Skocz do zawartości

Jak dobrać moc klimatyzatora?


Recommended Posts

Napisano
Witam. Nie zgadzam się z opinią że w spialni zapotrzebowanie mocy będzie mniejsze niż na siłowni.
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Klimatyzatory nie powinny mieć mniejszej mocy niż 100 W na metr kwadratowy. Należy jednak pamiętać, że nawet w niewielkich, ale wysokich pomieszczeniach przyda się urządzenie o większej mocy.

Większa, niż wychodziłoby z prostego wyliczenia powierzchniowego moc klimatyzatora przyda się także w pomieszczeniach, w których ma pracować wiele osób. W końcu wszyscy wydzielamy ciepło, a gdy jest nas sporo - słabsze urządzenie może nie dać rady.

  • 3 lata temu...
Napisano
Wydaje mi się, że jednak wielkość pomieszczeni ma największe znaczenie, bo klimatyzator o słabej moc jednak nie będzie w stanie schłodzić pomieszczenia dużego. Natomiast o wydajności klimatyzatorów świadczy moc silnika.
  • 2 lata temu...
Napisano
Największej mocy klimatyzator potrzebny jest w sypialni. Bo chcemy spać w ciszy! A tylko mając duży zapas mocy możemy przełączyć klimatyzator w tryb ECO i SILENT i spokojnie spać. Normalnie wyliczony klimatyzator pozwoli zasnąć, ale w nocy koszmary senne gwarantowane!
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Tak wentylator jak i klimatyzator dobiera się do kubatury nie powierzchni. Zazwyczaj ze względu na przybliżony zestandaryzowaną wysokość pomieszczeń mieszkalnych dla uproszenia wyliczeń podaje się przybliżone przeliczone z kubatury zapotrzebowanie na 1m kw. powierzchni mieszkalnej. Inne zapotrzebowanie będzie do salonu o wysokości 2,6- 2,7 m o powierzchni 30m kw a inne do salonu, którego sufit jest dachem domu i wysokość średnia pomieszczenia ma 4m. Do tego dochodzi przenikalność cieplna ścian i okien, ilość osób przebywających w pomieszczeniu i stałe źródła ciepła np.: pracujące komputery, czy inny sprzęt AGD stale wytwarzający ciepło.
  • 1 miesiąc temu...
Gość menikan
Napisano
zamiast klimatyzacji warto pomyśleć o markizach pionowych do okien, które obnizaja proces nagrzewania sie mieszkania przez co nie ma w nich az tak wielkich upalow
Gość Paulina
Napisano
Ja mam w domu markizy pionowe zamontowane. I powiem szczerze, że to był chyba najlepszy wybór. Mieliśmy przed markizami klimatyzator popsuł się, ale był za mały na taka ilość metrażu w domu, więc nie dał takiego efektu jak byśmy potrzebowali, więc zdecydowaliśmy się zamontować markizy pionowe fakro. Od tego czasu mamy całkiem przyjemny chłód w domu, przez okna dostaje się tyle słońca ile chcieliśmy, bo mieliśmy wybór co do ilości przepuszczanego słońca i owadów nie ma w domu. Generalnie bardzo dobry zakup.
  • 3 lata temu...
Napisano

Przy zakupie klimatyzatora, oprócz wielkości pomieszczenia, liczby okien, jego usytuowania itd., warto też pochylić się nad technikaliami. Głównie nad rurami z jakich wykonany jest klimatyzator. W ostatnim czasie zaczęto stosować ekologiczne czynniki chłodzące, co spowodowało, że producenci byli zmuszeni do stosowania rur o mniejszych średnicach. Dobrym przykładem jest tutaj rura, która jest dodatkowo bruzdowana lub rowkowana dla lepszego mieszania czynnika chłodniczego lub turbulencji jego przepływu, co w konsekwencji przekłada się na usprawnienie wymiany ciepła.

  • 2 miesiące temu...
Napisano
Piszecie O zapotrzebowaniu starych klimatyzatorów teraz są inwerterery gdzie daje się 30-50W/m2 A nie 100

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam duży problem a mianowicie muszę wypełnić otwór w suficie o głębokości ok 25-20 cm kotwą chemiczną najszczelniej jak się da. Aplikacja może odbyć się od dołu do góry...inaczej sie nie da. Dzióbek do aplikacji ma dlugość 10-15 cm  czyli zostanie pusta przestrzeń 10-15 cm .Jak to zrobić wg Was, żeby wcisnąć tę masę najdalej jak się da, najlepiej do samego końca pod górę. Myślałem, żeby jakimś kołkiem tam to wcinąć ale możnaby jakoś ten "dzióbek " przedłużyć ....? To taka nietypowa sytuacja, co radzicie ?Jakies pomysły ?    Drugie pytanie - czy znacie jakaś kotwę chemiczną dedykowaną do sufitów , dachów ? właśnie z dłuższym "dzióbkiem" do aplikacji? Czy wystarczy zwykła z marketu budowlanego? Aczkolwiek patrzyłem tam to bieda straszna  o doradztwie nie wspominam, bo co jeden sprzedawca to lepsze "porady" daje ...
    • Rozumiem że się niecierpliwisz, ale mnożenie tematów nie ma sensu. Ten pierwszy został zauważony przez tych którzy są na forum w weekendy, ale pewnie nikt nie czuje się na siłach, aby odpowiedzieć. Ja też Ci nie podpowiem, bo znam się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, a prąd - jak wiadomo - płynie równo dobrze zarówno z górki jak i pod górkę, więc analogii z wodą tu nie ma.  Pewnie dopiero w poniedziałek pojawią się specjaliści.
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...