Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
namore

Studnia a wodociąg

Recommended Posts

Witam,
za jakiś czas chciałbym rozpocząć budowę swojego domu. Mam możliwość podłączenia się do wodociągu gminnego i z tego skorzystam, jednak do podlewania roślin na działce chciałbym używać wody ze studni którą chcę wykopać.
Jednak od dłuższego czasu wszyscy znajomi twierdzą, że nie wolno posiadać studni jeśli korzysta się z miejskiej wody.
Czy rzeczywiście jest w przepisach taki zapis? Czy to wymysł znajomych?
Proszę o odpowiedź.
Dziękuję!
n

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Studnie można wykopać bez jakichkolwiek zezwoleń, jednak wykonanie obudowy studni wymaga wcześniejszego zgłoszenia takiego zamiaru w starostwie. W praktyce jednak nikt tego nie przestrzega.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśłi chcesz korzystać z wody wodociągowej, i z wody ze studni, musisz tak wykonać instalację, by woda studzienna nie mogła się mieszać z wodociągową oraz by ta z instalacji domowej nie cofnęła się do sieci - mogłoby to bowiem spowodować skażenie w niej całej wody. Zgodnie z przepisami instalacja w domu musi być wykonana tak, by zachowana była pustka powietrzna uniemożliwiająca kontakt wody wodociągowej ze studzienną. Rozwiązania mogą być różne.
Wiem,ze istnieje instalacja z zaworem antyskażeniowym(pracuję w podobnej branży-stąd co-nieco wiem...). Jest to rozwiązanie nie do końca zgodne z przepisami (bo nie zapewnia stałej pustki powietrznej między wodą wodociągową i studzienną), ale dopuszczane przez większość zakładów wodociągowych i kanalizacyjnych i najczęściej stosowane. Polega ono na tym, że jedna wspólna instalacja domowa zasilana jest z dwóch źródeł - wodociągu i studni. W takim układzie na rurze doprowadzającej wodę z wodociągu do domu montuje się zawór antyskażeniowy, który będzie chronił wodę wodociągową przed kontaktem z wodą studzienną. Zawór antyskażeniowy i miejsce jego montażu powinien dobrać instalator w porozumieniu z właścicielem wodociągu (zwykle lokalnym zakładem wodociągów i kanalizacji). Najczęściej zawór ten montuje się za wodomierzem (patrząc od strony sieci wodociągowej), czyli po domowej stronie instalacji, ale przed pierwszym rozwidleniem rur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ciekawe, modne i praktyczne ostatnio rozwiązanie: płyty betonowe wielkogabarytowe - na podjazd, taras, chodniki. Zobaczcie, jakie mają cechy płyty wielkogabarytowe Bruk-Bet, jak się je układa:  
  • Płyty wielkoformatowe Bruk-Bet. Śmiało można powiedzieć - przebój, jeśli chodzi o wykończenie podjazdu i chodników przed domem. Płyty wielkoformatowe są dziś także materiałem do wykończenia tarasu. Dom o tak jednolitej stylistyce, staje się niezwykle elegancki...

   Co zadecydowało o sukcesie płyt wielkoformatowych Bruk-Bet? Moda na nowoczesność w architekturze i otoczeniu domu. Minimalizm w projektowaniu budynków i przestrzeni wokół nich. Dom świetnie prezentuje się w otoczeniu wielkoformatowych gładkich płyt, których utrzymanie w czystości nie zabiera wiele czasu. To drugi powód sukcesu - płyty o dużym formacie są bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu i utrzymaniu. Z prostego powodu - mają niewiele fug...   Kolekcja wielkogabarytowych płyt brukowych NOVATOR Bruk-Bet to płyty o formatach od 20x20 cm do 100x100 cm. Płyty są wytrzymałe i na obciążenia fizyczne (wjazd auta), i na zabrudzenia. Płyty w procesie produkcji otrzymują specjalną powłokę o nazwie Perlon Lamino. To warstwa licowa, trwale zabezpieczająca. Na powierzchni płyt Bruk-Bet nie występują wykwity wapienne, kolor nie blaknie, nie porastają mchy ani algi. Płyty nie wymagają renowacji ani też specjalnej pielęgnacji. Łatwo usunąć z powierzchni nawet tak trudne zabrudzenie, jak plamy po oleju silnikowym.   Płyty wielkoformatowe układa się nie tylko na podjeździe, ale też na tarasie i na chodnikach. Wielki format na tarasie? To i uroda, i wygoda dla inwestora, kiedy można za jedną zleconą pracą wykonać całe (trwałe) otoczenie domu.   Jak wykonuje się nawierzchnię z płyt wielkoformatowych? Pierwszym etapem jest pomiar terenu i wyznaczenia granic układanej nawierzchni oraz poziomu bruku. Na wytyczonym obszarze należy usunąć humus i wybrać ziemię do głębokości 25-50 cm. Grunt powinien być jednorodny i nośny, przepuszczalny i niewysadzinowy. Trwałość nawierzchni z płyt Bruk-Bet zależy od prawidłowo wykonanej podbudowy. Podbudowę wykonuje się albo z kruszyw naturalnych i łamanych, albo mieszanki żwirowopiaskowej zagęszczonej warstwowo. Podbudowa o grubości 15-20 cm dla nawierzchni dla ruchu pieszego; 25-40 cm dla nawierzchni dla ruchu pojazdów mechanicznych. Na podbudowie powinien być utrzymany spadek 1-3%. Płyty układane są według projektu, z zachowaniem spoiny o szerokości 3-10 mm. Szczeliny wypełnia się na koniec fugą żywiczną, płukanym piaskiem lub granofugą, czyli mieszanką szlachetnych kruszyw o frakcji 0,5-2,0 mm. Innym trwałym rozwiązaniem jest spoinowanie fugą na bazie żywic. Jedną z najbardziej popularnych jest fuga żywiczna Prestige także marki Bruk-Bet.   Zapraszamy do obejrzenia filmu, jakie cechy mają płyty wielkoformatowe Bruk-Bet i jak się je układa...
  • Jasne. Już to widzę: "Dzień dobry sąsiedzie, chciałem porozmawiać o pana codziennie smrodzącym kominie" "A dzień dobry. Oczywiście, zapraszam, porozmawiajmy. Napije się pan herbatki? Może coś mocniejszego? "   Edit: o Animus w tym samym momencie potwierdził Pilnyj żeby nie kupował tych z plastykowymi kapslami, bo będziesz je później wąchał!
  • A próbowałeś po dobroci? Rozmowa? Herbatka? Merytoryczne argumenty?
 • Popularne tematy

×