Skocz do zawartości

Komin !


Recommended Posts

Witam,

Zeszłej jesieni zamontowałem w bardzo starym domu (kamienicy 1925) piec CO.
Podczas eksploatacji w sezonie okazało się że nieużywany przez długi czas komin
jest dziurawy praktycznie na całej swojej długości ( napewno parter i połowa I piętra).
Przy dobrym ciągu nie byłoproblemów ale podczas tzw. cofki na klatce schodowej
poprzez (uwaga!) skrzynkę z licznikami elektrycznymi znajdującej się po drogiej stronie komina w ścianie
wydobywały się kłęby dymu.

Chcę temu zaradzić na przyszłość i oczekuję porad. Nadmieniam że chcę wykorzystać
przewód do którego podłączony był piec dotychczas. Przewód ten mam w tej chwili rozkuty na długości od czopucha pieca do sufitu w pomieszczeniu w którym się znajduje piec. Po rozkuciu okazało się że wymiary komina
to mniej więcej 19x19.

Myślełem o zastosowaniu wkładów z plachy żaroodpornej (okrągły o średnicy 18 cm). Jak wygląda montaż takiego wkładu? Na odcinku rozkutym nie powinienem mieć problemów ale co z resztą komina. POMOCY

P.S. może jakieś inne dobre rozwiązania ???
Link do komentarza
Pomysł masz dobry, tylko ostrożnie z ta średnicą, żebyś sie nie naciął przypadkiem. Najlepiej jest wpuścić od góry sondę (kawałek rury o średnicy jaką chcesz wstawić), żeby sprawdzić czy nigdzie nie będzie problemów z jej umiejscowieniem i czy przypadkiem nie uszkodzi ona po drodze komina.
Pozdrawiam:)
Link do komentarza
Dzięki za odpowiedzi.
Mam standardowy piec 25kW opalany praktycznie wszystkim (producent DEFRO).
Napewno istnieją firmy zajmujące się tego typu naprawami komina ale wszyscy wiemy -
mamy kryzys icon_smile.gif i chce zrobić jak najwiecej sam. Czasu mam trochę bo to dopiero wiosna więc powoli może jaoś sobie poradzę .

Dzięki i pozdrawiam.
Link do komentarza
Jeśli to piec na paliwo stałe to raczej nie znajdziesz producenta gotowego wkładu stalowego, który da na niego gwarancję. Pisząc o kominiarzu, chodziło mi o to żeby go zbadał, może być np tak zniszczony, że nie nadaje się do użytku (dziwię się, że nie wezwałeś kominiarza przed podłączeniem). Można sobie zrobić krzywdę, zaczadzeń i pożarów przy niesprawnych kominach nam w kraju nie brakuje.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli to piec na paliwo stałe to raczej nie znajdziesz producenta gotowego wkładu stalowego, który da na niego gwarancję. Pisząc o kominiarzu, chodziło mi o to żeby go zbadał, może być np tak zniszczony, że nie nadaje się do użytku (dziwię się, że nie wezwałeś kominiarza przed podłączeniem). Można sobie zrobić krzywdę, zaczadzeń i pożarów przy niesprawnych kominach nam w kraju nie brakuje.



Spokojnie!
Komin jest nieszczelny na odcinku od pieca do mniej więcej sufitu. A spowodowane jest to różnego rodzaju modyfikacjami w ścianie przylegającej do komuna ( różne wiercenia, mocowania). Ktoś kiedyś sobie na nie pozwolił bo jak pisałem komin ten był przez długie lata nieużywany. I ten odcinek
chcę uszczelnić. Nad sufitem konim jest w dobrym stanie. Od góry przechodziły mi do samego pieca trzy rozmiary szczotek czyszszących i kula. Rzadnych innych rzeczy blokujących komin nie ma. Wszystko spadło razem z kulą.

Oczywiście po remoncie komina jeżeli zaobserwuję, że coś jest nie tak spacjalista (kominiarz) natychmiast pojawi się na miejscu.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Tablica elektryczna na kominie. Może jeszcze wkuta, co. Luuuudzie. Masz rodzinę, sąsiadów, nie ryzykuj. Usuń wszelkie ubytki i nawiercenia w kominie, prętem stalowym usuń skorodowane spoiny i uszkodzone części cegieł, otynkuj komin dobrą zaprawą cementową. Kominiarz już teraz powinien sprawdzić komin i jego przewody, ocenić podłączenia, światło, stan techniczny, przeróbki, czyszczaki, czopuchy, zwieńczenie , itp. Będzie wiedział co ma zrobić. Po jego ekspertyzie weź się do roboty. Teraz mogą być zbędne koszty. A tak nawiasem, to coroczna kontrola kominiarza to psi obowiązek właścicieli i zarządców domów. Poza tym, przypomniało mi się, niech także budowlaniec sprawdzi, czy do pomieszczeń kotłowni są właściwe zasilenia powietrzem do spalania. Dobry komin to nie wszystko. Ważne też podciśnienie, kubatura pomieszczenia itp. Pozdra
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień Dobry Mam działkę z domem ze starego budownictwa ogrodzoną prawie w całości prócz wjazdu, który należy do mnie. Ten fragment jest widoczny na mapie jednak nie jest ogrodzony dlatego, że 50 cm od granicy działki stoi dom sąsiada w którym umiejscowione są 2 okna wychodzące na moją działkę. Moje pytanie brzmi czy na swojej granicy mogę postawić płot - to jest 50 cm od domu sąsiada mimo tego, że ma okna ponieważ w tym momencie działka która należy do mnie nie jest w żaden sposób ogrodzona a zależałoby mi na tym aby ten metraż który dla mnie jest dosyć spory bo zmieszczą się tam spokojnie jedno za drugim 3 auta. Czy jest uzasadnienie prawne co do starych budownictw i grodzenia się płotem ? Zdecydowanie nie zależy mi na tym, żeby stawiać betonowy płot który zostawi im całkowicie okna tylko siatkę, która jedynie ma odgrodzić moją posesję od wsi gdzie każdy tak naprawdę na mój wyjazd może sobie wejść.
    • Ciągniemy w górę narożniki a razem z nimi ściany działowe, które będą przewiązywane razem z nośnymi. Zapraszam na krótką relację :)  
    • Ale to zależy, czy można taką operację BEZPIECZNIE wykonać... Zależy od budynku, w którym mieszka nasz pytacz... W jednorodzinnym - przy zachowaniu pewnych zabezpieczeń - można swobodnie, ale już w wielorodzinnym - nie za bardzo, bo to zależy od układu wentylacji...   Samym odkurzaczem - nierealne, ale z pomocą szczotki kominiarskiej i odciągania urobku pracy kominiarza przemysłowym odkurzaczem - już tak...   I dlatego zapytowywuję  
    • W przestrzeń nad dachem, a potem to jak przyroda da.     Wyssać się nie da z odległości większej niż 20 - 30 cm. Czyli najpierw należałoby skonstruować odpowiednią ssawkę wciąganą do kanału  wentylacyjnego i przeciąganą aż na dach. Nierealne.   Natomiast ozonowanie kanału wentylacyjnego jak najbardziej, to przecież oczywistość. 
    • Niestety były potrzebne pewne modyfikacje. Nie ze względu na wiatr ale na deszcze. Przy takiej powierzchni żagla nie pomoże super naciąg. Woda zbierała się w jednej częścią i stworzyła takie jajo pełne deszczu. Przez to sam materiał trochę się naciągnął i trzeba było dorobić jakąś podkonstrukcje   Teraz zwiększył się kąt a całość została podzielona na dwie czesci. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...