Skocz do zawartości

rafalbd

Uczestnik
  • Posty

    26
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez rafalbd

  1. Ściany trójwarstwowe droższe są o ok. 30 zł za m2. Jednak jedna warstwa z porothermu wystarczy. Kiedyś domy stawiany tylko z 3 warstwowych jednak od kilku lat odchodzi się od tego na rzecz dwu. Bardzo dużo osób przerzuciło się w ten sposób na ceramikę (popularny MAX i porotherm) co popieram bo uważam, że jest zdrowsza. Jak i czas wykonania znacznie się skraca.
  2. Z opisu wynika, że za wady tynku odpowiada wykonawca nakładając go w nieodpowiednich warunkach. Jednak ostateczne rozstrzygnięcie wymaga przeprowadzenia analizy zaprawy tynkarskiej lub przynajmniej próbnego nałożenia jej w optymalnych warunkach pogodowych.
  3. Budynek letniskowy (rekreacyjny) nie jest w rozumieniu przepisów podatkowych domem mieszkalnym, więc nie można ubiegać się o zwrot różnicy w podatku VAT (z 22% na 7%)
  4. Można pomalować farbą epoksydową, ale czy uda się to zrobić estetycznie to kwestia staranności.
  5. Pod podłoga można układać rury elastyczne, beż połączeń. Wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia awarii bliskie jest zeru.
  6. Suchym i liściastym. Twarde gatunki (grab, olcha, dąb) palą się wolniej niż miękkie.
  7. Do spoinowania płytek marmurowych używa się specjalnej zaprawy fugującej np. Ceresit CE 42
  8. Szczegółowe informacje o montażu stelaża do sufitu podwieszanego na profilach metalowych można znaleźć w ulotkach producentów płyt g-k lub na ich stronach internetowych (Rgips, Nida -gips, Knauf)
  9. To zależy jakie płytki i do czego będą klejone.
  10. "Leczenie" domu na odległość, bez zapoznania się z konkretnymi warunkami i jego stanem nie gwarantuje rozwiązania występujących problemów. Najlepiej zwrócić się do rzeczoznawcy budowlanego, który na miejscu określi przyczyny i wskaże metody zlikwidowania zawilgocenia.
  11. Luxfery na zewnętrznych ścianach montowało się często w blokach wzdłuż całego piony komunikacyjnego jakim jest klatka schodowa. Przeważnie stosuje się je w domu, w ściankach działowych jako doświetlenia. Rzadko teraz używa się ich do ścian zewnętrznych na rzecz okien, które bardziej doświetlą pomieszczenie, jak i zapewnią wentylację. Nie słyszałem jednak, żeby woda skraplała się na takiej ściance. Może w niektórych przypadkach tak, kiedy pomieszczenie ma kiepską wentylację i dużą wilgotność powietrza. W kuchni jednak wentylacja powinna być zawsze sprawna czego chyba nie muszę przypominać. Pozdr.
  12. Chodzi pewnie o płyty indukcyjne. Polegają one na tym, że przesyłają impulsy elektryczne do garnka aby ten oddawał ciepło. Płyta sama w sobie jest zimna i działa tylko na specjalne garnki, które uwierzcie są naprawdę drogie w porównaniu ze zwykłymi. Nie da to jednak takiego ciepła jak przy zwykłym ogniu. Poza tym każdy prawdziwy kucharz nie wyobraża sobie gotowania bez prawdziwego ognia
  13. Dachówka ceramiczna jest ciężkim materiałem i trzeba najpierw sprawdzić czy projektując konstrukcje domu, projektant brał pod uwagę owy materiał. Porównanie: dachówka ceramiczna waży 45-75 kg/m2, zaś gonty w granicy 8-12 kg/m2 (blachodachówka 4-7 kg/m2). Cenowo wygląda mniej więcej tak: gonty, dachówki bitumiczne: 22-70 zł/m2, dachówki ceramiczne z zależności od rodzaju: naturalne od 25 zł/m2, zaś szkliwione od 50 do nawet 100 zł/m2. Dodam, że gonty układa się na równej powierzchni więc może dojść koszt np płyt OSB. Trwałość trudno mi określić. Dachówka ceramiczna, szczególnie naturalna często (po jakimś tam czasie oczywiście) obrasta mchem. Gonty są łatwe i szybkie w układaniu. Moim zdaniem to co wybrać na dach zależy od tego w jakim stylu jest dom. Jego forma, kolor elewacji itp. A tak naprawdę to osobiście jestem jednak za gontami
