Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Michał

Jaki drenaż w oczyszczalni

Recommended Posts

Poczytałem o przydomowych oczyszczalniach ścieków w marcowym numerze BD i postanowiłem ją wybudować.
Martwi mnie tylko, czy będę mógł ją zamontować ze względu na wysoki poziom wód gruntowych przy moim domu? Czy w takim przypadku trzeba będzie użyć dłuższy, bardziej skomplikowany drenaż rozsączający, bo przecież woda musi mieć gdzie wsiąkać?
Jakiego typu instalacje się wykonuje w takim przypadku i czy mocno podraża on koszty?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

P.S. Dziękuje miesięcznikowi za sensowne artykuły (pomagają wybierać dobre rozwiązania na budowie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przy wysokim poziomie wód gruntowych nie jest problemem wsiąkanie tylko brak oczyszczania - to co wypływa z osadnika MUSI jeszcze spływać po grubym żwirze ok. 150cm w dół, żeby było na tyle czyste, żeby mogło połaczyć sie z wodami gruntowymi.

Są jednak rozwiązania i na to - usypujesz sobie górkę z grubego żwiru na działce, na wyjściu zbiornika dajesz pompę wody i drenaż robisz na szczycie usypanej górki. Dół rur drenażowych MUSI być 150cm nad lustem wody gruntowej. Popytaj sprzedawców oczyszczalni - powinni coś Ci doradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Budowa oczyszczalni przydomowej na gruntach o wysokim poziomie wód wymaga dokładnego zbadania podłoża w celu określenia jego przepuszczalności i wahań wysokości wody gruntowej. Z reguły w takich przypadkach konieczna będzie budowa filtru piaskowego wyniesionego ponad poziom terenu lub zagłębionego w gruncie i ewentualne odprowadzenie oczyszczonych ścieków do studni chłonnej.

Podnosi to znacznie koszty inwestycji i przed podjęciem decyzji trzeba przeprowadzić analizę jej opłacalności na podstawie opracowanego indywidualnie projektu.


Informacje na temat oczyszczalni ścieków można także odnaleźć w nr 3/05 miesięcznika Budujemy Dom pt. "Brudny problem" https://budujemydom.pl/bd/artykuly/284/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Można w tym przypadku zastosować biologiczną oczyszczalnie ścieków w technologii osadu czynnego z napowietrzniem, gdzie pełny proces oczyszczania odbywa sie wewnątrz zbiorników zakopanych pod ziemią. Z takiej oczyszczalni woda wypływa czysta i może być bezpośrednio wprowadzona do wód gruntowch a nawet do rzeki,rowu itp. tak więc problem z głowy i drenaż będzie dużo mniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...