-
Posty
1 279 -
Dołączył
-
Ostatnio
-
Dni najlepszy
47
Wszystko napisane przez adam_mk
-
Wybuchające pompy ciepła i głupota "specjalistów".
adam_mk odpisał adam_mk w kategorii Gorące debaty
Nie jest dobrze... Dobrze to już było! Było dobrze jak komuna łebki kształciła. Pchali do łba wiedzę potrzebną i niepotrzebną, ale też POKAZYWALI PO CO KOMU TA WIEDZA I CO Z NIĄ ROBIĆ! Nie dziwota, że najlepszy bimber i najlepszą amfę to nasi robili. (I komu to przeszkadzało? ) A teraz jak się łebkowi bateryjka wyładuje to katastrofa! Nie ma czym myśleć!!! Wysokiej klasy specjaliści językiem potocznym niedokształconym baranom wiek XXI tłumaczą... Adam M. -
No, i stało się! Cud urządzenie wybuchło i są ofiary. Jednak najbardziej przeraziła mnie treść powszechnych wynurzeń "ekspertów" oraz ogrom głupoty komentujących. Jak na razie nie znalazłem ani jednej wypowiedzi z sensem odnoszącej się do zdarzenia. Wszyscy bredzą, myli im się wszystko ze wszystkim i wnioski jakie wyciągają stawiały by mi włosy na głowie - gdybym takowe miał. Spróbujmy jakoś uporządkować informacje, jakie są rozpowszechniane. Wybuchła pompa ciepła! - NIE ! Eksplodowała mieszanina piorunująca gazów w okolicy tej pompy. Pompa była napełniona gazem WYBUCHOWYM - NIE!!! Napełniona gazem PALNYM. Ucierpiał serwisant - NIE! To była osoba dokonująca jakichś czynności przy tej pompie bez dokładnej znajomości urządzenia i jego specyfiki. Pompy na R290 są niebezpieczne - NIE Każde urządzenie może być niebezpieczne dla ignoranta, który w nim grzebie. Podam tu kilka informacji, których ekspert Wam nie poda... Jaka jest różnica między R290 a PROPANEM ? -R290 jest CZYSTY a Propan jest NAWANIANY (dla bezpieczeństwa użytkowania). Etan, propan, butan są BEZWONNE (jak są czyste) i są cięższe od powietrza! Jaka jest różnica między CARE30 a LPG? - Taka jak wyżej opisana.. No i.... R290 kosztuje ze 100zł za kg a propan około 3zł. Czy można stosować zamiennie propan i R290 ? TAK - jak się umie. To samo dotyczy LPG i R134a, CARE30 oraz 123456syf. Można, ale nie należy. KASA MUSI SIĘ ZGADZAĆ!!! Co tam się stało? - Nie wiem, nie byłem, nie widziałem ale... Długo ulatniający się BEZWONNY R290 mieszając się z powietrzem, ponieważ jest sporo cięższy od powietrza, mógł stworzyć lokalną chmurę mieszaniny piorunującej (gaz palny + tlen z powietrza). Było tego tyle, że wystarczyło do wywołania obrażeń i śmierci. Zwłaszcza, gdyby pompa stała w jakim zagłębieniu terenu. Zabrakło wyobraźni i chyba eksplozymetru do wykrywania nieszczelności. Potem już tylko iskra... Czy pompy na propan są niebezpieczne? - NIE!!! Nie bardziej jak butla 11Kg LPG, której też czasem się zdarzy wybuchnąć. Zdarzenie to nie powinno mieć miejsca, wobec faktu umiejscowienia pompy na zewnątrz i napełnienia jej nie większego jak 1,5kg. Nagły, spory wypływ propanu nie spowodowałby takich efektów. Adam M.
-
Umiecie sobie "zrobić gaz" jakby była potrzeba? Bo "zrobić prąd" da się agregatem, na wypadek "W". Uwolnli ceny prądu i gazu... Prad w góre o 20% a gaz o 50% To tak na razie, bo pójdzie mocniej za jakiś czas. Moze kupić kawałek lasu zamiast PV? Adam M.
