Skocz do zawartości

Podłoga pływająca


Recommended Posts

Cytat

Witam!
Czy przy robieniu podłogi pływającej pod panele trzeba dać płytę OSB i dopiero na to panele czy może wystarczy na wełnę/styropian dać od razu panele. Przecież panele to też jest rodzaj podłogi pływającej.

I przy okazji, co lepiej dać, wełnę czy styropian?


Ta podłoga przecież musi mieć po czym pływać i mieć na czym się utrzymać w poziomie - warstwa wełny, czy styropianu, nawet tego najbardziej twardego ma za małą wytrzymałość, właściwie wcale jej nie ma icon_sad.gif
OSB bez wątpliwości konieczne!!!
Link do komentarza
Cytat

Witam!
Czy przy robieniu podłogi pływającej pod panele trzeba dać płytę OSB i dopiero na to panele czy może wystarczy na wełnę/styropian dać od razu panele. Przecież panele to też jest rodzaj podłogi pływającej.

I przy okazji, co lepiej dać, wełnę czy styropian?


witam icon_surprised.gif nie dawaj wełny ani styropianu icon_biggrin.gif daj osb!
Link do komentarza
Cytat

A jak postawisz szafę na wełnie? Panele mają kilka minimetrów i mimo zatrzasków połączenie nie wytrzyma i się wyłamie. Ja na styropian dawałem OSB, a na to panele, 25m2.


Jakie 25m2?

Cytat

witam icon_surprised.gif nie dawaj wełny ani styropianu icon_biggrin.gif daj osb!


To nie będzie wcale wygłuszenia a o to mi chodzi. Samo OSB nie da chyba rady
Link do komentarza
Cytat

[...]

To nie będzie wcale wygłuszenia a o to mi chodzi. Samo OSB nie da chyba rady


To właściwie gdzie chcesz te panele położyć???
Wspomniałeś o płycie OSB, więc wywnioskowałem, że robisz jakieś pomieszczenia na piętrze, strop drewniany, chcesz je odizolować akustycznie od dolnego pomieszczenia i zastosować warstwę wełny lub styropianu i na to panele - w takim przypadku płyta OSB jest konieczna.
Jeśli masz zamiar położyć te panele w pomieszczeniu, gdzie jest wylana podłoga, czy wręcz na jaskąś starą podłogę typu PCV, to aby wygłuszyć, to kładziesz płyty eko - płyty drewnopochodne, z miękkiej pilśni, które nieco wygłuszą. I tu OSB jest nie potrzebne.
Chyba, że myślałeś, żeby na istniejącą wylewkę położyć warstwę izolującą (raczej wełny, a nie styropianu), na to OSB (bo musi być twardo pod pływającą podłogą), na to gąbka podkładowa i panele. Tp podwyższy Ci podłogę o 8-10 cm.
Pierwsze pytanie było nieprecyzyje icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

[...]
Chyba, że myślałeś, żeby na istniejącą wylewkę położyć warstwę izolującą (raczej wełny, a nie styropianu), na to OSB (bo musi być twardo pod pływającą podłogą), na to gąbka podkładowa i panele.
[...]


icon_lol.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Jakie 25m2?


To nie będzie wcale wygłuszenia a o to mi chodzi. Samo OSB nie da chyba rady



25m2 paneli układałem na tym osb icon_wink.gif
Jeśli chcesz wełnę to na płytach z wełny układa się folią paroizolacyjną grubości min. 0,2 mm. Usztywnieniem przenoszącym obciążenia są płyty drewnopochodne (wiórowe, OSB) posiadające na czterech krawędziach frez typu ?wpust-pióro?. Po ich dokładnym ułożeniu bezpośrednio pod panele można położyć arkusze piankowe oferowane często łącznie z panelami.

Jeśli wolisz cieniej może zastosuj:
1. Mata podpodłogowa TUPLEX grubości 2,6 mm. Dwie warstwy folii polietylenowej rozdzielone warstwą granulek styropianowych. Dobrze tłumi odgłosy kroków. Można ją stosować jako izolację przeciwwilgociową pomiędzy parkietem i podłożem, na przykład gdy podkład nie jest jeszcze wystarczająco suchy.
2. EKO-PŁYTY ze sprasowanych wiórów drzewnych. Bardzo lekkie i porowate, a więc dobrze tłumią dźwięki.
3. Maty korkowe grubości 1,8 mm. Bardzo dobra izolacja akustyczna: najskuteczniej zapobiegają "stukotaniu" posadzki. Ściśliwe i elastyczne, a więc łatwo powracają do pierwotnego kształtu.
4. Suchy jastrych Fermacell. Izolacja akustyczna i wygłuszanie odgłosu kroków. Do stosowania na stropach belkowych i gęstożebrowych. Są to tekturowe plastry miodu, wypełnione kruszywem.
5. Isower Eurostyr. Płyty styropianowe Eurostyr FLEX CP3 cechują się wskaźnikiem zmniejszenia poziomu uderzenia dźwięków (tłumienia dźwięków uderzeniowych) LW ? 29 dB.
Wykonanie izolacji akustycznej stropu w postaci płyt styropianu elastycznego Eurostyr FLEX CP3 o grubości 30 / 27 mm (30 - grubość nominalna, 27 - grubość po wbudowaniu w podłodze pływającej) wraz z dodatkową warstwą jastrychu cementowego o grubości minimum 40 mm pozwala na uzyskanie podłogi pływającej w klasie akustycznej PP(n) -26
Link do komentarza
Cytat

Jest to poddasze. Strop Teriva + wylewka. Izolacji akustycznej zero, na dole słychać nawet ciche chodzenie. Chciałem położyć wełnę i nie wiem czy trzeba kłaść osb pod panele


