Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

ArsTECH

Uczestnik
 • Posty

  13
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O ArsTECH

 • Ranga
  Początkujący
 1. Znam wiele osób bardzo zadowolonych z inwestycji w GWC (moi klienci), osobiście (poza marudami na forach) nie rozmawiałem z osobą niezadowoloną. Zimą mamy zabezpieczony rekuperator przed zamarzaniem i jego większą sprawność. Latem nawiew ~17oC nawet przy długotrwałych upałach (jeśli jest instalacja zroszeniowa). Cena Grzebieniowego GWC G400 pod garażem, (samodzielny montaż) poniżej 5tys zł – jest to taniej niż wstępna grzałka na wejściu i klimatyzator kanałowy na wyjściu z rekuperatora. Wszystko bezobsługowe, zeroenergetyczne (b. niskie opory tłoczenia powietrza). Minimalne zwiększenie kosztu inwestycji (~1%). Znaczące zwiększenie komfortu. Na pytanie o opłacalność niech każdy odpowie sobie sam.
 2. Zamiast temperatury bilansowej gruntu 10oC mamy 5oC. W przypadku pomieszczeń zimnych (garaż, pom. gosp) nie ma to znaczenia. Jeśli złoże jest pod salonem różnica temperatur rośnie o 50% (bez GWC 20oC-10oC=10oC, z GWC 20oC -5 oC = 15oC). Aby zachować bilans energetyczny należy zwiększyć grubość izolacji poziomej (jak w projekcie jest 15cm styropianu, należy dać w miejscu GWC 22cm). Obecność poprawnie zaprojektowanego wymiennika pod fundamentem nie ma wpływu na temperaturę pomieszczenia. Dla zainteresowanych: Grzebieniowy GWC - większość instalacji to instalacje pod fundamentem. Doskonale się sprawdzają, nie ma żadnych negatywnych uwag od użytkowników.
 3. Może czasem lepiej pozostawić pytanie fachowcom (jaka wielkość GWC). Polecam Grzebieniowy GWC, w ramach usługi projekt, instrukcja, materiały dodatkowe. Koszt całej instalacji nawet poniżej 5tys zł. Parametry pracy lepsze niż w innych rozwiązaniach.
 4. GWC czy się opłaca? Zimą mamy zabezpieczony rekuperator przed zamarzaniem i jego większą sprawność. Latem nawiew ~17oC nawet przy długotrwałych upałach (jeśli jest instalacja zroszeniowa). Cena Grzebieniowego GWC G400 pod garażem, (samodzielny montaż) poniżej 5tys zł – jest to taniej niż wstępna grzałka na wejściu i klimatyzator kanałowy na wyjściu z rekuperatora. Wszystko bezobsługowe, zeroenergetyczne (b. niskie opory tłoczenia powietrza). Minimalne zwiększenie kosztu inwestycji (~1%). Znaczące zwiększenie komfortu. Na pytanie o opłacalność niech każdy odpowie sobie sam.
 5. ArsTECH

