Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
namore

Studnia a wodociąg

Recommended Posts

Witam,
za jakiś czas chciałbym rozpocząć budowę swojego domu. Mam możliwość podłączenia się do wodociągu gminnego i z tego skorzystam, jednak do podlewania roślin na działce chciałbym używać wody ze studni którą chcę wykopać.
Jednak od dłuższego czasu wszyscy znajomi twierdzą, że nie wolno posiadać studni jeśli korzysta się z miejskiej wody.
Czy rzeczywiście jest w przepisach taki zapis? Czy to wymysł znajomych?
Proszę o odpowiedź.
Dziękuję!
n

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Studnie można wykopać bez jakichkolwiek zezwoleń, jednak wykonanie obudowy studni wymaga wcześniejszego zgłoszenia takiego zamiaru w starostwie. W praktyce jednak nikt tego nie przestrzega.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśłi chcesz korzystać z wody wodociągowej, i z wody ze studni, musisz tak wykonać instalację, by woda studzienna nie mogła się mieszać z wodociągową oraz by ta z instalacji domowej nie cofnęła się do sieci - mogłoby to bowiem spowodować skażenie w niej całej wody. Zgodnie z przepisami instalacja w domu musi być wykonana tak, by zachowana była pustka powietrzna uniemożliwiająca kontakt wody wodociągowej ze studzienną. Rozwiązania mogą być różne.
Wiem,ze istnieje instalacja z zaworem antyskażeniowym(pracuję w podobnej branży-stąd co-nieco wiem...). Jest to rozwiązanie nie do końca zgodne z przepisami (bo nie zapewnia stałej pustki powietrznej między wodą wodociągową i studzienną), ale dopuszczane przez większość zakładów wodociągowych i kanalizacyjnych i najczęściej stosowane. Polega ono na tym, że jedna wspólna instalacja domowa zasilana jest z dwóch źródeł - wodociągu i studni. W takim układzie na rurze doprowadzającej wodę z wodociągu do domu montuje się zawór antyskażeniowy, który będzie chronił wodę wodociągową przed kontaktem z wodą studzienną. Zawór antyskażeniowy i miejsce jego montażu powinien dobrać instalator w porozumieniu z właścicielem wodociągu (zwykle lokalnym zakładem wodociągów i kanalizacji). Najczęściej zawór ten montuje się za wodomierzem (patrząc od strony sieci wodociągowej), czyli po domowej stronie instalacji, ale przed pierwszym rozwidleniem rur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...