Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,
...może zacznę tak, żeby wybudować dom pod zabudowę siedliskową muszę posiadać 1 ha ziemi. Tak się składa że dysponuje 1,1456 ha działki z tego 0,3955 to lasy. Więc brakuje mi około 0,25 ha. Moje pytanie: czy mogę brakującą część wydzierżawić? Jeśli tak to na ile. I jeszcze jedno siostra mogłaby mi wydzierżawić brakujący kawałek ziemi ale jest jej właścicielem od ponad roku dostała ją od rodziców. Czy prawnie może już teraz robić z tą ziemią co chce? Jeśli wydzierżawiłaby mi ten kawałek ziemi, jak wygląda to od strony prawnej, czy geodeta musi podzielić ziemię i czy wiedzą państwo przy okazji ile to może kosztować.
serdecznie dziękuję za odpowiedź. \
pozdrawiam.
Beata
Link do komentarza
Wystarczający areał gruntu przy ubieganiu się o zabudowę siedliskową to tylko jeden z warunków uzyskania pozwolenia na budowę. Możliwość takiej budowy zależy też od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (do wglądu w urzędzie gminy), a gdy nie został opracowany to warunków zabudowy wydanych na konkretną działkę, przy czym musi ona spełniać określone wymagania m.in. bliskość istniejącej zabudowy, możliwość doprowadzenia mediów a w przypadku działek oddalonych od zabudowy powierzchnia gruntów rolnych powinna być, co najmniej taka, jak średnia dla tej gminy.
Link do komentarza
Oj szanowana Redakcjo – maleńki babolik się Wam przytrafił. Obowiązujące prawo w tym zakresie stanowi tak:

- Rolnik indywidualny (ustawowy) musi posiadać od 1 do 300ha użytków rolnych,
- las nie jest użytkiem rolnym,
- jeśli na danym terenie istnieje i obowiązuje MPZP wystarczy być rolnikiem indywidualnym ustawowym z areałem ponad 1ha użytków rolnych, w danej gminie,
- jeśli teren nie posiada aktualnego MPZP, to rolnik ustawowy musi posiadać w danej gminie areał użytków rolnych, nie mniejszy niż średnia wielkość gospodarstwa rolnego wdanej gminie,
- w przypadku zabudowy zagrodowej i braku MPZP dla tego terenu, nie ma warunku „dobrego sąsiedztwa”,

Dopowiem, że:
- nawet jeśli MPZP dla danego terenu określił wykorzystanie jako rolne, to w przypadku braku wyraźnego zakazu budowy zagrodowej, można takowa postawić, bo zgodnie z prawem grunty pod taką zabudową dalej wykorzystywane są rolniczo,
- można brakujące hektary wydzierżawić – czas kiedy tego dokonano nie ma znaczenia, wystarczy zwykła pisemna umowa,
- nie ma potrzeby fizycznego „wydzielenia” obszaru dzierżawionego.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...