Skocz do zawartości

Ekopiece - piece kominkowe na pelet

Uczestnik
  • Posty

    59
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    1

Wszystko napisane przez Ekopiece - piece kominkowe na pelet

  1. Niestety osobiście nie znam tych urządzeń. Zachęcam do przesłania pytań bezpośrednio do producenta.
  2. Odpowiedź jest krótka: nie ma prądu - nie ma pracy pieca. Na szczęście w tego typu piecach w komorze spalania paliwo jest podawane na bierząco w niewielkich ilościach. Jeżeli jest przerwa w dostawie prądu, to ta niewielka ilość peletu powinna się dość szybko wypalić. Na szczęście, bo przecież jeżeli nie ma prądu, to nie pracuje pompa, czyli nie ma chłodzenia. Jeżeli mamy problem z ciągłością dostaw prądu, to trzeba zainwestować w agregat. Natomiast to, jak piec się zachowa w momencie przywrócenia zasilania prądu, to zależy od sterowania, które posiada piec.
  3. Nie jestem pewien, czy wykonanie dużego zbiornika musi bardzo podrażać koszt instalacji. Może nie dla wszystkich jest jasne, że piec i zbiornik na pelet to dwie odrębne sprawy. Zbiornik na pelet to po prostu pojemnik z którego podajnik (ślimak) transportuje pelet do palnika w piecu. Zbiornik może być standardowy, sprzedawany razem z piecem (najczęściej metalowy prostopadłościan ustawiany obok pieca), może być niestandardowy, czyli wykonany na specjalne zamówienie, czyli ... drogi. Ale może też być to dowolny pojemnik posiadany przez klienta, np. jakaś duża beczka, silos itp. Czyli przy odrobinie inwencji i własnej pracy można samemu wykonać taki duży zasobnik i tylko od nas zależy jaki to będzie koszt. Oczywiście potrzeba minimum wyobraźni technicznej
  4. Zdaję sobie sprawę, że odpowiedź będzie "nieostra", ale pomiedzy 3 a 5 ton peletu. Przepraszam za zbytnie uogólnienie, ale zależy to od tego, jaki jest dom i jacy są domownicy.
  5. Jest to piec z podawaniem retortowym. Podstawowym paliwem jest ekogroszek, czyli rozdrobniony węgiel. W takim piecu można spalać inne paliwa o odpowiedniej frakcji, np. pelet, zboże. Ale jeżeli podstawowym paliwem ma być pelet, to proponowałbym znaleźć kogoś, kto użytkuje taki piec i sprawdzić, jak wygląda zużycie paliwa w praktyce.
  6. Czy ten ośrodek turystyczny to jeden budynek, czy kilka? O jakiej powierzchni mówimy? Czy dotychczasowe ogrzewanie, to były grzejniki elektryczne w poszczególnych pomieszczeniach? Czy istnieją jakieś instalacje CO? Czy jest pomieszczenie na kotłownię z kominem i powierzchnią na skład paliwa? Jak dotychczas była uzyskiwana CWU?
  7. Jeżeli chodzi o piece kominkowe na pelet, to są one przystosowane wyłącznie do spalania peletu. Pelet zasypuje się do zasobnika znajdującego się zazwyczaj za komorą spalania. Proces podawania (dozowania) peletu do komory spalania oraz proces spalania jest zautomatyzowany. Jeżeli można mówić o tym, że wadą jest mała komora spalania, to chyba tylko w sensie estetycznym, tzn. mniejszy przekrój szyby niż w tradycyjnych kominkach. Natomiast jeżeli chodzi o czas pracy, to po zasypaniu zasobnika do pełna, piec (zależnie od modelu i warunków pracy) może pracować kilkadziesiąt godzin. Czyli w przypadku tych urządzeń wielkość komory spalania, nie przekłada się na ilość paliwa, którą można załadować, a tym samym na czas pracy urządzenia.