  GWC

  W temacie postu Przepływy ciepła są dynamiczne, zmienne w czasie (następuje kumulacja ciepła, chłodu). Zależne od warunków zewnętrznych (temperatura, wilgotność, okres trwania danej pogody). Zależne od gruntu (rodzaj, wilgotność, przepływ wód gruntowych). Niema i nie będzie formuły matematycznej na wyliczenie GWC. Są pewne założenia wynikające z zebranych doświadczeń na istniejących instalacjach. Jaka powierzchnia wymiennika (płytowy lub grzebieniowy), objętość (żwirowy), długość (rurowy). Ale te same wymienniki mogą dawać różne temperatury dla różnych lokalizacji, roku, sposobu użytkowania. Z konkretów, są wyliczenia oporów powietrza. Zgadzam się z tezą, że zdrowie nie ma ceny, ale ekonomia też się liczy. Dla tych co lubię liczyć polecam Grzebieniowy GWC. Cena przy samodzielnym wykonaniu nawet poniżej 5tys zł. Minimalne zwiększenie kosztu inwestycji (~1%). Znaczące zwiększenie komfortu. Na pytanie o opłacalność niech każdy odpowie sobie sam.
 6. Jeżeli ważnym zadaniem GWC jest schładzanie latem, trzeba zwrócić uwagę na przegrzewanie wymienników podczas długotrwałych upałów. Dla niektórych typów GWC zaleca się zmniejszenie ilości powietrza za dnia ???? Chyba, że mocno przewymiarujemy wymiennik, ale to kosztuje. Ciekawe rozwiązanie ma Grzebieniowy GWC - instalację zroszeniową. Z wodą dostarczamy dużo chłodu i grunt wilgotny szybciej się regeneruje. Potrzeba niedużo wody aby nawiew miał temperaturę <17oC (sprawdzone w boju) nawet przy wydajności wentylacji powyżej nominalnej (zalecane 1,5wymiany/h). Jak jesteśmy zabezpieczeni przed nadmiernymi zyskami słonecznymi (zewnętrzne żaluzje, markizy, drzewo liściaste od południa) przy dzisiejszym standardzie izolacji ścian i okien , mamy komfort.
 7. Jeżeli jest wysoki poziom wód gruntowych, można zastosować żwirowy wymiennik typu Grzebieniowy GWC. Może być tuż pod tarasem (i izolacją z styropianu). Można "przytulić" wymiennik do budynku i zmieści się pod tarasem. Wydajność na pewno lepsza od rurowego. Na lato darmowa klimatyzacja.
 8. Odradzam GWC z cegieł lub pustaków betonowych bo porowate i nasiąkliwe. Jak się pojawi wilgoć i brud to w ślad za tym biologia i zapach (latem kiedy będzie upalne duszne powietrze). Dobrym sprawdzonym materiałem na GWC jest obły gruby żwir - otoczaki (instalacje działają przeszło 30 lat) Np. Grzebieniowy GWC może kosztować poniżej 5ty zł. Polecam
 9. Trzy uwagi w temacie: Odradzam GWC z cegieł lub pustaków betonowych bo porowate i nasiąkliwe. Jak się pojawi wilgoć i brud to w ślad za tym biologia i zapach (latem kiedy będzie upalne duszne powietrze). Dobrym sprawdzonym materiałem na GWC jest gruby żwir - otoczaki (instalacje działają przeszło 30 lat). Grzebieniowy GWC G400 przy wydajności średniorocznej 250m3/h daje dodatkowe opory ~15Pa. Cały nawiew ma opór 250Pa, zwiększenie o 15Pa wymaga dodatkowych kilku Watów energii. Dla całego roku 4W*24h*365dni=35kWh *0,60 = 21zł - kwota zaniedbywana. Cena Grzebieniowego GWC G400 pod garażem, (samodzielny montaż) poniżej 5tys zł – jest to taniej niż wstępna grzałka na wejściu i klimatyzator kanałowy na wyjściu z rekuperatora (zapewniają podobny komfort). A wszystko bezobsługowe, praktycznie zeroenergetyczne. Bilans opłacalności jest tu zbędny.
 10. Zimą mamy zabezpieczony rekuperator przed zamarzaniem i jego większą sprawność. Latem nawiew ~17oC nawet przy długotrwałych upałach (jeśli jest instalacja zroszeniowa). Cena Grzebieniowego GWC G400 pod garażem, (samodzielny montaż) poniżej 5tys zł – jest to taniej niż wstępna grzałka na wejściu i klimatyzator kanałowy na wyjściu z rekuperatora. Wszystko bezobsługowe, zeroenergetyczne (b. niskie opory tłoczenia powietrza). Minimalne zwiększenie kosztu inwestycji (~1%). Znaczące zwiększenie komfortu. Na pytanie o opłacalność niech każdy odpowie sobie sam.
 11. Uwaga na rury PCV. W rurowych GWC mamy dużo wilgoci, może pojawić się biologia i zapach. Trzeba regularnie czyścić.
 12. ArsTECH

  GWC bez rekuperatora

  Jeżeli ważnym zadaniem GWC jest schładzanie latem, trzeba zwrócić uwagę na przegrzewanie wymienników podczas długotrwałych upałów. Niektórzy producenci GWC zalecają zmniejszenie ilości powietrza za dnia lub nawet wyłączenie nawiewu ???? Trzeba albo przewymiarować wymiennik, albo tak jak Grzebieniowy GWC mieć instalację zroszeniową. Z wodą dostarczamy dużo chłodu i grunt wilgotny szybciej się regeneruje. Potrzeba niedużo wody aby nawiew miał temperaturę <17oC nawet przy wydajności wentylacji powyżej nominalnej (zalecane 1,5wymiany/h). Jak jesteśmy zabezpieczenie przed nadmiernymi zyskami słonecznymi (zewnętrzne żaluzje, markizy, drzewo liściaste od południa) przy dzisiejszym standardzie izolacji ścian i okien , mamy komfort.
 13. Podaję informację dla Grzebieniowego GWC: Czy wykonać wymiennik pod budynkiem? Argumenty przeciw: wychładzamy grunt pod budynkiem w miejscu GWC. Zamiast temperatury bilansowej gruntu 10oC mamy 5oC. W przypadku pomieszczeń zimnych (garaż, pom. gosp) nie ma to znaczenia. Jeśli złoże jest pod salonem różnica temperatur rośnie o 50% (bez GWC 20oC-10oC=10oC, z GWC 20oC -5 oC = 15oC). Aby zachować bilans energetyczny należy zwiększyć grubość izolacji poziomej (jak w projekcie jest 15cm styropianu, należy dać w miejscu GWC 22cm). Argumenty za : duża łatwość wykonania (brak dodatkowych prac ziemnych), mniejszy koszt (korzystamy z poziomej izolacji posadzki), nie zajmujemy działki. Zimą mamy zabezpieczony rekuperator przed zamarzaniem i jego większą sprawność. Latem nawiew ~17oC nawet przy długotrwałych upałach (instalacja zroszeniowa). Cena wymiennika G400 przy samodzielnym montażu to mniej niż 5tys zł (taniej niż wstępna grzałka na wejściu i klimatyzator kanałowy na wyjściu z rekuperatora). Wszystko bezobsługowe, zeroenergetyczne (b. niskie opory tłoczenia powietrza). Jak tylko jest odpowiednie miejsce to robić.
×
×
 • Utwórz nowe...