Skocz do zawartości

Elementy półkoliste


Recommended Posts

Napisano
A u mojej siostry majster zrobił piękną kolumienkę ze zwykłej płyty, którą ponacinał co klika centymetrów i obrobił gipsem. Wyszło całkiem fajnie. Można więc zrobić łuki w prosty sposób.
  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Bo to jest tak jakby ktoś pytał: jak w tydzień zostać magistrem. Ja widziałem jak fachowcy wyginają płyty, ale sam nawet nie próbowałem, bo trzeba jednak mieć jakieś doświadczenie żeby to robić. Ja mam za sobą ledwo parę mieszkań, więc jestem za cienki.
Płyty g/k trzeba zwilżyć, trochę odczekać i... wyginać. Ile zwilżyć, ile odczekać - to juz kwestia wprawy. Przy małych promieniach - jedną stronę można ponacinać., a powstałe nierównomierności na łuku gubi się szpachlowaniem.
Napisano
  Cytat

Bo to jest tak jakby ktoś pytał: jak w tydzień zostać magistrem. Ja widziałem jak fachowcy wyginają płyty, ale sam nawet nie próbowałem, bo trzeba jednak mieć jakieś doświadczenie żeby to robić. Ja mam za sobą ledwo parę mieszkań, więc jestem za cienki.
Płyty g/k trzeba zwilżyć, trochę odczekać i... wyginać. Ile zwilżyć, ile odczekać - to juz kwestia wprawy. Przy małych promieniach - jedną stronę można ponacinać., a powstałe nierównomierności na łuku gubi się szpachlowaniem.

Rozwiń  

Czyli większość ludzi może przestać myśleć o elementach półkolistych wykonanych samodzielnie! icon_smile.gif Dzięki retrofood. Lepsza taka brutalna prawda od mulenia tematu przez kolejne milion postów. icon_smile.gif
  • 4 tygodnie temu...
  • 5 lata temu...
Napisano (edytowany)
Ścianki łukowe (czyli krzywoliniowe), zarówno niższe, jak i sięgające sufitu, dodają wnętrzom charakteru i mogą pełnić różne funkcje - np. parawanu natrysku w łazience. Można je wykonać zarówno jako tzw. suchą zabudowę (czyli w konstrukcji szkieletowej, z użyciem płyt gipsowo-kartonowych), lub wymurować z cegieł bądź np. pustaków szklanych.
Jeśli ścianka nie była przewidziana w projekcie domu, przed jej zbudowaniem trzeba ustalić, czy nie obciąży nadmiernie stropu (ocenę powinien przeprowadzić konstruktor z uprawnieniami)

Konstrukcja krzywoliniowej ścianki z płyt jest niemal taka sama, jak konstrukcja ścianki prostej, tylko ma gęściej rozmieszczone profile słupkowe - co 20-40 cm - i profile poziome ponacinane w celu ukształtowania łuku.
Jeśli promień krzywizny ścianki jest duży, poszycie można wykonać ze standardowych płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych, mocowanych na sucho lub po ich nawilżeniu. Specjalne cienkie (6 mm) płyty gipsowe zbrojone włóknem szklanym umożliwiają uzyskanie krzywizny o małym promieniu - 600 mm dla strony wklęsłej i 1000 mm dla wypukłej, a nawet mniejszym.

Do budowy krzywoliniowych ścianek murowanych najlepiej nadają się drobnowymiarowe elementy ścienne - standardowe cegły ceramiczne pełne i kratówka lub cegły wapienno-piaskowe. Na ścianki o dużym promieniu krzywizny można też użyć bloczków z betonu komórkowego, a zaokrąglenia ukształtować przez obróbkę bloczków. Edytowano przez Budujemy Dom - otoczenie domu (zobacz historię edycji)
Napisano
Z kolei pustaki szklane mogą być ciekawym elementem wystroju wnętrza.
Można z nich wykonywać całe ścianki działowe, jak też rozmaite "półścianki", proste i zakrzywione.
Pustaki mogą być przezroczyste, półprzezroczyste, bezbarwne lub kolorowe.
W zależności od koloru, jego nasycenia i rodzaju szkła przepuszczają od 50 do 80% światła.

Z pustaków szklanych łączonych zaprawą często wykonuje się ścianki w pomieszczeniach wilgotnych.
Wznosząc szklaną ściankę w sposób tradycyjny, czyli murując, możemy wykonać także płaszczyzny zakrzywione,
co nie jest możliwe przy łączeniu elementów w systemach tzw. suchych.
Napisano
A czy można prosić o coś więcej na temat murowania luksferów bez zaprawy?

Może ktoś robił cos takiego i tak z wlasnego doswiadczenia cos napisze?
Napisano
to wlasciwie nie jest juz wtedy murowanie. Zeby postawić ściankę z pustaków szklanych bez zaprawy, wykorzystuje się profile z PVC lub metalowe. Są to systemy - rama obwodowa i profile poziome oraz pionowe do oddzielania pustaków. Ścianki w systemach PVC szybko się montuje ale nie są za stabilne. Aluminiowe śa za to wytrzymałe, sztywne i stabilne.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...