  14. Z poliwęglanu wykonuje sie przeważnie tylko dachy w ogrodach zimowych. Co do ścian to nie spełnia swoich funkcji. Jest mało przezroczysty i praktycznie nic przez niego nie widać, a z ogrodu zimowego miło popatrzeć na pozostałą część naszej działki. Płyty poliwęglanowe są komorowe, pozwalają przytłumić promienie słoneczne i są dobrymi izolatorami termicznymi. Jest uniwersalnym tworzywem do wszelkiego typu przeszkleń zadaszeń, świetlików, czy ścian działowych itp. Poliwęglan charakteryzuje się dużą odpornością na uderzenia i obciążenia mechaniczne. Jeżeli jest tylko miejsce na ogród zimowy to chyba warto zrobić go.
  15. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem jest danie na wysokości europejskiej, choć tak naprawdę nie wiem w których krajach to obowiązuje. Bezpieczniej dla małych dzieci, które dopiero raczkują czy zaczynają chodzić. Dla tych małych odkrywców nie ma żeby niemożliwych. Wygodniej również dla ludzi starszych czy niepełnosprawnych. Może nie od razu człowiek przyzwyczai się do takiej wysokości, bo to jednak trudne po tylu latach, ale też nie jest uciążliwe. Poza tym żeby włączyć coś do gniazdka nie trzeba się schylać. A wiadomo, że każdy lubi sobie ułatwiać życie i wyciąga często za kabel a nie za główkę co może spowodować wyrwanie kabla. Poprawię jednak co nie co podane wysokości: gniazdka u nas są na wysokości 25-30 cm (w zależności czy jest podłoga już wykonana czy nie), w łazience zaś 110cm, w kuchni 120cm. Włączniki standardowo 140 cm.
  16. Panele korkowe faktycznie są ciepłe, tanie i trwałe. Są również bardziej miękkie od surowego drewna, jeżeli można ująć to tym słowem. Korek jest odporny na wodę i nie ma problemów z rozsychaniem się, jak to jest w przypadku parkietów drewnianych. Są antystatyczne i łatwe w pielęgnacji. Polecam przeważnie do pokoju małych dzieci.
  17. Trzeba uważać na producenta, żeby nie trafić na "made in china". Polskie produktu rzadko są kupowane (choć ostatnio coraz częściej) i polscy producenci naprawdę muszą się postarać, żeby ten produkt był najlepszej jakości. Poza tym nawet jak się trafi przypadkiem produkt uszkodzony fabrycznie to nie trudno z producentem się porozumieć. Polecam polskie produktu.
  18. Przede wszystkim dom musi być zrobiony w takim stylu, żeby już przy wejściu poczuć jego ciepło. Dobrze jest przy wejściu od razu postawić jakiś miły fotelik czy ławeczkę, na której będzie można usiąść i spokojnie zdjąć buty. Fajnie jak jest różnorodność stylów w pomieszczeniach. Np. sypialnia na styl prowansalski. Dużo poduszek, ciepłe światło, przytulnie. Łazienka bardziej nowocześnie. Podświetlane półki, duża wanna z hydromasażem, duże lustra, przestrzeń. Każde dziecko powinno mieć pokój na swój styl. Dziewczynka np na styl księżniczki, a chłopca piłkarza. Jeżeli chodzi o pokoje dzieci to pole do popisu jest naprawdę duże. Dobrze jest każdy pokój zrobić w innym stylu. W zależności od humoru będzie można posiedzieć w dowolnym pomieszczeniu. Dom jest bogatszy i ciekawszy.
  19. Mój brat cioteczny kupił starą chałupkę w markach. Starsza Pani, która tam mieszkała ze względu na stan zdrowia sprzedała ja za grosze i przeszła do rodziny. Chatka niewielka powierzchniowo ale na 3 osobową rodzinie wystarczyło. Na strychu tylko jedno pomieszczenie było wydzielone. Mury grube więc na razie wstrzymał się z ociepleniem, zobaczy jak będę trzymać ciepło i czy wogóle opłaca się ocieplić. Na podłodze zrobił ogrzewanie podłogowe (prócz sypialni). Okna w salonie+kuchni wyrzucił robiąc drzwi i spokojne wyjście na ogródek w miesiącach ciepłych. Dom był w dość dobrym stanie więc do wymiany poszedł tylko dach. Pracy samodzielnej było trochę, ale cała rodzina pomagała w wolnej chwili. Najgorsze było jednak to, że ta starsza Pani trzymała w domu psy. Zapach był ciężki do usunięcia. Po roku dom wygląda od środka jak nowy. Z wierzchu jeszcze trochę mu brakuje. Szczególnie ogrodzenie przydałoby się zmienić na nowszy styl. Wydaje mi się, że warto szukać takich ofert. Czasem, ktoś musi wyjechać szybko i pilnie sprzedać mieszkanie. Lub ktoś dostaje w spadku, a tak naprawdę nie ma co z tym zrobić. Jest to tańsze rozwiązanie niż budowa - Chyba, że naprawdę kupi się jakąś ruderę. Nie polecam.
  20. rafalbd

