Skocz do zawartości

Elastyczna fuga


Bopet

Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
Bopet powiedz proszę czemu akurat wspominasz o fugach elastycznych?

Jeżeli mam nawiązać do wątku ogrzewania podłogowego to ATLAS (losowo wybrany przykład bez specjalnego wskazania na markę) zaleca fugi ATLAS ARTIS.
W tej grupie produktów jest zarówno fuga cementowa (FUGA ATLAS ARTIS 1-25 mm) jak i fuga epoksydowa (FUGA EPOKSYDOWA ATLAS ARTIS 1-10 mm).

Z tym, że fuga epoksydowa jest 3xdroższa za opakowanie 5 kg. Proponuję sprawdzić w CENNIKU PRODUCENTA.

Wspominam o tym, bo różnica w wydatkach jest znaczna, a jeżeli nie jest mowa o środowisku na tyle agresywnym, by usprawiedliwić celowość stosowanie fugi epoksydowej, nie widzę powodu do generowania nadmiernych wydatków.

Wnioskuję, ze różnice w cenach innych producentów między tego rodzaju fugami są zbliżone.

Jeżeli zaś mowa o wspomnianych fugach elastycznych firmy MAPEI. Proponuję zapoznac się z informacjami na temat fug: KERACOLOR FF, KERACOLOR GG, KERACOLOR SF, ewentualnie na temat dodatku do fug FUGOLASTIC.

Informacje znajdziesz TU -> Produkty do montażu płytek ceramicznych i kamienia naturalnego -> Zaprawy do spoinowania - cementowe.
Link do komentarza
Cytat

Bopet powiedz proszę czemu akurat wspominasz o fugach elastycznych?



Z tym, że fuga epoksydowa jest 3xdroższa za opakowanie 5 kg. Proponuję sprawdzić w CENNIKU PRODUCENTA.

Wspominam o tym, bo różnica w wydatkach jest znaczna, a jeżeli nie jest mowa o środowisku na tyle agresywnym, by usprawiedliwić celowość stosowanie fugi epoksydowej, nie widzę powodu do generowania nadmiernych wydatków.



Tanio nie znaczy dobrze .
My Polacy jesteśmy biedni i nie stać nasz na tanie rzeczy .
Dzisiaj większość ludzi chce położyć fugę w kolorze płytek .
A ile czasu jasna fuga na podłodze będzie ładna , 1 , 2 , 3 lata .
A epoksyd będzie miał kolor taki sam cały czas taki sam .
Poza tym jest odporny na wszystkie plamy , zabrudzenia .
Jak kupuje się płytki za ileś tam złotych + do tego dobry klej ( na ogrzewanie podłogowe najlepiej s1 ) to koszty fugi epoksydowej są minimalne .
Link do komentarza
Zacznę od tego, że niczego nie polecam a jedynie wskazuję różnicę w cenach fug epoksydowych i cementowych na przykładzie ATLAS. Wybór należy do Państwa. Biorąc pod uwagę zużycie materiału i powierzchnię w łazience/kuchni do fugowania nie odczujemy tak bardzo wzrostu poniesionych kosztów.

Na rynku jest wielu producentów chemii budowlanej i z pewnością można znaleźć kompromis między nazwijmy to "jakością/przywiązaniem do marki" a ceną.

Bez wględu na markę zauważymy pewną prawidłowość w stosowaniu fug - epoksydowe są dedykowane do stosowania w miejscach szczególnie zagrożonych agresją różnych substancji. Nie będę tu przytaczał kart produktów.

Nikt jednak nie zabroni nam zastosowania fug epoksydowych w naszym mieszkaniu.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Racja racja, nikt nikomu nic nie wmusza a jedynie mówi, że to albo to ale po co przepłacać. Faktycznie jak się remontuje mieszkanie w bloku np. to lazienka, wc i załóżmy kuchnia to raptem kilka m2 i tu można z fugą epoksydową zaszaleć ale jak ktoś ma salony to wątpię żeby tak lekką ręką wydał kupę kasy na epoksyd. Tu kasa, tam kasa i każdy wie co dalej.

Zwróćcie moi drodzy uwagę, że przykłady fug MAPEI podane przez REDAKCJĘ wcale nie są epoksydowe. MAPEI ma natomiast ten dodatek do "ulepszenia" fug i to tez ciekawa sprawa. Generalnie jak kilka osób poleca markę to coś w tym musi być. Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Otóż to - cenna uwaga przedmówcy icon_smile.gif
Ja wrócę jeszcze do fug Sopro. Z gamy fug elatycznych tego producenta można wybrać te oto produkty: Sopro Saphir? 5 Fuga perłowa 1-5 mm, Sopro Brillant? Fuga perłowa 1-10 mm, Sopro FL-S Fuga szeroka elastyczna 2-20 mm, Sopro FL Fuga szeroka elastyczna z trasem 2-20 mm. Maja one szerokie spektrum stosowania, sa odporne na zabrudzenia, daja satysfakcjonujące efekty wizualne itd. Sopro FL-S i Sopro FL można stosowac na podłogach ogrzewanych

Producent ten ma w swej ofercie również fugi epoksydowe, ale tu potwierdza sie teza, że to są fugi specjalistyczne i "wybitnie" specjalistyczne, więc w zasadzie stosowanie ich w łazience, kuchni etc. nie ma zbytniego sensu.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Właśnie? Czym?




Specjalistyczna - określenie użyte w celu uzmysłowienia pewnego faktu - nie wszędzie jest sens stosowania najdroższych technologii (dedykowanych przeważnie do aplikacji w szczególnych miejscach) - jaki jest sens stosowania fugi epoksydowej tam, gdzie zagrożenie pewnymi substancjami chemicznymi nie istnieje?

Analogicznie - nie ma sensu stosować betonu wodoszcelnego na fundamenty domku jednorodzinnego. Ktoś powie - "to jest beton specjalistyczny". POTOCZNIE.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 7 miesiące temu...
Cytat

Kolego co za brednie wypisujesz?




To skoro juz tak konkretnie Kolega się wypowiada o najgorszym syfie, to moze dla równowago Kolega zdradzi tajemnicę najlepszego wyboru. Natura lubi równowagę a forumowicze chętnie skorzystają.

Ja np. jestem bardzo ciekaw, która fuga jest Kolegi zdaniem najlepsza - o ile taka wogóle istnieje.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...