Skocz do zawartości

Legalizacja samowoli budowlanej


Recommended Posts

Napisano

Obecnie, co do zasady, dąży się w pierwszej kolejności do zalegalizowania ewentualnej samowoli budowlanej. Dopiero w drugiej kolejności, jeżeli okaże się to niemożliwe, wydaje się decyzję o nakazie rozbiórki obiektu. Samo pojęcie samowoli budowlanej nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa. Jednak zwykle określa się w ten sposób wszelkie naruszenia ustawy Prawo Budowlane. Obecna obowiązuje od 1 stycznia 1995 r. - Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Tekst jednolity Dz.U. 2023 poz. 682, z późniejszymi zmianami).

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/7374-legalizacja-samowoli-budowlanej

 

Napisano
Witam serdecznie Mam wielką prośbę do Państwa. Otóż mam wielki problem. W tym roku przyszło mi pismo, abym uiszczyła legalizację w wysokości 125 tys. zł. Spróbuję wytłumaczyć Państwu o co chodzi. Otóż prowadzę bar, znajduje się on na uboczu drogi głównej. W wyniku czego, nie miałam dojścia do budynku. Dlatego też byłam zmuszona zrobić podjazd, ze skarpy, która jest moją własnością. Szerokość tego podjazdu ze skarpy to 3m. Byłam również zmuszona utwardzić to, ponieważ ziemia się ciągle obsuwała. Ten podjazd to praktycznie droga do mojego budynku. W tym roku przyszło mi zawiadomienie, iż dokonałam samowoli budowlanej i w jej wyniku muszę zapłacić opłatę legalizacyjną w wysokości 125 tys.zł. Proszę mi udzielić jakiejkolwiek wskazówki, czy w jakikolwiek sposób mogę ominąć tą opłatę legalizacyjną? Jestem zdruzgotana i nie wiem co robić. Będę bardzo wdzięczna za wiadomość. Pozdrawiam
Napisano
Prawdopodobnie opis zaistniałej sytuacji nie jest pełny, gdyż urząd bez odpowiedniego postępowania nie nakłada opłaty legislacyjnej. Opłaty takiej można nie uiścić jeśli rozebrany zostanie pobudowany samowolnie obiekt.
  • 1 rok temu...
Gość nowicjusz
Napisano
mam podobny problem, budynek mieszkalny powstał w latach 70-tych na działce rolnej wg legalnego projektu (jest jakaś pieczątka starostwa powiatowego) - co z tym fantem mogę zrobić aby nadać nr posesji..
  • 4 lata temu...
Gość niedoinformowany obywatel RP
Napisano
Kupiłem działkę zabudowaną w 2004 roku okazało się że zabudowa jest nielegalna ponieważ na planach szklarni postawiono budynek gospodarczy który od 1996 r. do 2000 r.był zakładem usługowym poprzedniego właściciela.Od 2004 r. do 2011 r.również prowadziłem działalność gospodarczą w tym obiekcie obecnie jestem na emeryturze i chciałbym sprzedać tą nieruchomość lecz okazało się że budowla jest samowolką. Co powinienem zrobi ?Czy da się zalegalizować bezpłatni? Czy zburzyć zanim inspekcja budowlana się do mnie dobierze ?
Napisano
Powoli. Zburzyć zdążysz. Teraz się zastanów, dlaczego gmina nic nie mówiła przez tyle lat? Bo dostawała podatki! I nadal jest zainteresowana istnieniem obiektu, bo to podatek od nieruchomości a i od działalności. Natomiast kwestie prawne, to starostwo.
Dlatego idź do gminy, najpierw porozmawiaj z nimi, oni nie mają interesu w tym, żeby Cię wykończyć, a może wiedzą jak pomóc?
  • 1 rok temu...
Gość inspektor PINB
Napisano
Zgłoś rozbiórkę budynku do Starostwa. Bez przedmiotu postępowania Organ nie ma podstaw do wszczęcia postępowania.
Nie wspominaj że to samowola bo ich to i tak nie interesuje. Wbrew pozorom URZEDASY takie jak ja nie szukają haka na biednego Kowalskiego który dupy nie ruszy żeby zrobić coś porządnie, np. wybudować coś na zgłoszenie, wystarczy napisać zgłaszam... i czekać na brak odpowiedzi.
  • 5 lata temu...
Gość Franciszek
Napisano
No cóż urzędnik urzędnikowi nie równy W małopolskim znam takiego który prowadził postępowanie przez dwadzieścia lat odnośnie wychodka murowanego. Koniecznie chciał rozbiórki Zdecydowanie powstrzymał go Sąd A. rozumując że Kowalski na wsi też w ustronnym miejscu musi gdzieś kupkę zrobić. Na zakończenie zmuszono dokonania opłaty od pozwolenia na użytkowanie w kwocie 12 zł. strasząc postanowieniem egzekucyjnym. Brawo urzędnicy dobrze że nie przydzielono wam broni palnej .

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...