloczku na pewno nie ma zbrojenia pod okiennego bo w sumie nie wiedziałem że przy betonowych bloczkach się to daje. Chciałbym to wzmocnić żeby już więcej nie pękało i to co przyszło mi do głowy to zdjąć górną warstwe bloczka, wkleić startery po obu stronach bloczka z prętów 12mm czy 8 mm i połączyć długimi prętami + strzemiona i zalał betonem czyli zrobił takie jakby nadproze przy parapetowe. Co o tym sądzicie.     
    • Proszę przede wszystkim zaobserwować jak w czasie deszczu spływa woda po zewnętrznej krawędzi tego balkonu, który ma Pan nad głową. Bardzo możliwe, że ten balkon od góry nie ma żadnej (lub żadnej sensownej) obróbki blacharskiej. Jeżeli tak jest, to woda po prostu cieknie po krawędzi płyty balkonowej i wszystko od niej nasiąka. Później zaczyna się łuszczyć, szczególnie ta nieszczęsna gładź, która najpewniej spuchła i częściowo została wymyta pod pasem nieprzepuszczalnej farby.  Farbę i warstwę gładzi trzeba w całości usunąć. Gładź zastąpić warstwą gładzi na bazie cementu. Ewentualnie nawet zaprawą cementową, ale to już wymaga wyczucia co do jej proporcji i konsystencji. Potem być może nawet dobra farba do betonu, taka której producent dopuszcza użycie nawet na schodach zewnętrznych i tarasach, Trzeba nią pokryć cały sufit.  Ponadto mam poważne wątpliwości, czy ta jednostka zewnętrzna klimatyzatora nie została założona zbyt blisko przegród (ściany i sufitu). Proszę sprawdzić w instrukcji, jakie wymagania stawia producent.  
    • Trudno się ostatecznie wypowiadać nie znając szczegółów, w tym tych technicznych. Jednak co do zasady instalacje nie powinny być wykonane w taki sposób, że ich naprawa wymaga naruszenia elementów konstrukcyjnych. Ale w starych budynkach bywa z tym różnie, nie sposób powiedzieć jaka jest faktyczna sytuacja i możliwości naprawy.  Ostatecznie jednak, jeżeli zarządca budynku (spółdzielnia mieszkaniowa) decyduje się na dokonanie napraw od strony Pani lokalu to podstawowym jego obowiązkiem jest przywrócenie wszystkiego do stanu pierwotnego. Czyli jeżli jakikolwiek element w mieszkaniu zostanie zniszczony lub uszkodzony to spółdzielnia musi go wymienić lub naprawić. Nie ma przy tym znaczenia cy spółdzielnia ma ubezpieczenie od takich zdarzeń losowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...