Skocz do zawartości

wybor systemu ogrzewania


banka76

Recommended Posts

Napisano
witam, w planach mam budowe domu. zastanawiam sie nad wyborem systemu ogrzewania, raczej pewny jestem ze bedzie to pompa ciepla z pionowym kolektorem gruntowym. czy do tego systemu mozna "dolaczyc" kolektor sloneczny, tzn jak wykorzystac energie z tych kolektorow, czy do zasilania pompy ciepla (czy to wystarczy?) czy do podgrzewania wody uzytkowej, czy lepiej do innych celow? oczywiscie mam zamiar wybudowac dom z kominkiem bo jaki jest sens budowac domek w ktorym nie ma tradycyjnego kominka przynajmniej ja tak uwazam ze kominek musi byc bo to caly urok a w zwiazku z tym skoro bedzie kominek to jego cieplo tez mozna wykorzystac i mam pytanie do czego najlepiej wykorzystac to cieplo, jak te 3 systemy najlepiej wykorzystac?
Napisano
Nie taniej i rozsądniej dom zaizolować? W domach energooszczędnych pomp się nie instaluje. Zostały wymyślone do zabytków. Przy dużych potrzebach ciepła mają szanse sie zwrócić. Trwałość izolacji jest znacznie większa niż pomp i kolektorów.
Napisano
  Cytat

Nie taniej i rozsądniej dom zaizolować? W domach energooszczędnych pomp się nie instaluje. Zostały wymyślone do zabytków. Przy dużych potrzebach ciepła mają szanse sie zwrócić. Trwałość izolacji jest znacznie większa niż pomp i kolektorów.

Rozwiń  
Może Pan podać skąd ma Pan informację, że pompy ciepła zostały wymyślone do zabytków?
Może pomyliło się Panu z tym, że mozna je spotkać w zabytkach, np. w 1938r. przy pomocy pompy ciepła ogrzewany był ratusz w Zurichu, a w 1941r. już cała tamtejsza Politechnika.

Wiele pomp ciepła o znacznej mocy instaluje się w zabytkowych i nowych kościołach.
Napisano
No specem nie jestem i nie mam doswiadczenia ale z tego co czytam i po opiniach ludzi to pierwsze slysze zeby pomp ciepla nie instalowalo sie w domach energooszczednych, to niby w jakich? w takich poniemieckich co na metrze kwadratowym brakuje co drugiej cegly i w zimie chodzi sie po sypialni w kufajce? prosze o madre odpowiedzi bo to byla troche dziwna odpowiedz i nie pytalem o izolowanie domu bo to na pewno bedzie.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Rozumiem że się niecierpliwisz, ale mnożenie tematów nie ma sensu. Ten pierwszy został zauważony przez tych którzy są na forum w weekendy, ale pewnie nikt nie czuje się na siłach, aby odpowiedzieć. Ja też Ci nie podpowiem, bo znam się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, a prąd - jak wiadomo - płynie równo dobrze zarówno z górki jak i pod górkę, więc analogii z wodą tu nie ma.  Pewnie dopiero w poniedziałek pojawią się specjaliści.
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...