Skocz do zawartości

janusz13

Uczestnik
  • Posty

    169
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    5

Posty napisane przez janusz13

  1. 3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

    OK  - powiedzmy, że te 14-15 kW wystarczy na CWU ale skoro w zimie trzeba non-stop zapewnić 5-6 kW na centralne ogrzewanie, to przy zapotrzebowaniu na cwu na napełnienie wanny + ewentualne mycie naczyń te 14-15 KW pewno starczy "na styk".

     

    Nie polemizuję, nie użytkuję ale mam pewne obawy.

    No właśnie nie użytkujesz. Wiedz że wspomniałem o kotle z zasobnikiem cwu ładowanym warstwowo. Przygotowanie wody w takim zasobniku odbywa się inaczej niż w tym tradycyjnym z wężownicą i w  tym w/w kotle  przy jego 14,2 kW mocy jest w stanie podać ponad 20 litrów ciepłej wody na minutę tak że napełnienie wanny wodą do kąpieli zajmnie Tobie max 10 minut.

     

  2. Brat ma dom o tym samym metrażu. Dom budowany w technologii tradycyjnej, ogrzewanie podłogowe na całości budynku, trzy dorosłe osoby. Ma zamontowany kocioł Junkersa Cerapur Modul o mocy 14,2 kW ze zintegrowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo o pojemności 100 l . Obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na ciepło około 6,5 kW. Kocioł spokojnie daje radę by ogrzać budynek i dostarczyć cwu. Ten kocioł dostaniesz obecnie w cenie poniżej 10 tysięcy.

  3. Dnia 12.04.2018 o 22:25, Baszka napisał:

    Wiosna. Przylatują ptaszki, te budowlane też ( nie mylić z naszym, forumowym :) ).

    I tak, znów na horyzoncie pojawił się instalator. Najpierw, usiłował podłączyć tę dziwną pompę, której uruchomienie wymagało ode mnie galopu do kotłowni, a potem okazało się, że nic z tego nie będzie , bowiem spalił  presostat. W efekcie gdzieś pojechał i przywiózł hydrofor, który chwilowo jest zamontowany. Ta "chwila" trwa już prawie miesiąc. I nie wiem, ile potrwa , gdyż instalator zdradził , że nie ma kasy na drugą pompę, bo mu nie spłynęła z jakiegoś zlecenia. Zachodzę w głowę, co ma na myśli pisząc o drugiej pompie, bo za pierwszą zapłaciłam ja. No cóż, wiele jest rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom napisał W.Szekspir i to jest jedna z nich :). W każdym razie nie mogę narzekać, bo pojawił się znów. I wczoraj , i dziś. Wyobrażacie sobie? Tak mnie rozpieszcza. Jest na etapie podpinania czujników ogrzewania. Nic to, że ogrzewanie nie chodzi i wypróbuję je dopiero w kolejnym sezonie grzewczym.  Nic to, że elektroniczny czujnik salonowy nie działa zupełnie,że w dolnej lazience wisi na kablu ( nie miał wiertła), a w górnej go nie ma wcale. Nie czepiamy się szczegółów i cieszymy tym, co jest :).

    Rozmawialiśmy o zmianie zaworów. Powiedział, że szukał i do valvexu nie ma takich z rączką, które by pasowały. I że mi da jakieś narzędzie do odkręcania. Na razie nie drążę tematu. Postanowiłam być sprytna i po kolei ogarniać te zaległości.

    Żeby nie było, że tylko marudzę, pochwalę się jeszcze dekoracją świąteczną, którą wyprodukowałam osobiście, łącznie z upleceniem wianka i zbieraniem piórek . Jeszcze się trochę podziało, ale o tym to już nie dziś.

    IMG_2701.JPG

    IMG_0035.JPG

    Valvex nie ma zaworów kulowych z dźwignią- pierwsze słyszę pokaż mu choćby to  https://valvex.com/produkty/oro,oro-kurek-kulowy-niklowany-dlawikiem-wersja-nakretno-wkretna-z-dzwignia-stalowa/

  4. 2 godziny temu, przemty napisał:

    Też o tym myślałem ale z drugiej strony, z tego co doczytałem to  nie zalecają dawać właśnie przy klatkach z racji cyrkulacji powietrza w tej części domu. Tak jak napisałeś, pole manewru jest znikome...

