Skocz do zawartości

Różnice między tynkiem wapiennym a farbą wapienną - praktyczne zastosowanie i trwałość


Recommended Posts

Cześć wszystkim! Jestem tu nowy , wieć witam wszystkich serdecznie . Chciałbym dowiedzieć się więcej o różnicach między tynkiem wapiennym a farbą wapienną. Jakie są główne różnice w ich zastosowaniu i trwałości? Który z tych produktów jest lepszy do użytku  wewnętrznego? Lokal użytkowy. Czy ktoś ma doświadczenie w używaniu tych materiałów i może podzielić się swoimi spostrzeżeniami?

Link do komentarza

 

23 godziny temu, tomko napisał:

Który z tych produktów jest lepszy do użytku  wewnętrznego?

Tynk jest materiałem stosowanym do wyrównywania powierzchni ścian, sufitów, natomiast farba - do wykończenia dekoracyjnego, czy ochronnego tych powierzchni...

 

Oczywiście można malować i ściany nietynkowane, można i te tynkowane zostawić niemalowane...:scratching:

 

 

23 godziny temu, tomko napisał:

Lokal użytkowy.

Ale jaki?

Biurowy, czy łaźnia... Sklep, czy pralnia...

Tynk wapienny jest zdrowy, ale przeznaczony raczej do "suchych" pomieszczeń...

Do tych "mokrych", narażonych na długotrwałe oddziaływanie wilgoci, pary wodnej lepiej nadają się tynki na bazie cementu...

Natomiast farba wapienna stosowana jest-, przez to, że jest robiona na bazie wapna hydratyzowanego - gaszonego i jest bakteriobójcza i grzybobójcza - w pomieszczeniach o gorszej wentylacji (obory, chlewnie, garaże) i przez to bardziej wilgotnych...

Dawniej, przed wprowadzeniem i rozpowszechnieniem farb emulsyjnych i akrylowych, były stosowane, równocześnie z kredowymi, do malowania mieszkań...

 

Link do komentarza
10 godzin temu, tomko napisał:

chodzi o ozdobne malowanie ścian

Ja odpowiedziałem - w zarysie, bo jest to właściwie "wypracowanie" na parę ksiąg - na pytanie, sformułowane w temacie wątku...

Tynk wapienny, farba wapienna...

 

W swojej wieloletniej pracy nie spotkałem się z "techniką limewash" :bezradny: i poczytałem sobie i pooglądałem filmiki na YT...

Taki tynk ozdobny od dawien dawna stosowany był, ale pod nazwą stiuk wenecki...

 

A malowanie farbą wapienną?

Moim zdaniem, kiedyś, malarz, który tak pomalowałby ścianę - wyleciałby na kopach z domu... i to bez zapłaty...

Technika droga, pracochłonna, czasochłonna...

A wynik?:icon_eek::scratching:

 

Ale cóż - czasy się zmieniają, gusta się zmieniają, pojęcie "ładny - brzydki" się zmieniają...

 

Przepraszam, że próbowałem odpowiedzieć na Twoje wątpliwości :ih:

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...