Skocz do zawartości

Jak podzielić działkę i ustanowić służebnosć drogową?


Recommended Posts

Jestem zainteresowany kupnem działki na obrzeżach miasta, ale niestety jest ona bardzo duża. Chciałem kupić tylko jej część ok 3000m2. Działka jest szeroka 21m a długa 400m. Interesuje mnie zakup ok 3000m2 czyli (21m szeroka i ok 150 m długa) Oczywiście jest dojazd do działki drogą utwardzoną. Ale co z pozostałą częścią działki. musi być do niej zapewniony dojazd ale jeki szeroki? Czy to ma być ustanowiona służebmność drogowa? A może właściciel powinien pierw wydzielić drogę wzdłuż całej działki , a później sprzedać działkę dzieląć ją np.na 3 części?
Jest to grunt rolny, ale sąsiedznia działka jest zabudowana, więc nie będzie problemu z uzyskaniem warunków zabudowy. Ale co z kolejną działką. czy na tą drugą działkę która by była wydzielona powiedzmy na ok 2000m2 była by sznsa na uzyskanie pozwolenia na budowę?
Jakie jest minimum szerokości działki aby uzyskać zgodę na zabudowę?
Link do komentarza
W opisanej sytuacji możliwe są różne rozwiązania prawne i wybór odpowiedniego wariantu zależy od woli i interesów stron zawierających umowę.
Wariant I - właściciel gruntu dokonuje podziału na mniejsze działki i wydziela drogę dojazdowa do nich jako współwłasność kolejnych nabywców działek. Jednak lokalne ustalenia mogą nakładać obowiązek zachowania odpowiedniej szerokości drogi z - z reguły co najmniej 6 m.
Wariant II - z całości gruntu zostają wydzielone poszczególne działki, przy czym w księgach wieczystych dokonywany jest wpis o służebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Tu szerokość nie jest limitowana, ale ze względów technicznych nie powinna być mniejsza niż 3 m.
Jeśli chodzi o możliwości zabudowy, to przede wszystkim konieczne będzie odrolnienie działki, przy czym procedura zależy od jej wielkości i klasy gruntu. Minimalna szerokość działki pod zabudowę musi zapewniać zachowanie odległości przynajmniej 4 m od granicy, gdy w budynku od tej strony będą okna lub 3 m jeśli będzie to ściana bez otworów.
Link do komentarza
Witam.
Cytat

Jeśli chodzi o możliwości zabudowy, to przede wszystkim konieczne będzie odrolnienie działki, przy czym procedura zależy od jej wielkości i klasy gruntu.



Jeżeli jest to działka ok 3000m2 to czy długo trwa załatwienie tego odrolnienia? Jakię są tego koszty? Gdzie to się załatwia?

Jeżeli chodzi o wariant II rozwiązania to czy ten podział na działki musi zrobić pierw właściciel i dokonać wpisu w księdze wieczystyej o słżebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Czy też mozna to zrobić podczas sprzedaży działki, wtedy geodeta wymierzy daną działkę i ja jako już nowy nabywaca dokonam takiego wpisu w księdze wieczystej o służebności gruntowej?
A kto dokładnie ustali szerokość tej drogi gdy już będzie wpis o służebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Gdy kupię działkę chciałbym ja ogrodzić, i nie chciał bym miec później problemu odnośnie szerokości drogi.

Dziękuję za odpowiedź.
Link do komentarza
Wszelkie informacje dotyczące procedury odrolnienia można uzyskać w starostwie. Wcześniej warto uzyskać wypis z rejestru gruntów w którym zawarte będą infornacje o powierzchni i klasyfikacji gruntów rolnych , co jest istotne dla procedury i kosztów odrolnienia. Wydzielenie działki powinno nastąpić przed jej zakupem na wniosek właściciela. Formuła o służebności gruntowej może być zawarta w akcie notarialnym sprzedaży działki w formie ogólnej np. "udostępnienie dojazdu do nieruchomości pozbawionych dostępu do drogi " lub bardziej szczegółowo np. "udostępnienie drogi dojazdowej o szerokości ..... m biegnącej wzdłuż .......... " Forma wpisu zależy od ustaleń między stronami.
Link do komentarza
Cytat

Witam.



Witam!!


podział działki rolnej nie wymaga wydania decyzji zatwierdzającej projekt podziału (jezeli w wyniku podziału powstanie działka wieksza niz 0,3 ha)

po podziale mozna sie starac o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Wyłączenie działki z produkcji rolniczej odbywa sie na zasadach okreslonych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i lesnych!!
(grunty pochodzenia mineralnego gorsze niz kl. IIIb nie podlegają ochronie)

Mozna rozwiązac to w ten sposób, ze wlasciciel dokonuje podzialu w trybie "rolnym", nastepnie zwraca sie o wydanie decyzji o war. zabudowy jezeli z decyzji bedzie wynikac, ze mozna ją zabudowac, to po problemie.

Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...