Skocz do zawartości

kto wykonuje projekt instalacji grzewczych/ wodnych?


papuch

Recommended Posts

jestem jeszcze zielona. Mam etap startowy tzn. działka i plany związane z budową domu. Czy kiedy kupuję projekt domu to tam są nanisione instalacje? Tzn jeśli zanoszę projekt do adaptacji i mówię chcę mieć takie ogrzewanie itd to pan arch robi to wszystko w projekcie? A zagospodarowanie terenu? Przyłącza prądu i wody? Kto robi projekt? Ta niewiedza mnie dobija!
Link do komentarza
Na dobrze ponad 100 instalacji grzewczych wykonanych w nowych domach nie zrobiłem ani jednej wg. projektu architekta. Zawierają one tak dużo braków i błędów, że nawet nie chce mi się ich poprawiać.
Architekci nie mają zielonego pojęcia o takich instalacjach, a jedynie jakieś pobieżne informacje,które wykorzystują przy projektowaniu. Najczęściej jednak korzystają z gotowych programów i tabelek, a efekty są żenujące. Praktykę w tej branży mają zerową. Zwykle ich wykładowcy na studiach również. Bardzo częstym błędem w projektach domów jest też brak,lub błędne rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych a nawet i spalinowych.
Jeśli pani chce mieć sensownie wykonane CO,wodę i kanalizację, to lepiej zdać się na firmę wykonawczą, niż na projekt architekta.
Link do komentarza
Uzupełniając wypowiedź adamisa, projekty przyłączy i wszelkich innych instalacji robią branżyści posiadający uprawnienia porojektowe instalacyjne. Odnośnie instalacji wew to tak jak pisze adamis jest w projekcie fikcją i tak wszytsko robi się na "żywca" - nie mylić z piwem.

Zagospodarowanie robi projektant posiadający stosowne uprawnienia, pozostałe częśi czyli przyłącza możesz się też dogadać że zrobi to kompleksowo. Ale przede wszystkim jeszcze potrzebna jest mapa do celów projektowych zanim cokolwiek zaczniesz.
Link do komentarza
Ja już nie wiem nic... zaraz dostanę warunki przyłączy, za 2 tyg mapa do celów projektowych. Dzwoniłam do jakiejs pierwszej lepszej architekt która może dokonac adaptacji (nie weźmiemy jej bo od razu powiedziała że tak jak my chcemy to się nie da przeprojektować) Ona powiedziała że trzeba do niej z tą mapką i zamówimy gotowy projekt do adaptacji. Co teraz zrobić? Czy muszę jeszcze kogoś szukać od projektowania ? Kurcze! Im dalej w las tym więcej drzew. Najpierw wszyscy mówią "załatwicie warunki i potem pozwolenie" a nikt nie mówił " musicie załatwić 1000 papierków i projektów zanim coś ruszy" W mojej naiwności myślałam że wybiore projekt, dokonam adaptacji i wszystko tam będzie. Jaka ja byłam głupia ;-( Ale będe walczyć!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...