Skocz do zawartości

Dojazd drogą leśną do projektowanych budynków


tereser

Recommended Posts

Witam,
Mam problem i bardzo proszę o poradę eksperta.
Wystąpiłam o warunki zabudowy w gminie, gdzie zakupiłam działkę o pow. 4,5 ha, w tym 3 ha lasów VI klasy i 1,5 ha gruntów ornych, łąk i pastwisk (V i VI klasa).
Działka przylega bezpośrednio do drogi gminnej, ale pomiędzy nią a planowanym budynkiem jednorodzinnym ( nie mogłam wystąpić o zabudowę siedliskową, bo średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w gminie wynosi 7,74 ha) występuje teren leśny.
Jedyną stroną w postępowaniu, która odmówiła uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy jest RDLP ( działka sąsiaduje z terenem leśnictwa).
W pierwszym piśmie RDLP prosiła o wskazanie na mapie, którędy miałby się odbywać dojazd do projektowanych budynków (zaznaczając, że wykorzystanie gruntów leśnych na dojazd do budynku jest wykorzystaniem na cele nieleśne).
Ponieważ na mojej działce znajduje się niezadrzewiona droga leśna, uprawniony geodeta naniósł ja na mapę zasadniczą (egzemplarz z pieczątką starostwa załączyłam).
Pomimo tego otrzymałam informację z RDLP, że mogę zapoznać się z aktami sprawy dotyczącej odmowy uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy na mojej działce.
Wówczas napisałam pismo wyjaśniające, że zamierzam prowadzić na działce czynności gospodarcze, użytkując grunty rolne ( mieszkam daleko, ale zamierzam być rolnikiem, co deklarowałam już przy zakupie działki w akcie notarialnym i docelowo zamierzam przeprowadzić się do nowowybudowanego domu).
Powołałam się przy tym na ustawę z 1991 r o lasach (art. 29, ust.3, pkt 6 i 7 ), wg której mam prawo w tym celu poruszać się po drodze leśnej, która prowadzi również do projektowanego budynku.
Właśnie otrzymałam postanowienie o odmowie uzgodnienia projektu decyzji. W uzasadnieniu powołano się na art. 61, ust. 1, pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Ponadto stwierdzono, że budowa na gruncie leśnym drogi dojazdowej do budynku mieszkalnego wymaga zgody właściwego organu "(w tym przypadku wojewody)".
Znajomy prawnik poradził, żeby nie odwoływać się od tej decyzji, bo tylko wydłużę drogę oczekiwania, tylko wystąpić do wojewody o wydanie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych o powierzchni ok.1200 m2 na nieleśne (chodzi o drogę o dł. ok.350 m i szer 3-4m ), co jest niezbędne do przeprowadzenia procesu inwestycyjnego.
W międzyczasie doszłoby do zawieszenia z urzędu postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Czy to słuszna droga postępowania?
Czy to oznacza, że dostanę decyzję określającą warunki wyłączenia?
Nie chcę zrobić fałszywego kroku.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...