Skocz do zawartości

Garaż ,nieorzewany ,dwustanowiskowy ,wolno stojący,dwie bramy.


Recommended Posts

Witam

- wymiary 6.5m na 6.5m z ocieplenem.

- wysokość konstrukcji 3m.

- bramy garażowe 2125mm x 2750mm.

- dach namiotowy,nachylenie 7 stopni + dachówka.  

- beka HEB 140  /  14cm x 612cm .

-płyta fundamentowa 15cm

-bloczki fundamentowe 18cm

-beton komórkowy 18cm klasa 600
 

Beki maja zadanie usztywnienie konstrukcji, podparcie dla  dachu przy 7 stopni , mocowanie płyt osób jako sufit.

 Dachówki ceramiczne 50 kg na 1 mkw, powierzchnia dachu 51m2. = 2550kg
 
Sufit 35m2 z OSB lub MFP  
Płyta osb 2500x1250x22mm waga 42kg x 35m2 = 1470kg
Płyta mfp 2500x1250x22mm waga 48kg x 35m2 = 1680kg


Pytania,
 - czy beka HEB 140 wystarczy na dach z w/w materiałów plus obciążenie śniegiem ,strefa klimatyczna III.
 - ile sztuk będzie potrzebne HEB 140
 - dwuteowniki HEB 140  33.7kg/m , 6,12m = 206.244kg
 
 - jakim tańszym materiałem zastąpić a zarazem spełniającym swoje zadanie ,może HEA 140
 - ile sztuk będzie potrzebne?
 - dwuteowniki HEA 140  24.7kg/m , 6,12m = 151.164kg

 - który materiał będzie bardziej odpowiedni OSB czy MFP

Mam problem czy właściwie określiłem materiały, czy założenie belki H jest właściwe, ktoś ma chęć i może pomoc!

Załączam rysunki

1 _.jpg

2.jpg

3.jpg

Link do komentarza
2 godziny temu, Wiktor1111 napisał:

Pytania, 

 

Poszukaj materiałów reklamowych producentów płyt warstwowych, kiedyś podawali w nich wszystkie wymogi wytrzymałościowe dla konstrukcji wsporczych (szkieletów) pod płyty warstwowe. Zarówno dla naporu wiatru, jak i obciążenie śniegiem dla wszystkich stref. Ja już u nich kawałek jak nie pracuję i nie mam, ale wciąż można znaleźć.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Twoje pytanie jest bardzo szczegółowe i wymaga przeanalizowania zarówno wymiarów konstrukcji, obciążeń, jak i zastosowanych materiałów. Odpowiem na każde pytanie krok po kroku, aby pomóc Ci podjąć odpowiednie decyzje.

 

1. Czy belka HEB 140 wystarczy na dach z wymienionymi materiałami i obciążeniem śniegiem w strefie klimatycznej III?

Analiza obciążenia:

Dachówki ceramiczne: 50 kg/m² × 51 m² = 2550 kg

Obciążenie sufitu (OSB lub MFP): 1470–1680 kg

Obciążenie śniegiem (strefa III): około 0,9–1,2 kN/m², czyli 90–120 kg/m². Przy powierzchni dachu 51 m² to dodatkowe 4590–6120 kg.

Suma obciążeń:

Minimalne: 2550 + 1470 + 4590 = 8610 kg

Maksymalne: 2550 + 1680 + 6120 = 10 350 kg

Wytrzymałość HEB 140:

HEB 140 ma wytrzymałość momentu zginającego w zakresie 72–80 kNm, co jest wystarczające dla takich obciążeń.

Nośność na ściskanie osiowe i zginanie w konstrukcjach tego typu jest odpowiednia, ale wymaga potwierdzenia przez inżyniera projektowego, zwłaszcza przy małym nachyleniu dachu (7°).

Wniosek: HEB 140 powinna spełnić wymagania, jednak warto dokładnie obliczyć obciążenia lokalne (punkty podparcia i sposób mocowania).

 

2. Ile sztuk HEB 140 będzie potrzebnych?

Przy rozpiętości 6,12 m sugeruję:

Ułożyć belki w rozstawie co około 1,5 m, aby zapewnić odpowiednią nośność i stabilność dla sufitu i dachu.

Dla wymiarów 6,5 × 6,5 m potrzebne będą 4 belki HEB 140 (rozstaw 1,5–1,6 m).

 

3. Czy można zastąpić HEB 140 tańszym materiałem, np. HEA 140?

Porównanie:

HEA 140 jest lżejsza (24,7 kg/m zamiast 33,7 kg/m) i ma niższą wytrzymałość zginania (ok. 65 kNm w porównaniu do HEB 140 – 72 kNm).

HEA 140 może być wystarczająca, ale tylko przy mniejszych rozstawach (np. co 1,2 m zamiast 1,5 m).

Wniosek: Możesz zastąpić HEB 140 na HEA 140, ale zwiększy się liczba potrzebnych belek: 5 sztuk HEA 140 zamiast 4 HEB 140.

