Skocz do zawartości

ocieplenie poddasza/ pomieszczenie mieszkalne


Recommended Posts

Mieszkam w domu oddanym do użytkowania w 1949 r. Ściana zewnętrzna na parterze ma grubość ok. 60 cm (cegła bez przestrzeni powietrznej). Na piętrze jest strych, który chcę zaadoptować jako pomieszczenie mieszkalne. Ściana tam ma szerokość 24 cm (dwie cegły na płask, bez izolacji powietrznej) Ściany z zewnątrz, zarówno na parterze jak i na piętrze są ocieplone styropianem o grubości 10 cm. Czy powinienem zatem dodatkowo ocieplić ściany na piętrze (dawny strych)? Jaki materiał mogę tam zastosować? Co będzie najlepszym rozwiązaniem… wełna, styropian czy np. Multipor (może jesteście w stanie zaproponować mi inne rozwiązanie). Czy w ogóle jest konieczność docieplenia tych ścian. Wiem, że można zastosować jakiś wzór na obliczenie konieczności stosowania docieplenia. Czy przy tej grubości ściany (24 cm) i dodatkowego 10. centymetrowego styropianu na zewnątrz jest konieczność docieplenia ścian od wewnątrz? Wiem, że większość ciepła tracone jest przez dach. Zabezpieczony jest on pianką natryskową (15 cm) i 10. cm płytą styropapy, więc utratę od dachu chyba wyeliminowałem. Obecnie bez ogrzewania i temp. na zewnątrz +2 st. C jest tam + 14 st. C i ok. 40% wilgotności. Proszę o pomoc i opinię.
Link do komentarza
Tak na moje perskie oko to tragedii z ociepleniem nie ma chociaż ścianie bardzo daleko do standardów ocieplania które panują dzisiaj no i norm.Jeśli styropian na zewnątrz ma lambdę 0.042 to U czyli współczynnik przenikania ciepła wynosi prawie 0.35 a jeśli lambda lepsza to może mieć około 0.3. To sporo za mało bo obecne normy przewidują max 0.25 dla ściany. Ile powinieneś mieć lub ile chcesz mieć obliczaj sobie za pomocą tego kalkulatora - w Twoim przypadku jest to ściana dwuwarstwowa
http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator
Natomiast jeśli chcesz ocieplać od środka wełną lub styropianem to ja nie pomogę,tutaj muszą wypowiedzieć się więksi znawcy tematu ode mnie.
Natomiast multiporem możesz od środka,tylko że to jest droga impreza.
Link do komentarza
Cytat

Czy w ogóle jest konieczność docieplenia tych ścian.


Teoretycznie konieczności nie ma bo budynek już oddany do użytku, więc i adekwatne przepisy nic do niego nie mają, choć z drugiej strony mamy tu do czynienia ze zmianą sposobu użytkowania.
Ale dalej pozostaje kwestia czy takie ocieplenie Tobie wystarczy, a to już inna sprawa, bo wynik "U" na kolana nie powala.
A w takim przypadku myślę że tu decydującego kryterium jako takiego nie ma.
Bo czy docieplać zależeć będzie od:
- mozliwość do izolowania ścian z zewnątrz,
- Twoich możliwości finansowych (Multipor do tanich rozwiązań nie należy),
- efektu jaki spodziewasz się uzyskać.

Jeśli myślisz o jakiekolwiek izolacji od wewnątrz to zacznij planowanie od zapewnienia dobrej i sprawnej w każdych warunkach wentylacji.
Jeśli nie - to zacznij też od wentylacji (też sprawnej icon_biggrin.gif ), bo pomieszczenia które chcesz adaptować raczej nie były projektowane na pobyt ludzi.
A zważywszy że to poddasze (dach jest stropem) sprawna wentylacja będzie tu odgrywała dużą rolę... i to zarówno zimą jak i latem.
25cm izolacji sumarycznej dachu jest tak trochę na styk.
Bo o ile zimą można dogrzać (za pieniądze), to latem schłodzić będzie znaczniej trudniej, a i pieniądze jakie może to pochłonąć będą znacznie większe.
Pod naszą szerokością geograficzną temat zapotrzebowania na chłód jest traktowany trochę po macoszemu, i zazwyczaj wystarcza odpowiednia izolacja termiczna która jest dobierana do zapotrzebowania na ciepło, ale jak jej brakuje to...

icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...