Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

BasiaSilno

Uczestnik
 • Posty

  17
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O BasiaSilno

 • Ranga
  Początkujący
 1. Teraz, to pewnie dom jest już wykończony i zamieszkany.??? Też buduję w okolicach Bydgoszczy
 2. Ja za materiał na budynek Beta3 (około 300 m* podstawy ) zapłaciłem 28.000 brutto. Fundamenty mają szerokość bloczków 25 cm (5+15+5) 1 metr wysokości i będą docieplone jeszcze 5 cm, a ściany zewnętrzne 35 cm (15+15+5), i tych już nie będę docieplać, ponieważ U=0.16 Nie zamawiałem bloczków stropowych ani dachowych. Poddasze mam użytkowe, a nad dachem jeszcze pomyślę. Bloczki kupowałem pod koniec sierpnia (liczyłem na ten termin pozwolenia na budowę... o ja naiwny ) wiec ceny mogły trochę drgnąć. Kupowałem Isohome 2000, ponieważ Thermodom nie miał takiej szerokości 350 w ofercie.
 3. System jest dziecinnie prosty. Do materiału producent dołącza kasetę wideo, płytę i materiały drukowane. Jak ktoś nie budował, to się obawia. Budowaliśmy w firmie budynek w tym systemie, wszystko od 6 lat idealnie, energooszczędnie. Zakupiliśmy już Isohome 2000, szerokość bloczków 35 cm, za kilka miesięcy budynek będzie stał. Ważne, by się nie śpieszyć z zalewaniem zbyt dużej warstwy ściany jednorazowo, bo może popłynąć, czyli trochę się pokrzywić. Styropian przy zalewaniu półpłynnym, rzadkim betonem ma skłonności do wypływania i przy nie dociążonych i nie dociągniętych zapinkami z drutu bloczkach może długie, proste ściany pokrzywić. Bloczki styropianowe mają zdecydowaną przewagę nad systemami z ocieplaniem ściany styropianem. W pierwszym wykonaniu unikamy prześwitu pomiędzy ścianą nośną a izolacją zewnętrzną oraz śladów po kotwach i kleju, co niestety widać w późniejszym czasie na tynku.
 4. Jak ustawiła termostat na maxa, to z kranu leci prawie wrzątek. Woda jest czysta, wokół same lasy i bagna, ale jest żelazista.
 5. Znajoma ma bojler elektryczny, około 150 l, wodę ze studni ... i miała ogromny problem z zapachem wody cieplej. Odór był nie do wytrzymania. Dopiero po nastawieniu temperatury bojlera na max. problemy się prawie skończyły. Teraz, gdy przeszła na licznik 2-taryfowy i podgrzewa od 13-15 i od 22-6 lekkie zapachy znowu się pojawiły. Gdyby miała wydajny podgrzewacz przepływowy o mocy np. 15 kW , to nie dość, że podgrzewała by wodę w razie potrzeby i nie grzała by na czas np. wyjazdu na weekend, to i problemów z zapachami by uniknęła. W pomieszczeniu gospodarczym zwolniło by się sporo miejsca. Nie było by też problemu ze spuszczeniem zimnej wody z rur, zanim doleci ciepła do umycia rąk. Zwylke dolatuje, gdy kończymy opłukiwać ręce Są teraz podgrzewacze podumywalkowe, podwannowe, więc i estetykę zachować możemy...
 6. Ale spróbować możesz. Trochę się nakręcisz i nawyciągasz rur, ale jaka będzie satysfakcja
 7. Nawet, gdybyś wykorzystując ręczną wiertnicę wykonał przedłużki na kilka metrów, to co poczniesz, gdy po np 6 metrach trafisz na kamień ?????? Inna sprawa, gdy wkopujesz kręgi i jesteś w środku...
