Skocz do zawartości

namore

Uczestnik
 • Posty

  46
 • Dołączył

 • Ostatnio

namore's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

1

Reputacja

 1. Witam, Mam pewien problem. Otóż jestem właścicielem działek A i B. Działka A jest drogą dojazdową do działki B na której będę budował dom. Problem w tym, że po deszczu działka A to jedno wielkie błoto. Dlatego chciałbym zainwestować i utwardzić działkę A. Co trzeba zrobić aby nie była to samowola budowlana? Jakie formalności są do spełnienia? Czy muszę mieć projekt? Byłbym wdzięczny za odpowiedzi! Pozdrawiam!
 2. Chętnie bym wziął koparkę, ale i operator koparki i wykonawca stwierdzili, że nie da się na mojej działce wykopać sensownego wykopu pod ławy koparką. Pzdr
 3. Witam, Mam trzy pokoje na poddaszu użytkowym. Dwa z nich chciałbym połączyć przejściem z drzwiami i z jednego zrobić garderobę. Garderoba powinna mieć oddzielny kanał wentylacyjny (w. grawitacyjna), natomiast jest wskazane aby pokoje na piętrze miały także wentylację. W związku z tym mam pytanie: czy mogę legalnie zbudować dodatkowe kanały? Chodzi o to, że trochę zmieni się wygląd budynku (będą szersze kominy). Kto powinien wpisać taką zmianę w dziennik budowy (projektant czy wystarczy kierownik)? Będę wdzięczny za rady! N.
 4. Zleciłem tę robotę za cenę 1200 zł bez zastanowienia pod presją czasu... Teraz wg moich dokładnych wyliczeń wykopane zostało 30 m3... Czyli 40 pln za m3... Moim zdaniem lekko przepłaciłem. Pozdrawiam!
 5. Witam, Chcę zlecić wykonanie wykopu pod fundament metodą ręczną. Czteroosobowa ekipa zaproponowała mi za to 1200 pln. Wg moich obliczeń jest do wykopania ok 50 m3 ziemi. Miejsce: okolice Warszawy. Grunt: piasek pylasty i średni. Czy cena jest odpowiednia wg Was czy powinienem szukać kogoś innego? Pozdrawiam!
 6. Witam, Ostatnio w składzie budowlanym sprzedawca w odpowiedzi fakt, że zamierzam lekką izolację przeciwwilgociową fundamentu wykonać z masy Dysperbit próbował mi to wybić z głowy. Powiedział, że to jest żadna izolacja, co najwyżej grunt... i zaproponował mi Botazit który, jeżeli chodzi o koszty, wyniósłby mnie sześć razy więcej. Jakie jest Wasze zdanie? Czy stosowanie drogiej masy ma sens jeśli fundusze mam ograniczone (choć jeśli to konieczne lepiej zrezygnować z innych "przyjemności" ? Dodam, że warunku gruntowe wyglądają następująco: poziom wody gruntowej 1m poniżej spodu ławy i dominuje piasek gruby, średni i pylasty (czyli dobrze przepuszczalny). Pozdrawiam!
 7. Super, tylko co to oznacza?
 8. Kiedyś czytałem, że beton wykonany z cementu z dodatkiem popiołów lotnych jest rakotwórczy. Może to samo tyczy się wykonywanych zapraw. Mam nadzieję, że to bzdura.
 9. Witam, W jednym z marketów budowlanych jest Cement II B-V w cenie 7,75 PLN za worek. Cena jest bardzo atrakcyjna. Cement będzie mi w najbliższym czasie potrzebny do zaprawy cementowo-wapiennej (spoiny w łączeniu bloczków fundamentowych i ścian z porothermu). Moje pytanie: Czy fakt że jest to CEM II - Popiołowy (a nie CEMI) ma w moim przypadku znacznie? Pozdrawiam!
 10. Utargowałem na 800 pln i to wszystko na co było wykonawcę stać
 11. Teoretycznie można wszystko robić niezgodnie z projektem, żeby tyko wygląd budynku mniej więcej się zgadzał Pozdrawiam!
 12. Może trochę przesadziłem z interpretacją... Muszę napisać, że w przedmiotowej sprawie dzwoniłem do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (bo w końcu to oni robią kontrole i powinni wiedzieć najlepiej). Niestety dwa pierwsze telefony były bez rezultatu - albo nie wiedzieli, albo odsyłali mnie do Starostwa (tam też nie wiedzieli). Jako że jestem uparty zadzwoniłem do PINB trzeci raz i tym razem Pani (tradycyjnie niemiła i sprawiająca wrażenie wszech wiedzącej) poinformowała mnie, że w prawie budowlanym jest odpowiedź na moje pytanie. Ja jej na to, że PB jest dość nieprecyzyjne w tej kwestii. Ona na to: "Zmiana stropu jest zmianą konstrukcyjną czyli jest odstępstwem istotnym... Musi Pan wystąpić o zamienne pozwolenie na budowę". I tak sobie myślę: co oni robią w tych urzędach i za co biorą pieniądze???
 13. Wg prawa budowlanego: [...] Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy: [...] 2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji, [...] 6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5. [...] Problem z tym, że strop żelbetowy wg projektu ma grubość 14 cm a strop teriva z 10 cm więcej. A więc albo zwiększam wysokość budynku, albo wysokość pomieszczeń a przez to kubaturę. To znaczy że wg pkt 2 jest to zmiana istotna...
 14. Witam, Mój geodeta zażyczył sobie 900 PLN za wyznaczenie 15 osi budynku i poziomu 0. Domek będzie stał w podwarszawskiej miejscowości. Czy jest to dobra cena? Pozdrawiam!
×
×
 • Utwórz nowe...