Skocz do zawartości

sprzedaż darowizny


nika3077

Recommended Posts

Właśnie się dowiedziałam,że moi rodzice zamierzają podarować mi 7000m2 ziemi rolnej.Wiem,że choć darowizna jest znacznej wartości nie będę musiała płacić podatku od darowizny.Chciałabym odrolnić połowę tej ziemi i wszystko sprzedać.Słyszałam,że jeśli będę chciała to zrobić przed upływem 5 lat od chwili zawarcia notarialnej umowy darowizny będę musiała zapłacić podatek od sprzedaży.Czy to prawda?Czy jeśli sprzedam ziemię przed upływem 5 lat a całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży przeznaczę na kupno działki i budowę domu lub zakup i remont domu też będę musiała zapłacić podatek od sprzedaży?
Link do komentarza
Pamiętaj tylko o tym, aby zgłosić do US otrzymaną darowiznę w terminie 1 miesiąca od podpisania umowy darowizny, bo inaczej będziesz musiała zapłacić podatek od darowizny. Co do podatku od sprzedaży to rzeczywiście tak jest. Jeżeli sprzedasz dzałkę przed upływem 5 lat będziesz musiała zapłacić 19% podatku. Chyba, że kwotę którą otrzymasz ze sprzedaży przeznaczysz na inne cele mieszkaniowe czyli np. kupisz inną działkę, dom, mieszkanie, wybudujesz dom itp. Ale masz na to tylko 2 lata od daty sprzedaży nieruchomości. Nie musisz przeznaczać całej kwoty na zakup innej nieruchomości. Jednak od różnicy musisz zapłacić podatek. Zakup, remont itp musisz udokumentować, czyli posiadać jakieś FV, akt notarialny nabycia innej nieruchomości itp. Na podstawie tego możesz skorzystać z ulgi.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Dzięki za odpowiedź.Ale po jej przeczytaniu nasunęło mi się kolejne pytanie.Otóż te 7000m2 jest podzielone na mniejsze działki.Jest ich w sumie 5.Czy w przypadku ich sprzedaży i chęci wykorzystania gotówki na cele mieszkaniowe ten dwuletni okres liczy się od momentu sprzedaży pierwszej czy ostatniej działki.Bo tak sobie myślę,że to może potrwać.
Hmmmmmmmm tak się zastanawiam czy wyposażenie domu tzn.meble to też cel mieszkaniowy.Czy te pieniądze mogę wykorzystać np.na opłaty notarialne?
Link do komentarza
Cytat

Na zgłoszenie do US ma obdarowany 6 miesięcy.


Zgadzam się i przepraszam za wprowadzenie w błąd, podałam termin obowiązujący kiedyś, przed nowelizacją ustawy.

Co do pytania nika3077 to wydaje mi się, że 2 lata liczysz od sprzedaży pojedynczej działki, bo skoro twierdzisz, że te 7000 m jest podzielone na mniejsze działki to znaczy, że każda z nich jest odrębną nieruchomością. Także sprzedawać je będziesz jako odrębne działki czyli liczysz dla każdej oddzielnie 2 lata od daty sprzedaży danej działki.
Link do komentarza
Czyli,że od momentu sprzedaży 1 mojej działki mam dwa lata na znalezienie mojej wymarzonej ziemi w górach a za resztę kupię 5 pustaków tak,żeby wykorzystać te pieniądze na cele budowlane icon_wink.gif Mam tylko nadzieją,że uda mi się szybko sprzedać te działki.Ptaszki śpiewają,że znowu będzie bum na budowanie.OOOOBY.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Siema wszystkim, Planuję ogarnąć pompę ciepła do nowego domu (150 m², pod Warszawą) i trochę w tym temacie raczkuję. Niby teraz wszyscy to montują, ale jak przychodzi co do czego, to człowiek głupieje od tych wszystkich opcji i cen.   Macie może jakieś doświadczenia? Ile Was wyniosła pompa razem z montażem? Bo jak patrzę na oferty, to czasem różnice są po 20-30 tys. zł między firmami i nie wiem o co chodzi.   Dom będzie dobrze zaizolowany, nowa technologia, więc myślę że pompa powietrze-woda da radę, ale jak macie jakieś tipy typu co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy albo czego unikać, to będę wdzięczny za każdą radę.   Z góry dzięki!
    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...