Skocz do zawartości

Służebność przesyłu - kanalizacja


Recommended Posts

Dzień dobry Wszystkim,

Prośba o radę. Mam na oku działkę budowlaną, której zakupem jestem zainteresowany, wzdłuż jednego boku działki przebiega rura kanalizacyjna do której podłączone są również 2 inne działki (odnogi-przyłącza).

Linia kanalizacyjna wybudowana przez właściciela działek, po wybudowaniu przekazana na rzecz Gminy.

W rodziale III KW dla tej działki widnieje zapis jak poniżej.
1. Czy mam się czego obawiać? Czy dobrze rozumiem, że Gmina może ten przewód przedłużyć sobie dowolnie (np. wzdłuż drugiego boku działki) czy przedłużyć oznacza tylko wydłużyć w tej samej linii istniejący odcinek?
2. Czy Gmina w przypadku jakichkolwiek prac ma obowiązek informowania mnie naprzód o nich czy może wejść "w nocy o północy i prowadzić prace"?
3. Czy Gmina ma obowiązek przywrócić teren i porządek po zakończonych pracach (brak jest takiego zapisu w KW)?
4. Czy jeśli w wyniku podziału działki obok powstanie druga to czy właściciele tej nowej działki mogą bez mojej zgody wykonać przyłącze do rury głównej która jest w mojej działce?
5. Czy pozostawienie pasa wolnego od zagospodarowania oznacza, że nie mogę postawić tam ogrodzenia (siatki) i obsadzić nawet winoroślem aby się odgrodzić od sąsiada?

Proszę o podpowiedzi czy warto sobie tą działką zawracać głowę, cała reszta typu lokalizacja, dojazd itd. mi odpowiadają.

Dziękuję 


"NIEODPŁATNA I NA CZAS NIEOZNACZONY SŁUŻEBNOŚĆ PRZESYŁU NA NIERUCHOMOŚCI SKŁADAJĄCEJ SIĘ Z DZIAŁEK: NR XX POŁOŻONEJ W MIEJSCOWOŚCI XX, PRZEZ KTÓRĄ PRZEBIEGAĆ BĘDZIE PRZEWÓD KANALIZACYJNY, POLEGAJĄCĄ NA PRAWIE KORZYSTANIA Z TEJ NIERUCHOMOŚCI PRZEZ GMINĘ W ZAKRESIE:
A) MOŻLIWOŚCI ZAŁOŻENIA I PRZEPROWADZENIA NA NIERUCHOMOŚCI PRZEWODU KANALIZACYJNEGO O DŁUGOŚCI L=OK. 30,00 MB, WYKONANĄ Z RUR PVC O ŚREDNICY 200 MM,
B) POZOSTAWIENIA OCHRONNEGO PASA TERENU WOLNEGO OD ZAGOSPODAROWANIA I ZADRZEWIENIA O SZEROKOŚCI 1,00 M, A W PRZYPADKU OBIEKTÓW KUBATUROWYCH (DOT. RÓWNIEŻ ZBIORNIKÓW NA ŚCIEKI) 3,0 M OD PRZEWODU KANALIZACYJNEGO O ŚREDNICY DO 300 MM OD KRAWĘDZI PRZEWODU PO KAŻDEJ Z JEGO STRON,
C) ZAPEWNIENIA DOSTĘPU DLA PROWADZENIA PRAC EKSPLOATACYJNYCH, REMONTOWYCH I AWARYJNYCH NA PRZEWODZIE KANALIZACYJNYM,
D) UMOŻLIWIENIA PRZYŁĄCZENIA DO PRZEWODU KANALIZACYJNEGO INNYCH NIERUCHOMOŚCI,
E) MOŻLIWOŚCI PRZEDŁUŻENIA PRZEWODU."

Link do komentarza
14 minut temu, impreza napisał:

 1. Czy mam się czego obawiać? Czy dobrze rozumiem, że Gmina może ten przewód przedłużyć sobie dowolnie (np. wzdłuż drugiego boku działki) czy przedłużyć oznacza tylko wydłużyć w tej samej linii istniejący odcinek?
2. Czy Gmina w przypadku jakichkolwiek prac ma obowiązek informowania mnie naprzód o nich czy może wejść "w nocy o północy i prowadzić prace"?
3. Czy Gmina ma obowiązek przywrócić teren i porządek po zakończonych pracach (brak jest takiego zapisu w KW)?
4. Czy jeśli w wyniku podziału działki obok powstanie druga to czy właściciele tej nowej działki mogą bez mojej zgody wykonać przyłącze do rury głównej która jest w mojej działce?
5. Czy pozostawienie pasa wolnego od zagospodarowania oznacza, że nie mogę postawić tam ogrodzenia (siatki) i obsadzić nawet winoroślem aby się odgrodzić od sąsiada? 

 

1 Tylko w tej samej linii. Nie mogą Ci ograniczać możliwości zabudowy z drugiej strony.

2. W nocy o północy to wyłącznie w przypadku awarii i konieczności wejścia. Inne przypadki za porozumieniem.

3. Zawsze i wciąż. Chociaż tak naprawdę to i tak sporo zostaje do zrobienia. Trawy na przykład Ci nie zwrócą. Ale ostatnio firmy coraz bardziej dbają o porządek po sobie. 

4. Nowi właściciele nie. Ale być może (nie ma pewności) może to zrobić gminne przedsiębiorstwo, 

5. Możesz tam postawić wszystko nietrwałe, posadzić winorośl, nikt nie chodzi i tego nie sprawdza. Jednak w przypadku konieczności np. kopania w tym miejscu, nie otrzymasz żadnej rekompensaty za wyrządzone w tym pasie szkody. Można ryzykować, bo awarie rur kanalizacyjnych nie są częste. Szczególnie na prostych odcinkach. , 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...