Skocz do zawartości

Planowa droga w granicach dzialki


jarrni

Recommended Posts

Witam,

Zwracam sie z małym zapytaniem. Jestem właścicielem działki która w wydanej opinii urbanistycznej jest przeznaczona pod zabudowe zagrodowa z funkcja dopuszczającą możliwość zabudowy jednorodzinnej. Niestety w planie zagospodarowania przestrzennego w granicach działki mojej i sąsiada jest wytyczona droga gminna (2 metry drogi jest wytyczone na mojej działce a 5 metrów na działce sąsiada. Obecnie w osi planowanej drogi stoi płot rozdzielajacy moja działke od sąsiada oraz wysokie świerki zasadzone przez sąsiada. Pozatym droga jest tylko w planie zagospodarowania w rzeczywistości nie są wykonywane żadne prace związane z budową tej drogi (droga wytyczona w granicach działki jest przedłużeniem istniejącej drogi gminnej która konczyła się kiedyś przed moja działka)

Pytanie 1. Obecnie chce ogrodzic działkę i teraz czy moge postawic ogrodzenie według granic działki czy należy doprowadzić ogrodzenie tylko do granicy wytyczonej drogi na planie??? Ewentualnie gdzie mogę zapytać sie o plany odnosnie tej inwestycji (dlaczego mam zostawić pas 2 metrowy gdy sąsiad nie zgodzi sie na oddanie swojej częsci)??


Pytanie 2. Majac takie przeznaczenie działki według planu zagospodarowania przestrzennego należy działke odrolnic przed postawieniem domu (działka w ewidencji gruntu posiada status ziemi rolnej klasy IV), dookoła znajduja się domy mieszkalne.

Bardzo prosze o pomoc bo jestem obecnie w dużej kropce, nie usmiecha sie mi niszczyć później postawionego ogrodzenia,

pozdr,
Jarrni
Link do komentarza
Budowa ogrodzenia od strony drogi wymaga uprzedniego zgłoszenia zamiaru prowadzenia takich robót w starostwie. Niejasna jest sytuacja prawna planowanej drogi - czy została ona przekazana lub odsprzedana na rzecz gminy, bo jeśli nie, ogrodzenie można postawić w granicy działki bez konieczności zawiadamiania urzędu. Ewentualne kosztu jego przestawienia, jeśli będzie budowana droga poniesie wtedy urząd gminy.
Oczywiście jeśli nie jest Pan rolnikiem, działkę przed uzyskaniem pozwolenia na budowę trzeba będzie odrolnić .
Link do komentarza
Cytat

Budowa ogrodzenia od strony drogi wymaga uprzedniego zgłoszenia zamiaru prowadzenia takich robót w starostwie. Niejasna jest sytuacja prawna planowanej drogi - czy została ona przekazana lub odsprzedana na rzecz gminy, bo jeśli nie, ogrodzenie można postawić w granicy działki bez konieczności zawiadamiania urzędu. Ewentualne kosztu jego przestawienia, jeśli będzie budowana droga poniesie wtedy urząd gminy.
Oczywiście jeśli nie jest Pan rolnikiem, działkę przed uzyskaniem pozwolenia na budowę trzeba będzie odrolnić .




Dziekuję za odpowiedz. Tak jak pisalem droga jest tylko wytyczona w planie, gmina nie prowadziła żadnych rozmow na temat odsprzedaży gruntu pod drogę, również nie została przekazana ta część gruntu gminie.
Pozdr,
Jarrni
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
To mój pierwszy wpis, więc witam wszystkich serdecznie!

Sytuacja wygląda tak. Żona posiadała większą działkę, którą podzililiśmy na kilka mniejszych (działki budowlane, wpisane w planie zagospodarowania przestrzennego). Przez mniej więcej środek ma w przyszłości przebiegać droga gminna, która oczywiście, została wydzielona i otrzymała swój osobny numer działki. W momencie podziału geodezyjnego, z mocy prawa przeszła na własność gminy. Podział miał miejsce latem 2007 roku. Gmina twierdziła, że nie bardzo miała wtedy pieniądze na odszkodowanie, a nam się też nie spieszyło, rozumieliśmy, że budżet nie jest z gumy.

Problemem jest ustalenie kwoty odszkodowania za drogę. W jaki sposób się je oblicza? Są jakieś ogólnoprzyjęte metody? Aby nie pisać o teorii, to gmina proponuje 10 zl/m2 (burmistrz twierdzi, że właśnie tyle płaci w całej gminie za drogi, za tereny "pod inwestycje" 20 zl/m2). Cena za którą zostały sprzedane niektóre działki (jakieś 45% powierzchni wydzielonych działek) jakiś miesiąc po podziale to 16 zl/m2. W tej chwili raz na 2-3 tygodnie pojawia się kupiec, który za cenę 20 zl/m2 jest chętny kupić od razu, bez negocjacji, więc realna wartość pewnie jest jeszcze trochę wyższa. Oczywiście nie oczekujemy zapłaty 100% wartości gruntu, ale 50% to raczej mało.

Czy kwota odszkodowania powinna się opierać na wartości działek leżących w bezpośrednim sąsiedztwie? Wg cen z momentu podziału czy momentu zapłaty? W decyzji o podziale zapisano, że "za działkę przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej pomiędzy właścicielem a gminą". Co w przypadku, gdy nie dojdziemy do porozumienia? Jaka dalsza droga?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
Link do komentarza
Przejęcie gruntu na cele publiczne może odbyć się w dwojaki sposób - albo na podstawie ustaleń, co do wartości odszkodowania za zajęty teren wypłaconego przez gminę, lub na podstawie wywłaszczenia - decyzji wydanej przez starostę, jeśli strony nie dojdą do porozumienia. W tym drugim przypadku wartość nieruchomości określi rzeczoznawca majątkowy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
    • Cenna uwaga, bo ja tych blach nie pozaginałem. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...