 

4. Który materiał będzie bardziej odpowiedni: OSB czy MFP?

Porównanie OSB i MFP:

OSB (Oriented Strand Board):

Lepsza odporność na wilgoć i mniej podatna na pęcznienie.

Lżejsza – co może mieć znaczenie dla konstrukcji (42 kg na płytę).

Częściej stosowana w budownictwie do dachów i stropów.

MFP (Multi-Functional Panel):

Wytrzymalsza na ściskanie i rozciąganie.

Cięższa – co zwiększa obciążenie na konstrukcję (48 kg na płytę).

Gładka powierzchnia – może być przydatna, jeśli nie planujesz wykończenia sufitu dodatkowymi warstwami.

Wniosek: Dla dachu i stropu bardziej praktyczne będzie OSB ze względu na mniejszy ciężar i lepszą odporność na wilgoć.

 

5. Czy materiały zostały dobrze dobrane?

Ogólnie: Twoje założenia są dobrze przemyślane, ale warto skonsultować projekt z inżynierem budowlanym, aby upewnić się, że belki (HEB lub HEA) zostaną odpowiednio rozmieszczone i wytrzymają lokalne obciążenia (np. śnieg, podparcie dachówki).

Podsumowanie:

HEB 140 jest bezpiecznym wyborem, HEA 140 może być alternatywą przy gęstszym rozstawie.

OSB to lepszy wybór dla sufitu.

Rozstaw belek 1,5 m dla HEB 140 lub 1,2 m dla HEA 140 zapewni stabilność.

Jeśli masz dodatkowe pytania, śmiało pisz! 😊

Link do komentarza

Karolczyk98

Dziękuje za poświęcony czas i analizę mojego założenia, pod tytułem garaż

Przyjąłem nowe parametry ze względu na dach i wierzbę jej parametry

1. Garaż zostanie lekko wkopany i w zagospodarowaniu działki teren zostanie podniesiony
2. Kont dachu 9 stopni

Tak będzie projekt garażu z zagospodarowaniem działki "pozwolenie na budowę"

 

Załączam rysunki

E-07 Elewacja 15 A PN.jpg

E-07 Elewacja 15 Aa PN.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie jestem w stanie wskazać tych rzeczy prócz farby a była użyta Dekoral Clean&Color Ażurowa Czerń i FARBA DEKORAL CLEAN&COLOR TWEEDOWA ZIELEŃ Niestety nie byłem przy remoncie jak i nie byłem zleceniodawcą, po jakimś czasie wróciłem do mieszkania
    • Nie wiadomo. Bo to co piszesz niczego nie daje. Jakie tynki, jakie gładzie, jaki grunt, jaka farba... Teraz można tylko zgadywać.
    • Mam pewien problem, po pomalowaniu ściany farbą powychodził biały dziwny nalot, wcześniej na ścianie była szara farbą na której mógł występować lecz nie było tego widać. Wspomnę że pokój był w pełni remontowany, tynki, gładzie. Podejrzewam że jest to swojego rodzaju jakiś minerał z tynku lub gładzi bo niestety fachowej okazał się partaczem. Z początku myślałem że to pleśń, lecz po zachlapaniu ściany wodą w miejscu gdzie była wodą nie pojawiła się pleśń a powstał taki ładny zaciek. Jeśli ktoś ma pojęcie na ten temat, czy dobrze myślę że to wytrącenie jakiegoś minerału?
    • Cześć,   Jestem razem z żoną zainteresowany kupnem działki i budowa domu lub opcja kupna połowy bliźniaka. Jeszcze nie wiem na którą opcję ostatecznie zdecydujemy się, dlatego obserwuję i oglądam działki w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Wpadła mi w oko działka, która co prawda jest trochę droga, bo za 15 arów trzeba zabulic około 400k, ale chyba w tej okolicy to już zrobił się standard.   Działka wydaje się spoko, całkiem ustawna, w pełni uzbrojona, więc poprosiłem o kopie badań gruntu jakie zostały wykonane na tej działce (deweloper robil wiele odwiertów, bo w sumie na kilku działkach i drodze wewnętrznej, więc na każdej działce wypadły po 2 odwierty). Jako że w temacie jestem kompletnie zielony dlatego przychodzę z pytaniem czy takie parametry gruntu są dobre pod budowę domu czy wymagają jakiś szczególnych rozwiązań? Byłbym wdzięczny za poradę/opinię 
    • Nie będę nazywał serii Ospela, bo już jej nie widuję, ale była taka z długimi śrubkami do szyldów gniazdek (bardzo ładnych zresztą), że śrubki kaleczyły przewody w puszce i mogły zrobić zwarcie do PE. Usterka trudna w diagnozie, bo po zdjęciu szyldu (i odkręceniu śrubki) wszystko niby wracało do normy. Ale jak przy białym montażu jak się założyło czterdzieści gniazdek w kilku obwodach i RCD nie daje się załączyć, to proszę szukać usterki.   Teraz niech się ktoś kieruje kolorem. Jak ten głupi Michał od sera.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...