Skocz do zawartości

Wybór dachu


Gość

Recommended Posts

Podczas budowy naszego domu najtrudniejszym wyborem w całej budowie domu okazał się dach. Zadawaliśmy sobie pytanie, po co nam poddasze użytkowe? Byliśmy przekonani, że wystarczy nam płaski dach z małym strychem na drobiazgi. Jednak teraz już wiemy, że to był błąd. Przez chęć oszczędności straciliśmy dużą powierzchnię do użytkowania. Wystarczyło tylko ponad wieńcem dołożyć 2-3 warstwy pustaka i zwiększyć kąt dachu, co wbrew naszym obliczeniom nie podrożyłoby tak strasznie inwestycji.
Teraz zadajemy sobie pytanie, czym pokryć dach? Czy blachodachówką, czy papą zgrzewalną? Czy 14° to nie za mały kąt do blachy, czy pokrycie papowe zapewni odpowiednią szczelność dachu?
Pytań jest wiele, ale jedno jest pewne po raz drugi nie postawilibyśmy domu parterowego z płaskim dachem.
Link do komentarza
Również moim zdaniem przy budowie domu z użytkowym poddaszem projekt powinno się taki dobrać, aby metraż parteru był równy metrażowi poddasza, a nie pomniejszony o niski dach. Wystarczy przecież podnieść ściany o dwie cegły (2 x 24 = 50 cm), a uzyskamy duże funkcjonalne poddasze, a także uzyskamy dość dużą trzecią kondygnację, do której możemy doprowadzić opuszczane schody i uzyskamy nieocieploną (co nie przeszkadza), drugą graciarnię (podłogę wystarczy zrobić z kilku desek). Przez taki układ wybierając nieduży domek, np. mający po obrysie 8 m x 8 m = 64 x 2 kondygnacje) = 128 m² mamy dość duży domek z dodatkową graciarnią.

P.S. Mówiąc o kosztach pamiętajmy, że u majstra powinniśmy uzyskać większy upust, gdy stawiamy duży dom i odwrotnie – mały, gdy stawiamy mały domek.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
trzeba sobie zadać wiele pytań przed wyborem projektu i jednym z nich jest pytanie czy chcemy budować dom parterowy czy piętrowy, za jednym jak i za drugim rozwiązaniem jest wiele za i przeciw, dlatego warto zrobić sobie listę wszystkich naszych oczekiwań i dobrze zastanowić się nad odpowiedziami na te pytania, skonsultować ze znajomymi, przyjaciółmi, którzy już dom wybudowali, jeszcze raz przeanalizować wszystko i dopiero potem szukać projektu spełniającego nasze oczekiwania i na miarę naszych możliwości obecnych (inwestycja) jak i późniejszych (eksploatacja), a i tak wszystkiego nie przewidzimy
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
proszę o opinię ludzi z "branży" lub osób, które już to przerabiały, jak to jest w rzeczywistości z tymi kosztami domu parterowego i domu z poddaszem użytkowym. Stoję właśnie przezd takim dylematem - w biurze projektowym powiedzieli nam, że jednak wyższy jest koszt...domu parterowego - bo wystarczy spojrzeć na powierzchnię zabudowy przy jednym i drugim. Proszę o jakiekolwiek opinie oraz wskazówki, które mogą się w jakimś stopniu przyczynić do podjęcia ostatecznj decyzji.

Pozdrawiam
Link do komentarza
W biurze projektowym mają rację. Większy dom, większe fundamenty, większy dach, więcej zewnętrznych i nośnych ścian, wyższe koszty izolacji podłogi i ścian.. W domu z użytkowym poddaszem musisz dać trochę droższy strop i ewentualnie okna połaciowe, ale nawet przy większym kącie nachylenia dachu (wyższy dach) i tak bedzie on tańszy od parterowego. Przeliczaliśmy to wszystko przed podjęciem decyzji, bo mąż chciał parterowy, ale argumenty kosztów przekonały go bardzo szybko do domu z poddaszem użytkowym. Parterowy dom musi mieć większą działkę, a inwestorzy nie lubią chodzić po schodach icon_lol.gif . Ale decyzję i tak musicie podjąć sami.
Link do komentarza
Cytat

proszę o opinię ludzi z "branży" lub osób, które już to przerabiały, jak to jest w rzeczywistości z tymi kosztami domu parterowego i domu z poddaszem użytkowym. Stoję właśnie przezd takim dylematem - w biurze projektowym powiedzieli nam, że jednak wyższy jest koszt...domu parterowego - bo wystarczy spojrzeć na powierzchnię zabudowy przy jednym i drugim. Proszę o jakiekolwiek opinie oraz wskazówki, które mogą się w jakimś stopniu przyczynić do podjęcia ostatecznj decyzji.

Pozdrawiam


Jak masz dużą działkę i pieniądze na parterowy, to buduj parterowy. Użytkowe poddasze to pomysł na lepsze wykorzystanie kubatury. Biuro projektowe ma rację: wystarczy spojrzeć na powierzchnię zabudowy. Powierzchnia na poddaszu jest trochę gorszej jakości, bo trzeba się do niej wspinać po schodach i borykać się ze skosami. Ja nie lubię ani jednego ani drugiego, ale nie mogłem wybrać domu parterowego ze względu na koszty i wielkość działki. Uważam, że poddasze to taki strych po tuningu.
Link do komentarza
Gość Guest_Andrzej_*
Wszelkie wyliczenia biora w leb w realu. Prawdziwa cena powstaje dopiero przy ofercie wykonawcy,a wtedy juz za pozno zmieniac projekt. Roznica w kosztach parterowego i z poddaszem nie moze byc duza:
-powierzchnia dachu o duzym spadku jest wieksza
-konstrukcja dachu jest duzo drozsza
-pokrycie i tzw "galanteria" drozsza
-eksploatacja i naprawy duzo trudniejsze
-roboty murowe sa dosc tanie w porownaniu z dachem...itd

Problem raczej w tym,czy naprawde potrzebna jest ta dodatkowa powierzchnia.I niech diabli wezma wszelkie chodzenie po schodach sto razy dziennie,odsniezanie zjazdu do garazu i schodow zewnetrznych.Juz prawie nikt nie zaglada pod maske auta.Balkony w domkach sa nieuzywane."Obrobienie" ogrodu wiekszego niz kilkaset metrow wymaga pracy najemnej.W praktyce dzieci nie chca mieszkac z rodzicami,wyjezdzaja do Kanady,USA,do Wawki. I co potem robic z tym domem? Wiec niezaleznie od kosztow ........ mlodej i duzej rodzinie,ktora ma wiele lat przed soba zycia razem moze bym proponowal dom z poddaszem. Malej rodzinie,starszej i........... sobie samemu doradzam maly dom i parter,nawet jesli drozszy (oczywiscie jesli dzialka na to pozwola). Amen.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...