  8. Ceny oczywiście się zmieniają, ale czy ceny innych nośników energii są niezmienne? W przypadku peletu przynajmniej nie ma zagrożenia, że stanie się to, co kilka lat temu z ceną oleju opałowego, który przez pewien czas był sztucznie tani i wielu to skusiło a teraz tego żałują. Polska jest dużym producentem peletu, w kraju jest kilkadziesiąt poważnych prywatnych firm produkujących peletu. Nie ma monopolu ani producenta ani właściciela linii przesyłowych, więc jest to paliwo stosunkowo odporne na "humory władzy".
  9. Przydałoby się więcej informacji. Przede wszystkim powierzchnia mieszkania? Czy jest gaz z sieci? Czy piec ma zapewnić CWU? Oprócz wskazanych powyżej rozwiązań dorzucę jeszcze możliwość zastosowania pieca kominkowego z płaszczem wodnym na pelet. Wszystkie elementy kotłowni (pompa, naczynie ciśnieniowe itd.) są zintegrowane w obudowie pieca. Wystarczy podłączyć rurki od grzejników i mamy centralne ogrzewanie. Np.: http://ekopiece.net/index.php?strona=venezia-13-kw
  10. To jest chyba właściwa strona targów: http://www.progettofuoco.com/nqcontent.cfm?a_id=784 np. grupa RAVELLI wprowadza m.in. takie nowości: http://www.ecoteck.it/italian/mostra_sched...iave=B8wb51hPwx http://www.ecoteck.it/italian/mostra_sched...iave=dr1yDQu7SG http://www.ecoteck.it/italian/mostra_sched...iave=g6WEHzzwns
  11. Właśnie zakończyły się targi w Weronie, więc najprawdopodobniej w najbliższych wydaniach pism z branży grzewczo-budowlanej będzie sporo materiałów o nowościach związanych m.in. z urządzeniami na biomasę.
  12. Co rozumiesz przez przeróbkę kotła? Jeżeli chodzi o wstawienie do posiadanego kotła palnika na pelet, to proponuję skorzystać z google: "palnik na pelet".
  13. Temp. wody może być różna (można tym sterować), ale będzie w granicach 55-80 st.C a więc wyższa niż potrzebna do podłogówki. Dlatego należy zastosować mieszacz lub bufor z mieszaczem.
  14. Nie jestem teoretykiem, więc jest okazja, żeby się spytać: 1) kominek z płaszczem wodnym, to piec, czy kocioł? 2) czym się różni piec z płaszczem wodnym od kotła? Ekopiece nie potrzebują komina w tym sensie, że do prawidłowej pracy nie potrzebują ciągu kominowego, gdyż posiadają mechaniczny wyrzut spalin (wydmuchują spaliny). Spaliny trzeba odprowadzić z pomieszczenia, w którym stoi ekopiec. Jeżeli jest komin, to wyjście spalin można podłączyć do komina. Natomiast jeśli nie ma komina, to można spaliny wyprowadzić na zewnątrz przez zewnętrzną ścianę budynku, w takiej sytuacji zalecane jest zbudowanie na zewnątrz (np. z systemowych rurek 80mm) pionowego przewodu dymowego. Ma to m.in. takie uzasadnienie, że w przypadku przerwy w dostawie prądu przestaje działać wentylator wyrzutu spalin i może dojść do wydymienia z komory spania do pomieszczenia w którym stoi piec. Przewód dymowy zapewni w takiej sytuacji naturalny ciąg, który odprowadzi spaliny. Ponadto Ekopiece są często stosowane w obiektach niemieszkalnych (np. wszelkiego rodzaju kontenery, hale namiotowe itp. obiekty, gdzie ptrzepisy budowlane mają ograniczone zastosowanie).
  15. Istotnie nie jest to tanie urządzenie, ale z drugiej strony ile będzie kosztowało alternatywne rozwiązanie, czyli kotłownia na paliwo stałe? Ekopiec w zasadzie zastępuje pełny koszt kotłowni.
  16. Pytanie nie jest głupie, tylko lekko kłopotliwe. Bo urządzenie jest na pelet i np. gdyby coś się stało, to nieprawidłowa eksploatacja może być podstawą nieuwzględnienia reklamacji. W równym stopniu nie widzę problemu, co sensu, żeby spalić w takim urządzeniu coś innego niż pelet, ponieważ główny atut tego urządzenia to automatyka/bezobsługowość.