-
Na pytanie - czy warto - kazdy musi odpowiedzieć sobie SAM! Znam jednego własciciela tartaka... Powiedział, ze jemu nie warto nawet scian docieplać! Nie ma co robić z odpadem, bo i tak jest go zbyt wiele jak na jego potrzeby. ALE... Świat teraz jest coraz głupszy i trudniejszy... WSZYSCY dodrukowują pieniadze. Relacja miedzy dolarem, euro czy złotówką stoi (w miare) a wartość spada! To samo jest miedzy różnymi nośnikami ciepła. Relacje cenowe miedzy nimi sa wzgladnie STAŁE. Tylko ceny rosną i rosną... Zyski, zarobki - już nie. O pompie ciepła (jaka by nie była)... Ona nie produkuje ciepła, tylko je PRZENOSI z dolnego źródła do domu (górnego źródła) za koszt napędu (sprężarki). Jak mamy dobre dolne źródło i pewność dostawy prądu - pompa ciepła jest najtańszym sposobem ogrzania domu. Można nawet pomyśleć o takim domu, który ma sporą akumulację cieplną a pompa ciepła ma bufor. Wtedy da się ją "puscić tylko w tanim prądzie". Wtedy koszt ogrzania wyniesie 0,3zł / COP (dla gruntówki 0,3/4,2= ok7 groszy za kWh) Przeciętnie dom w mrozy potrzebuje 100kWh (czyli ok. 7zł/doba) Stan na chwilę obecną. Warto czy nie? Trzeba by to sobie policzyć. Czasem nie warto... Adam M. No, prawie że tak, ale... Tanie mięso to psi jedzą! Inwestuje się raz a korzysta latami. Adam M.
-
Jest na to rada. Grzać i wietrzyć i grzać i wietrzyć i grzać i... tak w kółko. No, można tez Anielska metodą... Zimny wychów. Nie grzać wcale! Utrzymywać temperatury wewnatrz takie jak na zewnatrz. Łazić w futrach... Adam M. Angielską metodą - miało być... A.M.
-
Jak Cię lobię tak Ci napiszę - pepszysz jak potłuczony. Nie myl ceramiki poryzowanej z tym czeskim wynalazkiem! To są różne sprawy. Kwas fosforowy pijasz czasem, jak pijasz Colę czy Pepsi. (popularnie zwane odrdzewiaczem) Pomerdało Ci się z kwasem FLUOROWODOROWYM, co rozpuszcza szyby i piasek... Adam M. Krótko i na temat... Mam w dupie to w co wierzysz a w co nie. Twoje mniemanologie dalekie od poznanej fizyki też mnie nie interesują. Zbuduj SWOJE laboratorium, opracuj SWOJE metody badawcze, znajdź SWOJE teorie, udowodnij je i ogłoś światu. Może nawet dostaniesz nagrodę... Darwina.. Wcale nie jesteś odkrywczy w tym co piszesz. Raczej - śmieszny. Adam M.
-
Nie miej do mnie pretensji... Zadziałaj jak duży chłopiec i pogoogluj! Znajdziesz wszystko, co potrzebne. Nie chcesz - to nie wierz i rozwiąż ten SWÓJ problem po swojemu. Konkretów mało, bo ja tego nie sprzedaję. (Pompę ciepła Ci mogę sprzedać. Gruntową). Wiem o tym i wiem, ze działa dobrze i to od wielu lat! Tam nie występuje ruch powietrza... Adam M.
-
WIESZ co piszesz czy tylko MNIEMASZ? REKUPERACJA = ODZYSK energii ze strugi usuwanej do wprowadzanej. Chodzi o zmniejszenie kosztu ogrzewania... WENTYLACJA NAWIEWNO-WYWIEWNA, ZRÓWNOWAŻONA. Wentyluje (czyli kontroluje wilgotność wnętrz) tak, ze ilość powietrza nawiewanego jest RÓWNA ilości usuwanego. NIE MA ani nadciśnienia, ani podciśnienia w tych strefach/pomieszczeniach. Masz strefy/pomieszczenia dzielone drzwiami dymoszczelnymi (hermetycznymi). Nie ma żadnych przeszkód dla stosowania tam wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. W tej strefie/pomieszczeniu są i anemostaty nawiewne i wywiewne. Adam M.