    róznice w farbach

    Przygotowanie farby? Pewnie rozcięczyłeś ją wodą, dlatego straciła swoje właściwości i na nic Twoje starania. Farba ta jest dobra dla początkujących pokojowych malarzy, bo nakłada się ją grubo i szybko się ja maluje. No ale jak się nie przeczyta instrukcji obsługi to ma sie takie efekty. Teraz wszystko należy dokładnie czytać, szczególnie to co drobnym maczkiem. A może po prostu pomyliłeś półki i wziąłeś farbę bryzgająca
  21. Zgodzę się, że łazienka koło sypialni to dobry pomysł. Z drugiej strony można odgordzić się od następnego pomieszczenia niewielka garderobą. Wyciszy to nawet pokój dziecka. Wydaje mi się, że to najlepszy pomysł na wyciszenie sypialni. Dużo jednak zależy od samego wystroju jak będzie się spać w tym pokoju.
  22. Praktycznie w każdym centrum ogrodniczym można zakupić gotowe pojemniki do kompostowania. Są z drewna lub plastiku. Nie jest to jednak szczególnie skomplikowana budowa więc można spróbować samemu wykonać taki pojemnik. Kompostownik jest pojemnikiem bez dna, o ażurowych bocznych ściankach i litym górnym przykryciu. Można wykorzystać stary plastikowy czy metalowy śmietnik zachowując jego pokrywę i wycinając dno. Inny sposób to skonstruowanie pojemnika opartego na czterech drewnianych palikach. Można je następnie owinąć metalową siatką i przykryć kartonami, które stanowić będą boczne ściany. Dosłownie dzień roboty.
  23. Wszystkie kolory powinny ze sobą współgrać, nie polecam niebieskiego. Przy kolorach jakie mają być dobrze pasowały by kolory ziemi, czyli wszelkiego rodzaju odcienie brązu, zieleni itp. Proponowałabym dać białe parapety lub o kilka tonów ciemniejsze od tynku, żeby się trochę wyróżniały. Na podmurówkę coś ciemniejszego gdyż szybko się brudzi. Bardzo ładnie wyglądają tynki mozaikowe. Składają się one przeważnie z kilku kolorów i można sobie wybrać kolor jaki chce się mieć plus ten jeden np odrobiną zieleni czy brązu żeby współgrał z resztą.
  24. Myśle, że coś mogę pomóc. Tynki mineralne występują jedynie na jasnych, pastelowych kolorach. To ze względu na ich skład, zbyt duża ilość pigmentów może pogorszyć ich wytrzymałość. Zawsze w końcu można rzucić na nie swój wymarzony kolorek Jeżeli jednak komuś się nie chce bawić w malowanie i szuka gotowego produktu, polecam tynki akrylowe. Można je zabarwić na każdy kolor bez względu na intensywność. Jednak faktycznie intensywniejsze odcienie powodują nagrzewanie się ściany. Jeżeli tynk jest kiepskiej jakości może nawet popękać. No i kolor od słonecznej strony blaknie, ale trudno mi określić jak bardzo i w jakim czasie. Akrylowe tynki są charakteryzują sie dużą wytrzymałością. Nie wiem jak dom daleko stoi od drogi, ale jeżeli znajduję się trochę dalej powinien się nadać. Natomiast tynki mineralne zyskują na wytrzymałości wraz z upływem czasu. Inny rodzaj to tynki silikatowe. Są wysoko odporne na tzw. „agresywne” warunki atmosferyczne. Tynki te nie są ulubieńcami wśród budowlańców bo posiadają niezbyt przyjemny zapach, szczególnie przy otwieraniu. Przy tynkach silikonowych zwrócę uwagę, że są samoczyszczące. Wystarczy intensywniejszy deszcz dla zmycia wszelkich zabrudzeń. Tynki te potrafią naprawdę długo wyglądać „świeżo” na ścianie. Całą wiedzę jaką posiadałem przelałem . Mam nadzieje, że choć trochę pomogłem przy wyborze tynku na elewacje.
  25. Nie wiem jak to jest z tymi oknami, ale moim zdaniem bardziej warto zainwestować w porządny alarm niż w okna. Możesz podgląd domu cały czas gdziekolwiek jesteś, i jak ktoś kusi się na Twój dom odrazu masz dowód.
×
×
  • Utwórz nowe...