    Wydaje Mi się że przekłamania z tytułu cyrkulacji będą o wiele mniejsze niż  działanie cyrkulacji bądź ciepła od otworów drzwiowych ,okiennych czy od ciepła kominka. Schemat prawidłowy. Jak wcześniej wspominałem Brat ma również w ten sposób wykonaną instalację  czyli po jednym rozdzielaczu na kondygnację. Widzę że jednak wybierasz opcję z zasobnikiem i nie rozgryzałeś ładowania warstwowego. Wiem że kotły zintegrowane z zasobnikiem są droższe jednak eksploatacja potem jest tańsza / choćby o jedną pompę mniej( pompa ładująca zasobnik)/ 

  5. Kocio wybrae

    Oj maszyna Mi się zbuntowała i za szybko poszło. Kocioł masz już wybrany a zastanawiałeś się już nad zasobnikiem cwu. Co do Twojego pytania odnośnie zamontowania sterownika to rzeczywiście pole manewru jest niewielkie. Zastanowiłbym się czy nie umieścić go na ściance rozdzielającej biegi schodowe.

     

  6. Brat ma dom o podobnych parametrach jak Ty na całości ma zrobioną podłogówkę sterowanie pogodowe kocioł o mocy 12 kW ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej 120 litrów ładowanym warstwowo. Sterownik pogodowy oprócz czujnika temperatury zewnętrznej posiada czujnik temperatury w pomieszczeniu wiodącym i to w zupełności wystarczy do sterowania temperaturą podłogówki. Jak tu przedmówcy wspominali nie daj sobie wcisnąć siłowników do sterowania poszczególnymi pętlami. Zajrzyj sobie na wątek  " mój wymarzony domek " jak instalator się rozpędził wbił dziewczynę na duże koszty i konfiguracja go przerosła a sterowanie nie działa.  Brat mieszka już piąty rok trzy osoby dorosłe i jak do tej pory deficytu cwu nie zauważył przy swoim 120 litrowym zasobniku . Zwróć uwagę na czym polega ładowanie warstwowe i jeśli planujesz kocioł kondensacyjny to radziłbym właśnie iść w tą konfigurację. Gaz u Brata również jest używany do gotowania i piąty sezon rachunek roczny jak do tej pory nie przekroczył 2,5 tyś zł. 

  7. Jeśli to pisał ekspert to zapewne nim  jest ale nie w temacie kotłów kondensacyjnych. Otóż temperatura ogrzanej wody z kotła może mieć i 70 i więcej stopni. Ważna jest temperatura powrotu i właśnie tutaj nie może przekraczać około 56-57 stopni gdyż poniżej tej temperatury następuje kondensacja pary wodnej w spalinach. Pisanie takich bzdur niepotrzebnie wprowadza zamęt. I chyba wynika z kompletnego braku wiedzy ww tym temacie. A co do zadanego pytania pewnie że można tylko po co.

  8. Słuchaj w wielu wątkach na tym forum użytkownicy dzielili się swoimi doświadczeniami z elektronarzędziami i nie ma reguły bo są Koledzy którzy przez wiele lat i z dobrym skutkiem użytkują narzędzia z serii noname i są z nich zadowoleni. Ja mam Kolegę który od 20 lat użytkuje przy prowadzeniu swojej działaności instalacyjnej średniej wielkości młotowiertarkę Hilti i chyba tylko dwa razy wymieniał w niej szczotki. Tak że nie ma reguły. 

  9. Taka moja rada jak będziesz używać pianki montażowej to nie zapomnij o oklejeniu krawędzi opaski drzwiowej taśmą malarską. Po zaschnięciu piankę jest bardzo ciężko usunąć. Wklejam Tobie taki przykładowy filmik o tym jak aplikować pianę montażową. 

     

    Pistolet do pianki montażowej jest zupełnie inny niż do silikonów.

    I nie chodzi tu o wielkość pojemnika pianki tylko o zupełnie inną budowę.

×
×
  • Utwórz nowe...