Skocz do zawartości

Pękanie ściany nośnej wewnętrznej


alekskoziol

Recommended Posts

Napisano
Witam. Jestem nowym użytkownikiem mam problem(tak mi się wydaje) kupiłem działke z rozpoczętą budową ok 20 lat(fundamenty i piwniece). Po konsultacji z kilkoma budowlańcami oraz inspektorami postanowiłem budować dom na istniejących fundamentach. Zaprojektowałem dom i w ciągu roku mogliśmy się wprowadzać a w trakcie mieszkania wykańczaliśmy pokoje. Po 9 miesiącach użytkowania zauważyłem pęknięcia na ścienie nośnej wewnętrznej (przy końcach tej ściany) są to pęknięcia nierówne pionowo-ukośne w jednym miejscu biegną dwie rysy jedna obok drugiej szerokości 1mm.
Konsultując się ze znajomymi oraz fachmenami od gładzi wszyscy stwierdzili że takie zjawisko jest normalne na skutek osiadania budynku. Pytałem inspektora on też stwierdził że pomimo istniejących już fundamentów budynek osiada gdyż dostał ciężaru i mogą pojawiać się pęknięcia. Jednak martwi mnie fakt gdyż pojawiały się drobne zarysowania które faktycznie wyglądały nieregularnie i mogły być spowoda\owane niewyschniętym tynkiem czy osiadaniem budynku jednak ściana nośna wewnętrzna ma kilka pęknięć i są one bardziej widoczne niż te pozostałe. Proszę o odpowiedz czy takie pęknięcia są niebezpieczne dla domu co robić remontować czy czekać czy poprosić innego isdpektora o wypowiedz.
Napisano
Trudno na podstawie opisu określić stan budynku i przyczyny powstawania rys. Długotrwałe pozostawienie odkrytych fundamentów mogło spowodować zmiany w strukturze materiału jak też i w gruncie. Ściana wewnętrzna jest z reguły najbardziej obciążona, a ukierunkowanie rys wskazuje, że fundament nie jest spójny i nastąpiło przesunięcie jego środkowej części.

Zagrożenie jakie może wywołać taka sytuacja raczej nie grozi zawaleniem się budynku, ale pęknięcia mogą poszerzać się przez pewien czas, może nastąpić niewielki pochylenie stropów. Pęknięcia trzeba obserwować, czy wyraźnie nie ulegają powiększeniu, a także sprawdzać czy nie pojawiają się w innych miejscach. Ich naprawą można się będzie zająć, gdy budynek ustabilizuje się, choć rysy mogą pojawić się ponownie na skutek rozluźnienia połączeń w konstrukcji ściany.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
    • My już nie na bieżąco, prędzej mogę podać ceny sprzed 10 lat.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...