Skocz do zawartości

Zdrowy dom


Recommended Posts

Napisano
Planujemy remont

*Do malowania ścian dobrze jest używać ekologicznych farb. dopóki nie wywietrzeje zapach farby, w pomalowanym pomieszczeniu nie powinny przebywać dzieci, zwłaszcza ze skłonnością do alergii.

*Do lakierowania podłogi lepiej wybrać lakier wodny. Jest mniej trwały, ale zdrowszy. Jeśli w domu nie ma zwierząt (które, niestety, brudzą), warto rozważyć olejowanie lub woskowanie drewnianej podłogi. Dobrym rozwiązaniem może być położenie terakoty, choć przy małych dzieciach zimna i twarda podłoga może się nie sprawdzić.

*Każda farba, lakier czy inne środki muszą mieć atest i podany na etykiecie okres karencji.

*Podczas prac remontowych (cyklinowanie podłóg, malowanie, lakierowanie) dzieci nie powinny przebywać w domu.

Urządzamy wnętrza

*Lepiej unikać mebli z płyt wiórowych ze względu na formaldehyd, który szkodzi zdrowiu i często uczula.

*Zamiast dywanów, które zbierają kurz lepiej używać małych, tkanych dywaników, które łatwo jest wytrzepać i prać w pralce.

*Przy kupowaniu tapicerowanych mebli można kierować się prostą zasadą - jeśli kanapa lub fotel mają ostry chemiczny zapach, lepiej z nich zrezygnować.

*Materace, zwłaszcza do łóżek dzieci, powinny być wykonane z naturalnych materiałów i mieć odpowiednie atesty.

Sprzątamy, zmywamy, wietrzymy

*Jeżeli używanie mocnych chemicznych środków nie jest absolutnie niezbędne, lepiej ich unikać. Kurze można wycierać wilgotną ściereczką a nie antystatycznym aerozolem, podłogę można umyć ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego płynu do zmywania a nie zabijającego bakterie specyfiku. Meble drewniane można przecierać woskiem a nie nabłyszczaczem, a sprzątanie łazienki nie wymaga szpitalnej dezynfekcji.

*Do mycia podłóg, urządzeń sanitarnych, blatów, okien najlepiej używać środków jak najmniej pachnących. A jeśli z jakichś powodów musimy sięgnąć po preparat o ostrym zapachu, lepiej kupić go w postaci płynu lub pasty a nie aerozolu.

*Do zmywania naczyń lepiej używać płynów na bazie naturalnych środków, w umiarkowanej ilości i szczególnie starannie je spłukiwać.

*Odkurzanie domu zwykłym odkurzaczem jest mniej skuteczne niż używanie odkurzacza wyposażonego w system filtrów (np. wodnych, przeciwroztoczowych i innych).

*Dom powinien być często i porządnie wietrzony - ciągła wymiana powietrza poprawia klimat domu. Ważne jest też zainstalowanie kratek wentylacyjnych i wyciągów, zwłaszcza w kuchni i w łazience.

Ratujmy naszą planetę!

Ziemia tonie w śmieciach, a woda staje się towarem deficytowym już nie tylko w Afryce.

A tak niewiele trzeba, żeby pomóc światu przetrwać.

Nawyk segregowania śmieci, jak wszystkie nawyki, najłatwiej przyswoić sobie w dzieciństwie. Wystarczy zamiast jednego wiadra ustawić pojemniki na odpady plastikowe, metalowe i szklane oraz na resztki organiczne, które można kompostować w ogródku. Segregowanie śmieci bardzo szybko staje się automatycznym odruchem, ale żeby miało sens, trzeba poszukać w okolicy specjalnych pojemników, do których będziecie wyrzucać posegregowane w domu odpady albo wymóc na gminie, żeby zorganizowała ich zbiórkę.

Zainstalowanie kranów regulujących strumień wody, zamontowanie w toalecie rezerwuaru z dwoma rodzajami spłukiwania, nauczenie domowników, że mycie rąk nie wymaga lania wody przez kwadrans, to działania, które mogą uświadomić dzieciom, że oszczędzanie wody jest naprawdę ważną sprawą.
Napisano
Cytat

tak, przecież planeta przetrwa icon_wink.gif - tylko my będziemy mieli problem icon_smile.gif


Jestem dziwnie spokojny o planetę i ludzkość icon_smile.gif Tak jak bez emocji podchodzę do innych współczesnych legend - globalne ocieplenie (zwane też ocipieniem), mordercze zakusy AH1N1, straszliwe zagrożenie w roku 2012 itd.
Nie będziemy mieli problemu! IMHO
Napisano
Problemy to mogą być z tymi co za wszelką cenę chcą ratować naszą planetę i za cholerę nie przyjmują do wiadomości, że ich wysiłki są zbędne icon_smile.gif
Napisano
Cytat

