Skocz do zawartości

PC bezpośrednie odparowanie bezpośrednia kondensacja - co sądzicie?


Recommended Posts

Witam
Zaczynam pod Warszawą budowę domu 130m2 w parterze sama podłogówka zapotrzebowanie cieplne około 6,8kW.
Nadszedł czas wyboru i po zebraniu paru ofert najkorzystniej wypadła oferta jednej z firm na cały system (nie pisze by nie było reklamy) pompy ciepła bezpośrednie odparowanie - bezpośrednia kondensacja z kolektorem poziomym i podłogówką wykonaną na rurkach miedzianych.
Czy ktoś z forumowiczów użytkuje taką/podobną PC i by mógł się podzielić swoimi spostrzeżeniami?

Pozdrawiam
Wojtek
Link do komentarza
Bez problemów odgaduję, że jest to ZIRIUS GvP. icon_biggrin.gif

Nic nie ujmując ani tej pompie ciepła, ani temu, że chcesz ją zastosować – dla rozważenia kilka uwag:
- tam rura podłogówki ma jedynie 125mb długości,
- obliczono ja dla powierzchni ogrzewanej około 60m2,
- w związku z powyższym na 1m2 powierzchni ogrzewanej przypada około 2mb rury „grzewczej”– co daje w efekcie bardzo nierównomierne ogrzanie podłogi,
- nie można tą pompa ciepła (z przyczyn konstrukcyjnych) ogrzewać CWU.

Moim zdaniem, ta pompa idealnie nadaje się do ogrzewania domków rekreacyjnych - natomiast do domu mieszkalnego to już niekoniecznie.
Link do komentarza
Cytat

Bez problemów odgaduję, że jest to ZIRIUS GvP. icon_biggrin.gif

Nic nie ujmując ani tej pompie ciepła, ani temu, że chcesz ją zastosować – dla rozważenia kilka uwag:
- tam rura podłogówki ma jedynie 125mb długości,
- obliczono ja dla powierzchni ogrzewanej około 60m2,
- w związku z powyższym na 1m2 powierzchni ogrzewanej przypada około 2mb rury „grzewczej”– co daje w efekcie bardzo nierównomierne ogrzanie podłogi,
- nie można tą pompa ciepła (z przyczyn konstrukcyjnych) ogrzewać CWU.

Moim zdaniem, ta pompa idealnie nadaje się do ogrzewania domków rekreacyjnych - natomiast do domu mieszkalnego to już niekoniecznie.


Dzięki za informację natomiast to nie jest ta firma. Ja myślę o systemie Natea firmy Sofath.
W kalkulacji koncesjoner (jak by nie mogli instalatorów nazywać normalnie???) wyliczył mi na moją chałupkę model MT7.10 gdzie jest 440m (4x110) rury w podłogówce. CWU jest grzane w trakcie pracy pompy. Niestety latem PC nie grzeje tylko działa grzałka. I to mój kolejny dylemat… zainwestować w kolektory płaskie i droższy zbiornik CWU z przyłączem pod kolektory czy zrezygnować z funkcji CWU w PC do CO i dodać małą PC do CWU.
Proponują zabudowe PC CWU w jednej obudowie z PC do CO.
PC do CWU też bezpośrednie odparowanie. Kosztowo kolektory i PC CWU wychodzi podobnie.
Link do komentarza
Gość Sofath
Wydaje mi się, że sensowną opcją jest niezależna pompa do CWU.
Wymaga ona 30 m2 pod poziomy kolektor gruntowy, a jej moc wystarcza na zasobnik o pojemności 300l.
Ogrzewanie działa kiedy trzeba, a CWU mamy cały czas.
Link do komentarza
Gość Sofath
Cytat

Firma wykonująca kolektor musi to robić bardzo dokładnie. Kolektor z gazem ma cienkie rurki i jest podatny na uszkodzenia mechaniczne!


Trudno się z tym nie zgodzić icon_smile.gif

Co do tego rozwiązania, minusem kolektorów słonecznych jest np to, że jesli zużyjemy ciepłą wodę wieczorem to nie nagrzeje się ona przez noc i rano będziemy mieli ZWU icon_smile.gif

Dlatego moim zdaniem przewagę ma pompa ciepła, która nie sprawi nam tego problemu, a jej koszt jest niemal identyczny do instalacji solarnej przeznaczonej do CWU. Edytowano przez Sofath (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Firma wykonująca kolektor musi to robić bardzo dokładnie. Kolektor z gazem ma cienkie rurki i jest podatny na uszkodzenia mechaniczne!


Też się nad tym zastanawiałem. Dają 5 letnią gwarancję na instalację więc jest w ich interesie by dobrze to zrobili.
Zresztą wydaje mi się że jak coś by miało być nie tak to wyjdzie w pierwszym roku użytkowania.
Z ciekawości wlazłem na fora zagraniczne i poczytałem trochę o systemach Sofath i wrażenia z lektury bardzo pozytywne.
Jutro jestem umówiony na obejżenie instalacji w budynku szefa tej firm. Mają mi pokazać jak działa i dane pracy z ostatnich 2 lat.
Link do komentarza
Cytat

Co do tego rozwiązania, minusem kolektorów słonecznych jest np to, że jesli zużyjemy ciepłą wodę wieczorem to nie nagrzeje się ona przez noc i rano będziemy mieli ZWU icon_smile.gif


Jeśli będziesz miał duży zbiornik buforowy np. 800 litrów, to ciężko będzie zużyć tyle wody!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...