  17. Niestety ... po tym, jak się spala. Dlatego najlepiej jest zaopatrywać się w pelet sprawdzonych producentów u sprawdzonych dystrybutorów.
  18. Czyszczę tak cały sezon i na razie nie zauważyłem jakichkolwiek zmian.
  19. Wydaje mi się, że jest najmniej uciążliwe spośród wszystkich rodzajów paliw stałych. Pelet (najczęściej) kupujemy w workach (15 lub 25kg). Worki są czyste, nie ma przykrych zapachów, nie ma specjalnych wymogów co do składowania. Jedynie należy pelet zabezpieczyć przed zamoczeniem. Jeżeli kupujemy w B ... (najbardziej popularny producent peletu) paletę peletu w workach 15kg, to otrzymujemy na palecie 65 worków (łacznie 975kg).
  20. Najmocniej przepraszam, ale umknęło mi to pytanie w innym temacie. A mam osobiste dość ciekawe doświadczenia. Ulegając reklamom i podpowiedziom sprzedawców stosowałem "ciężką chemię" za ciężkie pieniądze. Aż zostałem przy jakiejś okazji wyśmiany przez znajomego, który "sprzedał" mi następujący patent: wilgotna szmatka + popiół + odrobina cierpliwości. Zdecydowanie polecam: tanio, ekologicznie, skutecznie, bezpiecznie.
  21. Filtry i porządny nawilżacz mogą zmniejszyć to zjawisko, ale obawiam się, że tego zjawiska nie da się wyeliminować. Niestety jest to uciążliwość związana z pracą kominka. Po pierwsze kominek zwiększa cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, po drugie na obudowie kominka dochodzi do spalania/spiekania się kurzu.
  22. Jak widać z przebiegu dyskusji, kazdy sprzedawca chwali swoje. Ze swej strony dodam, że w małych domach sprawdzają sie : piece nadmuchowe z rozprowadzeniem ogrzanego powietrza np: http://ekopiece.net/index.php?strona=anna-9-kw A dla zwolenników wodnego c.o. jest do dyspozycji piec kominkowy c.o. na pelet: http://ekopiece.net/index.php?strona=amalfi-13-kw Piec kominkowy na pelet będzie zdecydowanie droższy w zakupie niż grzejniki elektryczne, ale zapewne dużo tańszy w eksploatacji.
  23. Po pierwsze o jakim systemie prefabrykacji myślisz? Generalnie, po złożeniu jest gotowy dom, podatny na zmiany tak, jak każdy gotowy dom. Tzn. postawionej ścianki nie da się przenieść, można ją wyburzyć. A dostawienie ścianki działowej jest możliwe na takich samych zasadach, jak w każdym domu. Podsumowując, dom to nie klocki LEGO, które po złożeniu można rozebrać i powtórnie złożyć w innej konfiguracji (niestety )
  24. Ale remont czego? i co obejmuje ten remont? Za 120tys. masz u mnie nowy domek całoroczny o pow. ok. 40m2 z centralnym ogrzewaniem i dowozem tego wszysttkiego na Twoją działkę.
  25. Pobór prądu 110W należy traktować, jako średni pobór podczas pracy (wentylator podawania powietrza do komory spalania i wyrzutu spalin, silnik napędzający ślimak podający paliwo, wentylator nadmuchu ciepłego powietrza w piecach nadmuchowych lub pompa w piecach c.o., panel sterowania). Pobór prądu jest większy w momencie rozpalania, gdy pracuje elektryczna zapalarka. Czyli piec pobiera prąd podczas pracy, ale jest to pobór niewielki, proszę to porównać z jakimkolwiek innym urządzeniem domowym. Piece posiadają nadmuch ciepłego powietrza, oczywiście dotyczy to pieców nadmuchowych (piece z płaszczem wodnym nie posiadają nadmuchu ciepłego powietrza).
×
×
  • Utwórz nowe...