Skocz do zawartości

Projekt jest - Majka Rex


Recommended Posts

Napisano
Mamy wybrany już na 99% projekt: http://www.archeton.pl/projekt/majkarex-84...0e7150045205f5b (będą małe zmiany w projekcie). Na 99% będzie też działka, już konkretna więc wiemy na czym stoimy.

Budowa dopiero w przyszłym roku, na Górnym Śląsku.

I tu zaczyna się seria pytań i wątpliwości.

1. Przede wszystkim w jakiej technologii budować dom? Nie mamy nic przeciwko technologii szkieletowej - wręcz przeciwnie, szybkość budowy domu, możliwość szybkiego wprowadzenia się doń i stosunkowo niskie koszty wyglądają bardzo zachęcająco. Zależy nam na szybkiej przeprowadzce. Ale może trwalszy byłby dom w technologii tradycyjnej? Jeśli tak, to w jakiej teraz opłaca się budować? Niezależnie od technologii - jak wybrać dobrego wykonawcę? Jest to istotne zwłaszcza przy szkielecie - błędy konstrukcyjne mogą potem skutkować przykrymi doświadczeniami - wilgoć, grzyb, złe wyciszenie itd. Czy warto powierzać budowę firmom, które załatwiają wszystko od A do Z - od papierów do oddania klucza. Innymi słowy - ile się przy tym przepłaca? icon_wink.gif

2. Druga ważna dla mnie sprawa to typ ogrzewania. W projekcie jest wygospodarowana kotłownia. Najpierw myślałem o kominku + elektryczne podgrzewanie wody (ew. solary), pracuję w domu, więc nie ma tu problemu, że w kominku pali się dopiero po przyjściu z pracy. Jednak czytam o tym, że używanie wyłącznie kominka, nawet z płaszczem wodnym nie jest zalecane do ogrzewania domu i wody, więc jakie drugie źródło ciepła? Kolektory raczej tylko do CWU, może jakiś kocioł? Wolałbym uniknąć uzbrajania działki w gaz.

3. Jak dobrać izolację/wentylację, aby powietrze w domu było świeże? Nie trudno szczelnie się zaizolować, ale jak przy tym zapewnić zdrowy klimat w domu? A jak mówi stare przysłowie - "lepszy miły chłodek niż cieplutki smrodek". icon_wink.gif

Budowa raczej na kredyt, no może szarpniemy się na fundamenty, to zależy od kosztów wynikłych po drodze. To na razie tyle, żeby Was nie zamęczać. Będę wdzięczny za odpowiedzi.
Napisano
Chętnie bym pomogła (sama jestem z górnego śląska - Gliwice), ale niestety na większość tych pytań musisz odpowiedzieć Ty sam. Najlepiej wiesz czego potrzebujesz, jaki tryb życia prowadzisz wraz z rodziną o wreszcie jaką sumą dysponujesz. Jedyne co mogę Ci poradzić to weź duuużą kartkę i spisz na niej wszystkie rzeczy, które są dla Ciebie bardzo ważne, mniej ważne i zupełnie nieistotne. Potem pościągaj z netu materiały informacyjne (nie opinie, bo każdy będzie mówił Ci co innego) usiądź przejrzyj i dopasuj do swoich potrzeb. Dopiero wtedy jak już na coś ogólnie się zdecydujesz pytaj i jeszcze raz pytaj o szczegóły na forum. Teraz dostaniesz tylko mnóstwo sprzecznych informacji, które tylko pogłębią Twój mętlik w głowie. Pamiętaj każda sroczka swój ogonek chwali i to co jest super w moim przypadku może być totalną kichą w Twoim. icon_smile.gif
Mogę Cię tylko pocieszyć, że takich wyborów przed Tobą jest jeszcze bardzo dużo.
Ja buduję w technologi tradycyjnej:pustaki tradycyjne 25cm +15cm styro. Dach dachówki betonowe, okna 6 komorowe U=1,0 wentylacja mechaniczna. Ogrzewanie kocioł z podajnikiem na eko groszek + solary na cwu (jeśli dostanę dofinansowanie z gminy), kominek i owszem ale tylko dla przyjemności patrzenia w ogień w chłodne wieczory.
Projekt mam indywidualny projektant załatwiał wszystko za mnie ja dostałam pozwolenie do rączki cena ok 3600. Buduje mi firma pod klucz, są solidni więc niczym się nie martwię. Uważam, że budując systemem tzw gospodarczym (inna ekipa na każdy etap) nie zaoszczędziłabym wcale, a przybyłby mi tylko siwych włosów.
To chyba wszystko, a jak nie to pytaj icon_wink.gif
Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłam.
Pozdrawiam
Napisano
Dzięki, to na początek poproszę o namiary na firmę jeśli można, jakoś każdy boi się polecać. icon_wink.gif Może być na PW. Dzięki z góry. icon_smile.gif Póki co czytam i czytam i czytam i... łeb mi rośnie. icon_wink.gif
Napisano
Nie martw się ja im więcej czytałam tym mniej wiedziałam. Po prostu zaczerpnij powietrza i dawaj nura i wszystko będzie ok. Oczywiście, że podam Ci namiary na moją firmę, ja akurat się nie boję bo u mnie robią wszystko jak należy (wiem bo mój architekt ma nadzór inwestorski), nie piją, są słowni i raczej terminowi, co najważniejsze skłonni do rozmowy i nawet jak zadaję głupie pytania to spokojnie odpowiadają.
Pozdrawiam

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...