Problemy to mogą być z tymi co za wszelką cenę chcą ratować naszą planetę i za cholerę nie przyjmują do wiadomości, że ich wysiłki są zbędne icon_smile.gif


Coś w tym jest! Spotkałem takich ludzi.
Napisano
Ja też spotkałam takich ludzi. Z powodu globalnego ocieplenia moje auteczko niedawno odmówiło posłuszeństwa kiedy wychodziłam po nocy z pracy (on poniżej minus 20 to już nie lubi) i musiała go taksówka odpalać z kabli. Niech żyja podwójne garaże!
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Cytat

Brzmi ciekawie ale nie należy zapominać o zdrowym rozsądku. Trzeba zachować kompromis pomiędzy oczekiwaniami dotyczącymi zdrowia, pro ekologii a także realnymi możliwościami naszego portfela icon_smile.gif


Z powyższego by wynikało, że pro ekologia w budownictwie - równa się wyższy koszt budowy. A to nieprawda! Takie opinie wciska nam Murator czy Instytut Domów Pasywnych. Domy zużywające 15 – 30kWh/m2 są w cenie powszechnie budowanych. Ekonomiczna grubość izolacji termicznej to taka, przy której nieekonomiczne jest montowanie centralnego systemu ogrzewania.
  • 5 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Chodzi mi o to że chce dokleić kawałek płytki przy tarasie tej co jest na zdjęciu ,ponieważ odpadła kiedyś tam końcówka .Tylko mam problem od spodu nie mam jak tego przykleić i do czego przykleić .Przyłożyłem od spodu jakieś drewienko ale dotknę tego to całość odchodzi .    
    • A coś innego niż przekładanie bo nie oderwę teraz tych listw co są przy krokwi i jak sam w te szpary to brzydko będzie wyglądać.   
    • Taki kierunek zmian był rozważany już na początku XXI wieku i stąd wziął się pierwotny termin wymiany wszystkich liczników energii elektrycznej ustalony na rok 2022 roku. Na szczęście nie było takich mocy przerobowych światowego przemysłu licznikowego, żeby wyprodukować ich odpowiednią ilość, a i firmy odbiorcze nie byłyby w stanie wykupić takich ilości, więc temat energii biernej przycichł i nie jest poruszany publicznie. Bo nie da się obciążyć części odbiorców kosztami, a innych nie. Jednak nikt o nim nie zapomniał, jestem tego pewien i po wymianie wszystkich liczników na elektroniczne (jest nowy termin), na 100% energetyka wróci do poważnych rozważań, bo innego wyjścia nie ma. Bo do klasycznej mocy biernej (indukcyjna i pojemnościowa) doszła teraz moc odkształceń, będąca skutkiem stosowania wszelkich elementów półprzewodnikowych, której to mocy udział w przesyle całkowitym energii będzie tylko wzrastał. A ten  przesył generuje wyłącznie straty, tak jak i przesył innych rodzajów energii biernej. I ktoś za to zapłacić musi. 
    • Jest jeszcze jeden aspekt całej sprawy. Obecnie zakłady energetyczne nie naliczają odbiorcom indywidualnym opłat za przekroczenie dopuszczalnego obciążenia mocą bierną. Dotyczy to zarówno zwykłych gospodarstw domowych, jak i tych, w których są mikroinstalacje PV (panele PV). Jednak mają taką możliwość i mogą zacząć to robić już na bazie obecnie obowiązujących umów. Kilka lat temu już taka próba była ze strony jednego z zakładów energetycznych. Dotyczyła właśnie prosumentów, czyli odbiorców z mikroinstalacją PV. Szybko się z tego wycofano, gdy o sprawie zrobiło się głośno. Ale jestem praktycznie pewien, że ta sprawa do nas kiedyś wróci. Prędzej czy później dotknie nawet tych, którzy nie mają PV. Tym bardziej, że o ile stare liczniki analogowe w ogóle nie rejestrowały mocy biernej, to te nowe elektroniczne już to robią. Są więc techniczne możliwości żeby coraz więcej osób rozliczać uwzględniając moc bierną, czyli wziąć od nich więcej. 
    • Z tego, co się orientuję, to prawda – nie ma tam liczbowych progów, za to są w WT. Dyrektywa wprost zobowiązała państwa do nowych standardów nZEB i ZEB. Kraje same muszą ustalić, jakie parametry są konieczne, by budynek spełnił wymagania. Więc nie ma narzuconych wartości, ale jest narzucony cel.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...