A nie powinna wylewka być na wełnie/styropianie z dylatacjami od ścian?
http://www.isover.pl/article.php?p=o&c...;article_id=171
Chyba,że tak masz, a nadal słychać przez strop to proponuje to co napisałem powyżej.
Link do komentarza
Wszystko zależy od rodzaju stropu (podłoża) na jakim ma być ułożona deska parkietowa.
Jeśli jest to wylewka betonowa to w pełni zgadzam się z opinią użytkownika „Galeria Parkietu”

Cytat

Przede wszystkim napisz co w tej chwili jest na podłodze tam gdzie chcesz położyć panele. Jeśli jest to np. wylewka to kładziemy folię izolacyjną (odcięcie wilgoci od wylewki) i na to można położyć piankę pod panele i na to panel. Natomiast jeśli zależy Ci na wyciszeniu, wygłuszeniu, to zamiast pianki lepszy będzie korek pod panele.



Jeśli natomiast jest to np. strop drewniany to rzeczywiście konieczne jest wygłuszenie stropu gdyż w przeciwnym ranie odgłosy stąpania po podłodze będą dokuczliwe na niższej kondygnacji.
W takim wypadku należy zastosować następujący system:
- sprawdzić i ewentualni poprawić mocowanie desek tak aby nie odstawały
- ułożyć warstwę wygłuszającą - twardy styropian (wełna mineralna – będzie za miękka)
- ułożyć płytę OSB
- położyć matę korkową 2 mm lub pianomat 3 mm
- ułożyć deski parkietowe pływająco

Alternatywnie można zastosować nowoczesny system tzw. suchej wylewki FARMCELL – oto link: <a href="http://www.fermacell.pl/html/pol/pl/do-pobrania-podlogi.php" target="_blank" rel="nofollow">http://www.fermacell.pl/html/pol/pl/do-pobrania-podlogi.php</a> na taki system nie trzeba używać płyty OSB – tylko od razu położyć matę korkową 2 mm lub pianomat 3 mm następnie ułożyć deski parkietowe pływająco

Obydwa systemy podniosą poziom podłogi w stosunku do stanu pierwotnego o OKOŁO 8-10 cm.

Fila odcinająca wilgoć powinna być użyta jedynie wówczas gdy pomieszczenie poniżej jest np. łazienką, kuchnią, lub np. pralnią

Product Manager
Wojciech Warchoła
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Naturalny wygląd Podkreśla strukturę drewna – słoje i naturalne usłojenie stają się bardziej widoczne i wyraziste. Matowe lub satynowe wykończenie – wygląda bardziej naturalnie niż połysk lakieru. Oddychająca powierzchnia Drewno zachowuje zdolność do oddychania, co pomaga w regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Mniejsze ryzyko wypaczeń przy zmianach temperatury i wilgotności. Łatwa konserwacja i naprawa Nie trzeba cyklinować całej podłogi przy uszkodzeniu – można punktowo odnowić fragment. Regularna konserwacja (np. środkiem do pielęgnacji olejowosków) wydłuża żywotność wykończenia. Przyjemność użytkowania Ciepłe i przyjemne w dotyku – idealne dla osób chodzących boso lub z małymi dziećmi. Mniej śliskie niż lakierowane podłogi. Ekologia i zdrowie Produkty olejowoskowe są często na bazie naturalnych olejów i wosków – bezpieczne dla zdrowia. Brak intensywnego zapachu chemii, przyjazne alergikom.   Osmo to jedna z najbardziej znanych marek oferujących wysokiej jakości olejowoski do podłóg drewnianych (i nie tylko). Produkty tej firmy są bardzo cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby samodzielnie wykańczające wnętrza.
    • Zgadza się, dlatego uważam że w skrajnych przypadkach, czyli pewnie dwie noce w roku lepiej dogrzać grzałką, niż przepłacać za większą pompę i martwić się o taktowanie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam człowieka na miejscu. Będzie obserwował.
    • Dziś po południu test obciążeniowy z tego co mi tutaj alert pogodowy wysyła.  
    • To nie do końca tak. Po pierwsze T-CAP nie są jedynymi pompami na rynku, które utrzymują nominalną moc grzewczą w skrajnie niskich temperaturach (-20°C lub mniej). Ale inne o takiej charakterystyce są od nich wyraźnie droższe.  Po drugie, zdolność do utrzymywania mocy nominalnej w trudnych warunkach nie oznacza większej skłonności do taktowania. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Taka pompa jest w stanie utrzymać moc nominalną w całym przewidywanym zakresie pracy (mniej więcej od -20 do +15°C). Ale równocześnie to i tak są pompy inwerterowe, czyli z możliwością automatycznego dostosowywania mocy do chwilowych potrzeb. Dla większości pomp powietrze/woda minimum to 30%. Czyli pompa nominalnie np. 9 KW jest w stanie działać w sposób ciągły już z mocą ok. 3 kW.  Natomiast w typowych pompach, których moc spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, też mamy nominalnie np. 9 kW. Ale osiągane dopiero np. przy +7°C na zewnątrz. Natomiast przy -10°C taka pompa będzie miała np. 5-6 kW mocy. Właśnie wtedy będzie potrzebne użycie grzałek. Natomiast przy wysokiej temperaturze zewnętrznej i tak potrzebne będzie wykorzystanie funkcji inwertera. Ale co się stanie, jeżeli wiedząc o spadku mocy wraz z temperaturą zewnętrzną, zdecydujemy się na pompę nominalnie już nie 9 lecz 12 kW? Wtedy powyżej 0°C zakresu regulacji mocy może już zabraknąć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...