Skocz do zawartości

Pompy i hydrofory w domu


Recommended Posts

W wielu jeszcze rejonach Polski brak instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych zmusza do budowy własnych ujęć wody i samodzielnego odprowadzania ścieków. Konieczne wtedy staje się stosowanie specjalnych urządzeń pompowych (zarówno pomp jak i hydroforów), innych do wody czystej i innych do brudnej i ścieków.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/108-pompy-i-hydrofory-w-domu

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 3 miesiące temu...
Cytat

dlaczego wlacza sie czesto pompa nawet gdy nie korzystamy z wody.jak naprawic ta usterke?



Co prawda Łukasz pewnie rozwiązał już swój problem, ale może komuś się przyda:
Jeśli pompa włącza się sama, gdy nie korzystamy z wody, to warto sprawdzić zawór zwrotny na dole w studni (tak zwany smok). Często wymiana tego zaworu usuwa problem.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...
Jeśli pompa się często włącza to przyczyną może być brak poduszki powietrznej w zbiorniku , należy dopompować kompresorem powietrze, ja robię to w ten sposób, że odkręcam krany i powietrzem wypycham wodę ze zbiornika aż usłyszę że nie leci woda z kranu tylko powietrze,wtedy zakręcam krany i dobijam jeszcze powietrze do 1 atmosfery, ale to nie wszystko należy sprawdzić szczelność połączeń na rurach i na górze zbiornika może gdzieś uciekać powietrze i za jakiś czas znowu będzie to samo , po drugie trzeba sobie wyregulować odpowiednio wyłącznik ciśnieniowy, nie jest to łatwe dla laika ale da się zrobić jak ktoś pomyśli , w wyłączniku ustawia się poziom załączenia i wyłączenia prądu w zależności od ciśnienia, jak to się dobrze zrobi to pompa będzie się rzadko włączała,regulacja jest w dwóch miejscach , jedno to pokrętło plastikowe pod sprężyną a drugie to śrubka na górze wyłącznika ciśnieniowego zakontrowana nakrętką, nie pamiętam już którym się ustawia dolne i górne ciśnienie, ja sobie ustawiłem dolne ciśnienie na 2 atmosfery i przy 2 atm włącza się pompa i nabija mi wodę do zbiornika do 5 atm, tak sobie ustawiłem i mam spokój już od roku, oczywiście jak spada ciśnienie to woda leci wolniej ale to da się wytrzymać w zamian hydrofor włącza mi się raptem 3, 4 razy na dobę a zbiornik ma 2ool, no to też zależy ile wody się zużywa bywa że nawet 2 razy na dobę się włącza, oczywiście wcześniej sprawdziłem gdzie mi ucieka powietrze, okazało się że była szczelina na górze zbiornika na spawie, spawacz ją zaspawał i teraz mam spokój.Również może być przyczyną częstego załączania się pompy uciekanie wody przez zawór zwrotny ale to już napisał wcześniej kolega DoStudni
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość arek
Witam z góry dziękuję za odpowiedź przydatną jutro zajmę się ale jeszcze mam pytanie odnośnie sprawdzenia zaworu zwrotnego który mam na łączeniu pompa -hydrofor w jaki sposób można go sprawdzić
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam z góry dziękuję za odpowiedź przydatną jutro zajmę się ale jeszcze mam pytanie odnośnie sprawdzenia zaworu zwrotnego który mam na łączeniu pompa -hydrofor w jaki sposób można go sprawdzić


Jak sama nazwa wskazuje zawór zwrotny, czyli przepuszcza tylko w jedna stronę, w drugą czyli z powrotem woda nie może się cofnąć. Jeżeli woda będzie uciekać z hydroforu znaczy się , że najprawdopodobniej zawór zwrotny trzeba wymienić.
Link do komentarza
Gość arek
Witam serdecznie dziękuję koledze Antoni zrobiłem dokładnie tak jak kolega poradził i teraz włącza się przy około 1,2 a wyłącza się przy 4,2 a propo jakby ktoś nie wiedział to górnym pokrętłem z nakrętką ustawia się dolne włączenie a dolną górne wyłączenie teraz muszę sprawdzić ile wody zejdzie do włączenia pompy a pompa pracuje około 4 min ale wreszcie jest spokój pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
DAB ma właśnie bardzo dobre systemy hydroforowe, np. e.sybox 3 mini. Polecam do domu, gdzie jest dodatkowo ogród wymagający podlewania. Działanie proste i skuteczne, daje stabilne ciśnienie wody. Sterowanie jest za pomocą ekranu, więc wszystko widzimy. Jak już kupować, to coś kompleksowego.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Yamnik
Plus takiego rozwiązania esybox 3 mini to na pewno małe rozmiary po prostu. Z tego, co wyczytałem na stronie to można montować nawet w kuchni pod zlewem, co jest praktyczne. 45 db to bardzo niski poziom hałasu, a w kuchni czy ogólnie wnętrzu to podstawowa sprawa.
Link do komentarza
Gość Mikko
Faktycznie urządzenie jest bardzo ciche, ogólnie komfort pracy jest zadowalający (nic nie buczy, nie drga, nie trzeszczy). Zwracam też uwagę na wygląd (nietoporny). No i najważniejsza rzecz – mocne ciśnienie wody w domu (całym).
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cześć, miałem abisynkę, która zaopatrywała do tej pory nasz dom wodę. Oczywiśćie w środku domu mieliśmy hydrofor. Teraz kopiemy studnie z pompą głębinową i chcemy, aby woda z niej zasilała nasz dom + 3 domki letniskowe. Jak to jest z hydroforem. Dalej go potrzebujemy? W każdym budynku? będę bardzo wdzięczny za odpowiedź
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...