Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Wracając do poprzedniej dyskusji z wymiennikami GWC ,mam pytanie.
Czy mamy jakieś podręczniki albo znane zasady projektowania takiego GWC ? i skąd biorą się zasady projektowania żwirowego GWC lub rurowego? Na tym forum dosyc dużo "specjalistów" wypowiadało sie na ten temat , ale chyba mówiono bardziej o swoich własnych doświadczeniach niż zasadach teoretycznych. Sam osobiście nie zajmuję się tymi tematami ale chętnie postudiuje ten temat jeśłi gdzies jest to napisane w spośób bardziej szczegółowy i rzetelny. Może ktoś pisął na ten temat pracę naukową? icon_confused.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Też chętnie bym się z tym zapoznał. Jeżeli ktoś sie tym zajmie, to chciabym zwrócić uwagę na dwa tematy:
-wymiennik taki nie powinien latem schładzać powietrza poniżej punktu rosy (grozi zalaniem i zagrzybieniem)
-czy zwiększenie zużycia energii na pokonanie oporów zbyt rozbudowanego wymiennika nie "zabierze" zysków?
Tak jak to się dzieje przy wymiennikach w rekuperatorach. Porównywałem zuzycie energii przez silnik przy krzyzowym wymienniku Heatexa(70%) i "ulubinum" przez Pana Wally rurowym- przeciwprądowym (90%) , wychodzi prawie 50% drozej
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sz. Panie TB
Znam Pana przywiązanie do ekonomii i sprawności systemów reku. Ale chciałbym wrócić do tzw; "zdrowego rozsądku". Systemy wentylacji reku mają za główne swoje zadanie jako cel NADRZĘDNY; - dostarczenie świeżego powietrza. Jest to cel sanitarno-higieniczny. I jeśli liczymy procenty i sprawności energetyczne wentylatora i wymiennika - w jaki sposób policzymy ile człowiek zaoszczędził w domu za to ,że się nie zadusił i nie zapadł na jakieś ciężkie alergie , czy choroby płuc etc.?Ile kosztuje spokój rodzica ,że jego dzieci nie chorują.? Ile kosztuje gwarancja ,że nasz dom nie jest zagrzybiony? Ile po prostu kosztuje nasze zdrowie i naszych dzieci i naszych członków rodziny?. To jest własnie fundamentalne pytanie. I powiem Panu , panie T.B. , że ja osobiście mam gdzieś extra 5% na wydajności i sprawności systemu reku, jeśli wiem , że to co mam zainstalowane, daje mnie spokój nt mojego i mojej rodziny zdrowia. Chciałbym aby Forumowicze zdali sobie sprawę, że możemy dzielić włos na czworo i oszczędzić tu i tam parę Watów energii - ale ZAWSZE jakimś kosztem. A koszt tutaj to jest NASZE zdrowie.Prawdziwa oszczędnośc jaka każdy Forumowicz zrobi - to jak zainstaluje sobie centrale reku. Jaka ona będzie , to jest na pewno wazne ,ale jeśłi spęłni ona efekt sanitarno-higieniczny nawet z byle jakim wymiennikiem ZAWSZE czlowiek będzie zdrowszy z takim reku jak bez niego.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...
Wszyscy dążą do dużej wilgoci w domu w zimie i jak wiemy do dzisiaj nie ma dobrego taniego rozwiązania wtym zakresie. W lato wilgoć definitywnie nawet 50%RH przy dużej temperaturze jak 25-28 deg C może już być zagrożeniem dla rozwoju grzybów, grzybni i bakterii. Ma Pan rację za dużo wilgoci na pewno nie służy nikomu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
Gość alf07
zamierzam właśnie wykonać GWC, do tej pory byłem przekonany, że będzie to rurowy wymiennik, ale im więcej czytam tym bardziej skłaniam się do żwirowego GWC chociaż problemem u mnie może być dość wysoki poziom wód gruntowych 0,8 - 1 m
czy ktoś ma jakieś doświadczenia ze żwirowym GWC, ciekaw jestem Waszych opinii
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kufel
najpierw trzeba sobie odpowiedzieć po co to robisz>
-jeżeli chcesz GWC podłączyć do rekuperatora domowego, to efekt będzie taki sam co z 20 m rury na tej samej głębokości, a rura jest szczelna i łatwa w czyszczeniu.
-jeżeli teraz chcesz GWC wykorzystać do studzenia, to musisz się liczyć z drogą instalacją okolo 1500 m3/h i hałasem . oczywiście też zwiększonym zuzyciem energii i niemożliwością umycia.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 12 lata temu...

