Skocz do zawartości

zniesienie wpółwłasności


Maonika

Recommended Posts

Witam,

Jestem współwłaścicielem działki 1600 m2 na terenie Warszawa-Wawer. Działka w tej chwili jest działką rolną. Chciałabym znieść wpółwłasność i podzielić działkę po 1/2, zgodnie z współwłasnością i przekształcic swoją część na działkę budowlaną. Dostałam informacje, że działki nie można podzielić, ponieważ najmniejsza działka rolna w tej okolicy to 3000 m2.
Chciałabym rozpocząć budowę domu na swojej części działki. Dom planuje sfinansować z kredytu, który chcę otrzymać pod hipoteke działki. Dlatego też zależy mi na podziale, ponieważ chcę zadłużyć tylko swoją księgę wieczystą, tak aby nie blokować bratu mozliwości zaciągnięcia kredytu.
Co mam w takiej sytuacji zrobić? Od czego zacząć?
Czytałam, że muszę złożyć pismo do sądu o zniesienie współwłasności. Czy to prawda? Czy jeżeli jesteśmy oboje zgodni co do podziału i brat nie będzie mi komplikował sprawy to może wystarczy udać się do Notariusza? Czy w takiej sytuacji geodeta musi mi wytyczyć granice? Czy można tak ząłatwić sprawę aby działkę podzielić i moją część przekształcić na budowlaną a brata działkę pozostawić jako rolną. Jeżeli tak się nie uda, to jaki jest podatek za działkę budowlaną w skali roku?

Będę wdzięczna za wszelkie informację od czego zacząć i jaka jest prawidłowa procedura w takich przypadkach.

Z góry dziękuję,
Z poważaniem Monika
Link do komentarza
Mam ten sam problem
Dzis bylem w gminie i mi powiedzieli zebym wydzielil 3000 a po zbudowaniu domu oddzieli dzialke na ktorej stoiji od tych 3000
Ale to uniemozliwia zaciagniecie kredytu
Na moje pozostale pytania urzednik odpowiadal "to niemozliwe"
Wlasnie kombinuje zeby isc do notariusza poczielic dzialke i dopiero potem isc do urzedu

Niestety chyba na forum nie ma zbyt duzo osób ktore siedza w tym temacie i ciezko bedzie o wlasciwa rade i odp.
Link do komentarza
Witam
Obawiam się że urzędnik miał rację. Przepisy nie zezwalają na podział działki rolnej , mniejszej niż 30 arów. Odpowiedz urzędnika, nie była zatem jego złą wolą, ale wynikała z przepisów. Nie ma więc po co iść do notariusza - bo podziałem działki nie zajmuje się notariusz - lecz geodeta.
W przypadku gdyby gmina miała zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego, który stwierdzałby że działka jest budowlana , to wówczas możliwy byłby podział i wydzielenie działki mniejszej niż 30 ar. Proszę zapytać , kiedy gmina ma zamiar uchwalić plan .
Link do komentarza
Witam. Może opiszę swoją sytuację. Kupiliśmy ze znajomymi działkę 28 arów (rolna). Następnie wystąpiliśmy o wydanie warunków zabudowy na 2 domy wraz z wstępnym projektem podziału. Po uzyskaniu warunków zabudowy zleciliśmy geodecie przygotowanie projektu podziału działki. Po zatwierdzeniu podziału przez starostwo udaliśmy się do notariusza i wyłączyliśmy współwłasność. Dopiero gdy każdy miał swoją działkę zabraliśmy się za dalsze rzeczy tj. "odrolnienie" (wyłączenie z produkcji rolnej) części działki (pod domem oraz dojazd) oraz pozwoleniem na budowę. Trwało to 6 miesięcy ale nie było żadnych problemów. Czyżby u Was obowiązywały inne przepisy? Dodam, że działo się to w 2007roku.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z urzędnikami.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Na razie obstawiałbym wilgoć. Bardzo prawdopodobne, że obecną tam w wyniku jakiegoś przecieku i zalania stropu. Na pierwszym zdjęciu wygląda to jak plama/zaciek sięgająca dalej od krawędzi ściany, w głąb pomieszczenia.  Żeby coś podpowiedzieć z sensem trzeba mieć informację o tym co jest po drugiej stronie tego stropu i ściany. Płaski dach, strych, to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna? Czy jest tam izolacja cieplna i gdzie? Co do rozróżnienia wilgoć czy grzyb, to akurat szczególnie łatwo o zagrzybienie w miejscach zawilgoconych. 
    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Dzień dobry, chętnie wykonam badania gruntu pod domy jednorodzinne. Mogę też zweryfikować badania geologiczne przedstawione przez sprzedającego. Pomogę w decyzji o zakupie działki. Doradzę co zrobić jak na działce nawiercimy wodę lub co począć jak jej nie ma. Działam w województwach małopolskim, świętokrzyskim i na podkarpaciu. Zapraszam do kontaktu na priv.
    • Dzień dobry, sprawdzę i napiszę odpowiedź na PW. Marcin
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...