-
Napiszę Ci tutaj kilka prostych prawd, których jeszcze nie znasz... Jeżeli na budowaniu się nie znasz - to się poznaj, lub płać spore frycowe. Poznawanie czegokolwiek idzie POWOLI. Nawet najmądrzejszych rad nie jesteś w stanie zrozumieć, jak brakuje Ci wiadomości podstawowych, DLATEGO poznawanie idzie powoli. A co do tego domku... Zastosuj albo FIZYKĘ albo chciejstwa. Albo będzie tanio albo drogo. Jak zbudujesz domek, który nie potrzebuje pobierać dużo energii, to ogrzejesz go jedną świeczką. Wtedy wszystko jedno, jaki nośnik energii wybierzesz, bo potrzebujesz jej bardzo mało. To oznacza domek POZBAWIONY pojemności cieplnej (ale o tym już było). Wiesz jak ludzie się uczą budowania? Budują ten pierwszy domek - dla wroga... Potem ten drugi - dla przyjaciela... No i ten trzeci - dla siebie! Albo... Siedzą nad książkami, w sieci i czytają, czytają, czytają.... Potem jest "wiek pytań". Na koniec - budowa. Wtedy dochodzisz do stanu, w którym możesz nawet udzielać rad początkującym. Adam M. "To znaczy że budynek murowany mam grzać elektrycznie bez wsparcia PV i odbędzie się to w rozsądnych kosztach ? " Lekcja pierwsza... ZOSTAW NA NOC W JAKIEJ SZOPIE CZY GARAŻU PŁYTKĘ CERAMICZNĄ, KAWAŁEK DESKI I KAWAŁEK STYROPIANU. JAKĄ temperaturę te przedmioty będą miały rano? - Taką samą? To bierz je po kolei do ręki... - KTÓRY jest zimny a który ciepły? DLACZEGO?!!! Zrób ten eksperyment, a może coś zrozumiesz... Adam M.
-
Różnie z tym jest. Można policzyć w kilku i wyniki uśrednić. Izodom to murowaniec, choć trochę klocki lego, ale spełniłby założenia. Adam M.
-
Coś sobie przypomniałem... Poczytaj. https://brokerbudowydomow.pl/szalunek-tracony-izodom-faq/ Adam M. No, faktycznie. Nie zauważyłem. A.M.
-
Dom rekreacyjny wykorzystywany całorocznie nie ma nic wspólnego z normalnym domem! To konstrukcja działająca start-stopowo. (Coś jak oświetlenie... pstryk - jasno i pstryk - ciemno) Taką funkcję zrealizować jest co najmniej trudno... Tu zastosowanie znanych i sprawdzonych sposobów nie zawsze jest korzystne. No, dla kieszeni. Adam M. Retro wskazywał na to, co MUSI Cię zaskoczyć przy podejściu klasycznym. A.M.
-
Zrozum! To jest TWOJE i to TY zawsze masz rację, bo... Bo to TY za to zapłacisz i to TY będziesz z tym żył. Fizyka budynku to dość skomplikowana sprawa. Czasem, aby cokolwiek zrozumieć, trzeba sobie coś zbudować i przetestować. Mniemanologia i chciejstwa nie wchodzą w zakres sztuki budowania. Wybrałeś rozwiązanie - i niech służy Ci dobrze! Adam M. W pierwszym poście szukałeś rozwiązania najekonomiczniejszego. Adam M.
-
Grawitacyjnie nie poleci. To wentylacja MECHANICZNA. Taka z wentylatorami. Systemy wentylacji stawiałem kilkanaście lat. Teraz, faktycznie, robię i montuję pompy ciepła. Mam co robić. Adam M. Bo tak jest. W systemie WM po wyłączeniu, jak jest różnica temperatur wnętrze-zewnętrze nadal bardzo powoli powietrze płynie. Jak masz gdzie - to sprawdź sam. Adam M.
-
Oj gaweł... Ty mylisz wentylację mechaniczną ze stacją uzdatniania powietrza w bunkrze wojskowym! O wentylacji mechanicznej BEZ odzysku ciepła nie słyszałeś? No i... powietrze wentylacyjne NIE POWINNO być absolutnie "czyste". W nawiew i w wywiew wstawia się filtry z tkaniną filtracyjną. Zatrzymuje kurz i co większe pyłki roślin. Jak się te filtry wymienia co jakiś czas to kanały zawsze są czyste. CO przeleci przez szmatę EU3? (wystarczy EU3). WM to nie jest kit dla łosi i nie musi kosztować kroci, robiona "tymi ręcami". Na WM się nie znasz... Zbudowałeś, mieszkasz, nie narzekasz na wentylację - to znać się nie musisz. Adam M.