 8. Wybór ogrzewaczy przepływowych jest bardzo duży. Może by kupić nowy, wydajniejszy o większej mocy ???
 9. Na forach piszą, że budowa takiego domu, to wydatek +10-15% w stosunku do systemu standardowego. Ja nawet myślę, że ta różnica będzie jeszcze mniejsza. W końcu, to standardowa instalacja grzewcza to zbiornik z gazem, kocioł grzewczy, ogrzewanie podłogowo- grzejnikowe, masa rurek i rozdzielaczy, kominy wentylacyjne.....Ściany zewnętrze i fundamentowe ze styropianu kosztowały mnie 28.000 zł. Zwykły materiał też kosztowałby około tej kwoty. Do zwykłego należałoby doliczyć ocieplenie z robocizną i nieuniknione problemy z równością ścian z obu stron, prześwity pomiędzy ścianą i ociepleniem, mostki termiczne i ślady/łaty po kotwach czy kleju pomiędzy płytami. Rekuperator, to około 4.000 zł, pompa powietrze-powietrze 8.000 zł, piwniczkę i szklarenkę już mam. To,co zaoszczędzę na tradycyjnej instalacji i kominach w znacznym procencie pokryje koszty nowego rozwiązania...Chyba dobrze liczę ?
 10. Ja kupiłem swego czasu drogi tynk, żółty, jakiś syntetyczny, ze 4 razy droższy od mineralnego... i też zielenieje, płowieje. Trzeba co 3 lata myć ,albo nie przejmować się. Zielony kolor też jest ładny
 11. Zakupiłem projekt,( Beta3 135 m*parter, 70 poddasze) oczywiście wcześniej działkę ukierunkowaną dokładnie frontem na południe i zakupiłem materiał na ściany zewnętrzne. Będę budował w systemie ISOHOME 2000, Thermomur, Thermodom....ze styropianu. Budowałem w firmie już z tego materiału i po 6 latach użytkowania zdecydowałem się na zastosowanie takiego rozwiązania w domu mieszkalnym. Wybrałem tym razem Isohome 2000, bo tam zewnętrzna warstwa styropianu miała tyle ,ile chciałem, czyli 15 cm. Nie zmieni mi to wymiarów projektowych, gdyż ściana będzie miała 35 cm, jak w projekcie. Współczynnik przenikania ciepła (czy jakoś tak) U=0,16. Planuję zamontować bardzo ciepłe okna, ramy okienne, właściwe, zewnętrzne rolety, około 30 cm izolacji w dachu, 15-20cm w podłodze?słowem-termos. Taki budynek wymaga wymuszonej wentylacji. Pomyślałem więc o takim rozwiązaniu: 1.rekuperator 2.kominek z nadmuchem powietrza 3.pompa ciepła powietrze-powietrze wykorzystująca instalację nawiewną ,zasilaną od kominka 4.ewentualny, na wszelki wypadek grzejnik elektryczny-tunelowy podłączony pod instalację nawiewną. 5.ciepła woda do mycia rąk z małych podgrzewaczy przepływowych 6.ciepla woda do kąpieli z dużego podgrzewacza 15-18KW, przepływowego. 7.duże okno południowe 300x180 i zachodnie 360x240 8.rolety zamykane automatycznie po nastawionej godzinie i otwierane po wschodzie słońca 9.powietrze do rekuperatora wciągane przez szklarenkę zimą 10. powietrze do wentylatora (rozłączony rekuperator) wciągane latem z głębokiej piwniczki W tym domu nie było by gazu ani kaloryferów, czyli instalacji grzewczej,wodnej Co wy na to????