W temacie postu

Przepływy ciepła są dynamiczne, zmienne w czasie (następuje kumulacja ciepła, chłodu). Zależne od warunków zewnętrznych (temperatura, wilgotność, okres trwania danej pogody). Zależne od gruntu (rodzaj, wilgotność, przepływ wód gruntowych). Niema i nie będzie formuły matematycznej na wyliczenie GWC. Są pewne założenia wynikające z zebranych doświadczeń na istniejących instalacjach. Jaka powierzchnia wymiennika (płytowy lub  grzebieniowy), objętość (żwirowy), długość (rurowy). Ale te same wymienniki mogą dawać różne temperatury dla różnych lokalizacji, roku, sposobu użytkowania.

Z konkretów, są wyliczenia oporów powietrza.

Dnia 5.04.2005 o 16:45, Gość napisał:

Znam Pana przywiązanie do ekonomii i sprawności systemów reku. Ale chciałbym wrócić do tzw; "zdrowego rozsądku". Systemy wentylacji reku mają za główne swoje zadanie jako cel NADRZĘDNY; - dostarczenie świeżego powietrza.

Zgadzam się z tezą, że zdrowie nie ma ceny, ale ekonomia też się liczy. Dla tych co lubię liczyć :) polecam Grzebieniowy GWC. Cena przy samodzielnym wykonaniu nawet poniżej 5tys zł.

Minimalne zwiększenie kosztu inwestycji (~1%). Znaczące zwiększenie komfortu. Na pytanie o opłacalność niech każdy odpowie sobie sam.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A co w sytuacji kiedy jest rekuperacja? Rozumiem że w kotłowni nie może być nawiewu rekuperacji?
  • Dzień dobry wszystkim.   Przed malowaniem potrzebuję wypełnić kilka sporych pęknięć w ścianie i stropie i potrzebuję porady w tym zakresie.   Najpierw kilka słów wprowadzenia do tematu.   Otóż chodzi o budynek 4 piętrowy (tzw. segment) z lat 90tych. Mieszkanie znajduje się na parterze. Do mieszkań były przypisane komórki lokatorskie.   Poprzedni właściciel zawnioskował o zmianę w planach budynku (gdy ten był dopiero budowany), polegającą na zamianie komórki w część mieszkania. Kilku innych lokatorów też wnioskowało o podobne zmiany.   Zmiana polegała na: 1) zastąpieniu ścianek działowych 8cm (cegła + tynk) na dostawioną ściankę 18cm (zapewne pustak + tynk) 2) wykonaniu otworu drzwiowego w ścianie nośnej z mieszkania.   Wygląda to mniej więcej tak (po lewej - jak miało być pierwotnie, po prawej - jak jest):   Po 25 latach okazało się, że pojawiły się solidne pęknięcia na krawędziach łączących tę dostawianą ściankę (w pionie i poziomie) oraz pęknięcie na łączeniu płyt stropowych. Uzyskałem informację, że "nie stanowi to zagrożenia, po prostu budynek osiadał. Ścianka jest dostawiana i strop się na niej tylko lekko opiera, pęknięcia, chociaż wyglądają na duże, nie są groźne").   Wygląda to jak poniżej. Uwaga- szczeliny były poszerzane przeze mnie celem sprawdzenia, co tam głębiej jest. Nie były takie duże same z siebie (4-8mm), zwłaszcza ta na środku sufitu (rozgrzebałem ją z ciekawości).     Tak wygląda "dziura" wybita między stropem a dostawką - duże przestrzenie, nieco kamieni (chyba). Wydaje mi się, choć mogę się mylić, że mógłbym się przebić na wylot to korytarza. Tak, jak by ta dostawka nie stykała się pustakiem ze stropem, tylko jak gdyby w przestrzeni pod samym stropem dano jakiś "wypełniacz"?     Skoro już wiem, że nie jest to groźne (tylko "szpetne"), chciałbym teraz te szczeliny czymś wypełnić, a potem zeszlifować i zamalować. Co polecacie? Piankę poliuretanową i na to tynk? Cement i tynk? Skuć szczelinę w stropie i dać siatkę? Budynek od wielu lat już nie osiada odczuwalnie (chociaż stoi na szkodach górniczych).   Pozdrawiam.
  • Gość Piotr
   Interesuje mnie takie zdalne sterowanie jak to https://www.youtube.com/watch?v=aMJxG9HBACI&list=PLCh57CwZATXDBa9NSZspzw4EJVfweRbPu&index=45 a bardziej nawet taki zdalny serwis, że twoja pompa jest podłaczona i monitorowana jest jej praca i jak się coś wykrzaczy, to nawet można zdalnie ogarnąć https://www.youtube.com/watch?v=_wF2a8yuooo&list=PLCh57CwZATXDBa9NSZspzw4EJVfweRbPu&index=44 Czy ktoś korzystał?
  • Pompa ciepła może pozyskiwać darmową energię zmagazynowaną w gruncie, wodzie gruntowej lub powierzchniowej albo w powietrzu. Największą popularnością cieszą się te ostatnie urządzenia - stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/649-dom-z-pompa-ciepla
  • Gość Andy
   Na jaką oczyszczalnię Państwo się zdecydowali, jakiego producenta?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...