Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
nika3077

sprzedaż darowizny

Recommended Posts

Właśnie się dowiedziałam,że moi rodzice zamierzają podarować mi 7000m2 ziemi rolnej.Wiem,że choć darowizna jest znacznej wartości nie będę musiała płacić podatku od darowizny.Chciałabym odrolnić połowę tej ziemi i wszystko sprzedać.Słyszałam,że jeśli będę chciała to zrobić przed upływem 5 lat od chwili zawarcia notarialnej umowy darowizny będę musiała zapłacić podatek od sprzedaży.Czy to prawda?Czy jeśli sprzedam ziemię przed upływem 5 lat a całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży przeznaczę na kupno działki i budowę domu lub zakup i remont domu też będę musiała zapłacić podatek od sprzedaży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pamiętaj tylko o tym, aby zgłosić do US otrzymaną darowiznę w terminie 1 miesiąca od podpisania umowy darowizny, bo inaczej będziesz musiała zapłacić podatek od darowizny. Co do podatku od sprzedaży to rzeczywiście tak jest. Jeżeli sprzedasz dzałkę przed upływem 5 lat będziesz musiała zapłacić 19% podatku. Chyba, że kwotę którą otrzymasz ze sprzedaży przeznaczysz na inne cele mieszkaniowe czyli np. kupisz inną działkę, dom, mieszkanie, wybudujesz dom itp. Ale masz na to tylko 2 lata od daty sprzedaży nieruchomości. Nie musisz przeznaczać całej kwoty na zakup innej nieruchomości. Jednak od różnicy musisz zapłacić podatek. Zakup, remont itp musisz udokumentować, czyli posiadać jakieś FV, akt notarialny nabycia innej nieruchomości itp. Na podstawie tego możesz skorzystać z ulgi.
Pozdrawiam
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za odpowiedź.Ale po jej przeczytaniu nasunęło mi się kolejne pytanie.Otóż te 7000m2 jest podzielone na mniejsze działki.Jest ich w sumie 5.Czy w przypadku ich sprzedaży i chęci wykorzystania gotówki na cele mieszkaniowe ten dwuletni okres liczy się od momentu sprzedaży pierwszej czy ostatniej działki.Bo tak sobie myślę,że to może potrwać.
Hmmmmmmmm tak się zastanawiam czy wyposażenie domu tzn.meble to też cel mieszkaniowy.Czy te pieniądze mogę wykorzystać np.na opłaty notarialne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Na zgłoszenie do US ma obdarowany 6 miesięcy.


Zgadzam się i przepraszam za wprowadzenie w błąd, podałam termin obowiązujący kiedyś, przed nowelizacją ustawy.

Co do pytania nika3077 to wydaje mi się, że 2 lata liczysz od sprzedaży pojedynczej działki, bo skoro twierdzisz, że te 7000 m jest podzielone na mniejsze działki to znaczy, że każda z nich jest odrębną nieruchomością. Także sprzedawać je będziesz jako odrębne działki czyli liczysz dla każdej oddzielnie 2 lata od daty sprzedaży danej działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak właśnie myślałam a to trochę komplikuje sprawę.No chociaż biorąc pod uwagę obecny popyt na działki może uda mi się je szybko sprzedać.A co z kosztami notarialnymi czy można na to przeznaczyć część pieniędzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Koszty notarialne nie sa niestety wydatkami na cele mieszkaniowe, podobnie meble i wyposazenie kuchni. Tylko materiały budowlane i usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A odnośnie terminu rozliczenia się ze sprzedazy działek agusia ma racje. Kazda działka to osobna nieruchomośc. I od momentu sprzedaży każdej z odobna masz 2 lata na wydatkowanie pieniędzy. Czas wytycza data sprzedaży zawarta w akcie notarialnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli,że od momentu sprzedaży 1 mojej działki mam dwa lata na znalezienie mojej wymarzonej ziemi w górach a za resztę kupię 5 pustaków tak,żeby wykorzystać te pieniądze na cele budowlane icon_wink.gif Mam tylko nadzieją,że uda mi się szybko sprzedać te działki.Ptaszki śpiewają,że znowu będzie bum na budowanie.OOOOBY.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Technologia w jakiej został wybudowany Pana dom (tzw. ściana trzywarstwowa) jest dobrym rozwiązaniem, ale wówczas gdy przestrzeń pomiędzy pustakami zostanie odpowiednio ocieplona. Jak wiadomo jest tam ograniczona ilość miejsca, dlatego w ścianach trzywarstwowych powinien zostać zastosowany styropian, który ze względu na swoje właściwości (duża odporność na zawilgocenie) nie wymaga zostawienia szczeliny wentylacyjnej. To sprawia, że szczelina pomiędzy pustakami może zostać wypełniona w całości materiałem izolacyjnym. Warto w takim miejscu zastosować styropian o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM PLUS fasada (więcej na http://termoorganika.pl/termonium-plus-fasada). W sytuacji gdy grubość styropianu jest mała, a w Pana przypadku to zaledwie 3 cm lub styropian w ogóle nie został zastosowany, wówczas należy dom docieplić przy użyciu styropianu grafitowego Termo Organika z linii Termonium, zamocowanych w kompletnym systemie ociepleń. Grubość styropianu nie powinna być mniejsza niż 10-12 cm, a jeżeli jest możliwość to nawet więcej 15 lub nawet 20 cm. Prace wykonuje się w taki sam sposób jak przy ocieplaniu budynku którego ściana zewnętrzna jest z jednego pustaka.    
  • Jak mogę nie pozwolić - przecież zapytałeś!!!   Jak wyżej napisałem - już odpowiedział... Może jeszcze coś dopowie, kto wie...   Łajna na bucie nie miałem jakoś za mojej pamięci, więc tego nie ogarniam... Ty jak widać masz to przetrenowane... Nachalnych panienek też nie ogarniam... nie musiałem ich się pozbywać... Ty jak widać masz to przetrenowane...   Hmmmm...
  • Jesteś, jak łajno na bucie. Trudno się ciebie pozbyć! I nachalny, jak niektóre panienki. A nastepne zdanie nie jest odpowiedzią na moje pytanie - ale możesz nie ogarniać, rozumiem. Dlatego nie pytam ciebie. Nie znasz się na tym. Nie dość, że krytykujesz, gdy ktoś ma inne zdanie - to jeszcze nie pozwalasz pytać. Nawet Eksperta. Starcze fanaberie?    Pytałem Eksperta Pruszyński. Eksperta. I czekam na odpowiedź.
  • Gdybyś przeczytał następne zdanie: nie musiałbyś się odnosić... Wilgoć, resztki obumarłych roślinek, rozwój następnych pokoleń roślinek, wrastanie roślinek, penetracja w pokrycie dachowe... Faktycznie, jesteś obiektem, na którym warto się skupić
  • Gaweł potwierdza:) A mam pytanie o ile te PV poprawiają wymagane parametry budowlane/techniczne o których wspomniałeś?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...