 12. Ja również sporo zastanawiałem się nad ogrodzeniem. Rozpoczynam budowę na wsi, powstaje tu malutkie osiedle, buduję ogrodzenie pierwszy, więc ode mnie zależy, jak zapoczątkuję. Kolejni zwykle podglądają sąsiadów, i gdy wszyscy mają czarne, stalowe płoty z podmurówką z cegły, to i oni tak budują. Początkowo myślałem o podmurówce, o słupkach z cegły, bynajmniej na płocie od ulicy. Działkę mam dosyć długą (około 90 mb) więc tego murka i tych słupków trochę by było potrzeba. Po obejrzeniu setek ogrodzeń zaczynałem się zastanawiać, czemu służą te mury ??? Czy one zdobią, czy chronią. Zdobią ??? rzecz względna. Wygląda to różnie. Raczej są wizytówką portfela inwestora, chronią...nie specjalnie, raczej zasłaniają. Zauważyłem, że bardzo wielu ludzi odgradza się od sąsiadów wielkim, drogim murem. Można wytłumaczyć taką inwestycję w mieście, gdzie każdy nas podgląda, hałasują samochody i unosi się kurz z jezdni, ale na wsi ? Uznałem więc, że moje ogrodzenie nie będzie miało podmurówki, ani żadnej cegły w sobie. Będzie wykonane ze stali z 10 centymetrowym prześwitem nad podłożem. Wcześniej usunąłem 70 cm pas gleby na głębokość około 30 cm i wypełniłem go żwirem/piaskiem na czarnej, podziurawionej widłami folii. Ta fosa zabezpieczy plot przed wrastaniem roślin. Woda deszczowa przez piasek i żwir przepływa swobodnie do gruntu. Nawet kret nie pokonuje tej przeszkody.Na ten podkład po wspawaniu gotowych, 3 metrowych przęseł między stalowymi słupkami wysypię kamień. Kamyk, o średnicy około 15 mm zabezpieczy końcówki płotu przed odbijaniem się deszczu od podłoża. Widziałem takie stalowe ploty, proste i surowe. Podobało mi się. Widziałem uliczki na osiedlach wiejskich, gdzie sąsiedzi w grupach budowali niemal identyczne ogrodzenia. To też fajnie wyglądało. Wydaje mi się, że nasze ogrodzenie powinno poza walorami ochronno dekoracyjnymi komponować z otoczeniem, sąsiadami, ogrodem, domem. Ogrodzenie to spora kasa, która zamiast zdobić, może szpecić....
 13. Masz dwie opcje, albo przerobić otwór w ściance....albo schudnąć Wszystko da się przerobić
 14. Uwaga słuszna. Chociaż my nie jesteśmy zwolennikami butów na obcasie, to nie upoważnia nas i nie znaczy, że będziemy terroryzowali naszych gości. Pomimo sporej ilości kamieni, a raczej kamyka planuję wykonanie ścieżek z płaskiego kamienia od parkingu do schodów, oraz od tarasu w ogrodzie do głównych miejsc przebywania. Wykonaliśmy już taki parking i jest całkiem sztywny. Na chudy beton nałożyliśmy cienką warstwę kamienia, który się skutecznie wcementował. Chodzi się po tym stabilnie. Płaskie kamienie, po których będzie w przyszłości chodziła pani na obcasie powinny być ustawione trochę wyżej,około 2 cm, niż kamyk.
 15. Pewnie, że naturalny kamień będzie lepszym od imitacji. Dochodzą, niestety koszty zakupu takiego materiału i koszty robocizny. Będę niebawem budował dom ze sporym dojazdem do garażu. Rozważam opcję : podkład zbrojony siatką na pasach pod kołami z chudego betonu i ....żwir. Żwir, to znaczy płukany kamień o średnicy około 2 cm. Materiał bardzo tani, wykonać łatwo, przepuszcza wodę i wygląda....,że hej. Planuję też opaskę wokół budynku i pas 70 cm pod metalowym ogrodzeniem też z takiego kamyka, lecz może w trochę innym kolorze i rozmiarze. W ogrodzie, w części przylegającej do najazdu zakończenie swojej drogi będzie miał strumień, w korycie którego będą znajdowały się większej średnicy otoczaki. Dużo kamienia, lecz naturalnego, nie łupanego. Schody i taras, to już inna sprawa. Jak wam się moja wizja podoba ???
×
×
 • Utwórz nowe...