Skocz do zawartości

wszystko o ogrzewaniu podłogowym


konkol

Recommended Posts

Witam!
Chciałbym się dowiedzieć możliwie jak najwięcej o ogrzewaniu podłogowym. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Jakie po kolei powinny być warstwy posadzki pod ogrzewanie podłogowe?
2. Ile powinno być styropianu pod takie ogrzewania?
3. Rurki od styropianu oddziela jakaś folia, co to za folia? Może jakieś linki do allegro.
4. Z jakich rurek robi się ogrzewanie podłogowe? Jakieś linki mile widziane. Które rurki najlepsze?
5. Na jakichś zdjęciach widzialem, że rurki są mocowane do podłoża jakimiś uchwytami. Czy zawsze to trzeba robić, czy tylko w przypadku niektórych rodzajów rurek?
6. Posadzka - jakie panele mogą być na ogrzewanie podłogowe?
7. W jaki sposób działają regulatory temperatury, jak się je montuje, żeby działały niezależnie dla każdego pokoju?
8. Jakie długie mogą być pętle, czy jak to się tam nazywa w ogrzewaniu podłogowym? Domyślam się, że całego domu z jednej rurki o dlugości 500m nie mogę zrobić?
9. Jak dobiera się ilość rurek na pokój? Chodzi mi o to, jak dobrać ilość, średnice i zagęszczenie rurek w podłodze, żeby odpowiadały zapotrzebowaniu danego pomieszczenia na ciepło?? W przypadku grzejników przemnaża się powierzchnię pokoju razy np. 70W i mamy dobrany grzejnik, a tu?
10. Czy opłaca się robić podłogówkę samodzielnie? Firma da mi np. 10 lat gwarancji, może lepiej zainwestować?
11. Na ile wycenialibyście ogrzewanie podłogowe do domu o pow. 130m2 z robocizną?
12. Czytałem gdzieś, że ogrzewanie podłogowe podłączone do pompy ciepła nie współdziała za dobrze z grzejnikami razem, a z drugiej strony niektórzy polecają żeby w sypialniach i pomieszczeniach gospodarczych robić grzejniki, więc jak to jest? Będzie działać czy nie? Czy pompa ciepła będzie się w miarę normalnie zachowywać przy takim połączeniu?

Sorry za taką ilość pytań, ale może mój post będzie takim zebraniem informacji o podłogówkach i inni z niego skorzystają. Z góry dzięki za wszystko.
Link do komentarza
Mam jeszcze parę pytań po obejrzeniu filmów. Czy jeżeli zrobię podłogówkę na parterze i na piętrze to czy rozdzielacz musi być na piętrze? Co myślicie o ogrzewaniu mieszanym, tzn. grzejniki i podłogówka. Chciałbym np. zrobić podlogówkę na prawie całym parterze, a góra niech będzie z grzejników, jak to będzie działać z pompą ciepła??
Link do komentarza
Cytat

Mam jeszcze parę pytań po obejrzeniu filmów. Czy jeżeli zrobię podłogówkę na parterze i na piętrze to czy rozdzielacz musi być na piętrze?


Tak. U mnie hydraulik zrobił rozdzielacz na każdym piętrze, mimo, że podłogówkę mam tylko w łazience na poddaszu.
Cytat

Co myślicie o ogrzewaniu mieszanym, tzn. grzejniki i podłogówka. Chciałbym np. zrobić podlogówkę na prawie całym parterze, a góra niech będzie z grzejników, jak to będzie działać z pompą ciepła??


To w takim razie będziesz miał tylko jeden rozdzielacz, jak zrobisz ogrzewanie tylko na parterze. Ja mam kuchlon (salon łączony z kuchnią) i w tym pomieszczeniu mam i podłogówkę i grzejniki za razem.

Nie wiem jak to jest z pompą ciepła.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...