Skocz do zawartości

Pytanie o schemat instalacji c.o.


Recommended Posts

Witam wszystkich!

Jestem w trakcie remontu domu jednorodzinnego, i jestem na etapie kompletowania instalacji c.o. W związku z tym mam kilka pytań jak poprowadzić instalację aby miało to ręce i nogi....

Pierwsze pytanie dotyczy rozmieszczenie elementów instalacji jak np. boiler i rurki zasilające i odprowadzające, zbiorniczek wyrównawczy (chyba najlepiej na strychu??).... Zależy mi przy tym aby zachować "grawitacje" ponieważ dom znajduje się na wsi i nie często zdarzają się zaniki prądu....

Drugie moje pytanie to jakich materiałów użyć?? Podsiadam piec na paliwa mieszane (wegiel/miał/drzewo), znajomy polecił rurki plastikowo aluminiowe... Co jeszcze mi się przyda?? Na co mam zwrócić uwagę??

Dodaje schemat narysowany na szybko:

Brak obrazka

Kolor czerwony to grzejniki, zielony to piwnica a brązowy to piec który stoi w piwnicy

Z góry dziękuje za odp.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich!

Jestem w trakcie remontu domu jednorodzinnego, i jestem na etapie kompletowania instalacji c.o. W związku z tym mam kilka pytań jak poprowadzić instalację aby miało to ręce i nogi....

Pierwsze pytanie dotyczy rozmieszczenie elementów instalacji jak np. boiler i rurki zasilające i odprowadzające, zbiorniczek wyrównawczy (chyba najlepiej na strychu??).... Zależy mi przy tym aby zachować "grawitacje" ponieważ dom znajduje się na wsi i nie często zdarzają się zaniki prądu....

Drugie moje pytanie to jakich materiałów użyć?? Podsiadam piec na paliwa mieszane (wegiel/miał/drzewo), znajomy polecił rurki plastikowo aluminiowe... Co jeszcze mi się przyda?? Na co mam zwrócić uwagę??

Dodaje schemat narysowany na szybko:



Kolor czerwony to grzejniki, zielony to piwnica a brązowy to piec który stoi w piwnicy

Z góry dziękuje za odp.

Pozdrawiam!




Jak grawitacyjny to rury stalowe spawane przy piecu 2 cale .

jak pompowy wymuszony to przy piecu stalowe a dalej plastik + agregat prądotwórczy.
Link do komentarza
Jak z pieca wychodzi 5/4 ' to tak jedz aż do pionów.Pamiętaj o upadach...Jak najmniej zakrętów...
Piony 1'(wszystko stal) - od nich do grzejników możesz już se pyknać te PEXy .
Jak blisko (30cm.) 16mm., jak dalej to już lepsza 20mm.
Rura bezpieczeństwa - piec -^ zbiornik wyrówn. = 1'.
Link do komentarza
By połączyć obie opcje: grawitacja sporadycznie - obieg wymuszony jako główny sposób cyrkulacji, instalację należy wykonać jak pod grawitację - z zachowaniem odpowiednich spadków, z zachowaniem stopniowania średnic, odpowiednich różnic wysokości, najkrótszą drogą itd.
Instalacja w stali lub w miedzi.
Ponieważ brak prądu traktujemy jako zdarzenie losowe, wystarczy powiększyć planowane średnice o jeden rząd wielkości..
Tanią alternatywą, jest posiadanie agregatu prądotwórczego.

By-pass, omijający pompę cyrkulacyjną umożliwi jej obejście w razie braku prądu.
Instalacja pójdzie grawitacyjnie czyli nie na maksa, ale być może w sposób wystarczający do ogrzania.. ( w zależności od temp zewnętrznej).

Jak jest zabezpieczony kocioł na wypadek gwałtownego zmniejszenia cyrkulacji?
Rozumiem, że Twój kocioł nie posiada ani podajnika ani wentylatora?
Do rozważenia wstawienie taniego zbiornika buforowego jako elementu zabezpieczajacego kocioł, ładowanego grawitacyjnie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...