Skocz do zawartości

Odwodnienie działki


Recommended Posts

Witam mam problem na działce stoi mi woda w szczególności pod skarpa jak poleje robi się plama cała działka wysycha a ta plama mokra pod skarpa potrafi utrzymywać się jeszcze z dzień 2 sprawa wygląda tak że będę robil odwodnienie działki przez całą długość skarpy tylko pytanie w którym miejscu najlepiej by było zrobić odwodnienie zaraz przy skarpie czy np metr odstępu. Proszę o pomoc i poradę żeby to miało zastosowanie i kolejne pytanie najlepiej z 60-80 w spod i do spodu kamyczkiem (otoczak) czy wystarczy 30-40 kamyka ? 

Screenshot_2024-07-19-16-14-49-001_com.miui.gallery.jpg

Link do komentarza

Metr od skarpy i wyprofilować tak, żeby było ~2% spadu po drugiej stronie rowu szeroko na 2-3 metry. Ja bym zasypał do samej góry i tylko 10cm ziemi na to, oczywiście obowiązkowo cały wykop zabezpieczyć geowłókniną.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
1 minutę temu, vlad1431 napisał:

Metr od skarpy i wyprofilować tak, żeby było ~2% spadu po drugiej stronie rowu szeroko na 2-3 metry. Ja bym zasypał do samej góry i tylko 10cm ziemi na to, oczywiście obowiązkowo cały wykop zabezpieczyć geowłókniną.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Wszystko mniej więcej tak jak myślałem ale dlaczego szeroko na 2 -3 metry to majątek pochłonie zasyp tego o ile dobrze się zrozumieliśmy :)

Link do komentarza
Wszystko mniej więcej tak jak myślałem ale dlaczego szeroko na 2 -3 metry to majątek pochłonie zasyp tego o ile dobrze się zrozumieliśmy
Sam rów na ile już tam chcesz, 2-3m chodziło mi o spad, żeby tak wyprofilować grunt, żeby do rowu był pas ze spadkiem 2-3m szeroki.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


Link do komentarza

Po pierwsze musisz się dowiedzieć dlaczego ta woda tak długo się utrzymuje. Po zdjęciu wnioskuje, teren górzysty czyli nasz kochany ił. Dobrze ubitą glina ciężko chłonie wodę, aczkolwiek mogę się mylić i jest to w miarę sypka ziemią brunatna. Jeżeli podłoże jest powodem nie jest to problem. Jeżeli nie ma wody po kolana wystarczy odebrać glinę i to miejsce zasypać lepszą gatunkowo ziemią. Woda wsiąknie w glebę a później jak będzie trawa szybciej odsączy ją z gleby. Tak czy inaczej chyba uzyje Pan do plantowania przynajmniej kilku centymetrowej warstwy żyznej ziemi, a przy tej czynności wystarczy postarać się zrobić spadek od skarpy.

Jeżeli Pan o tym nie myślał to proszę się zastanowić. Stanowczo łatwiej utrzymać trawnik jeżeli ma się nawet 2cm warstw gleby przyjaznej rośliną " przy okazji wspomnę w ramach ciekawostki, że w początkowym okresie wzrostu nowo zasianej trawy warto zwrócić uwagę na usuwanie wszelkich innych roślin nie będących trawą, razem z korzeniem przede wszystkim wszelkich roślin kwitnacych np koniczyna".  Ewentualnie stosuje się również mieszanie ziemi z płukany piaskiem, który nie jest zbyt drogi. 

Jeżeli problemem jest wybijanie wody z wód pod skórnych pomoże tylko odprowadzenie z tego miejsca wody do drenażu. Drenaż powinien być w miarę możliwości najbliżej skarpy, aby odrazu zbierał wode z wyższej części działki. Proszę nie zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu drenażu geowłókniną zarówno pędzla jak i samego kruszywa zapewni to panu chłonność na lata. Przy odwodnieniu nie wolno oszczędzać. Koryto musi być relatywnie szerokie, aby pomieści wodę opadową bez przelewania się albo wąskie i odpowiednim spadkiem tak żeby na bieżąco odprowadzać wodę z drenów. Na początek wystarczy przekopać  koryto w samej ziemi powiedzmy na szerokość łopaty z odpowiednim spadkiem i po deszczu zobaczy Pan czy jest wystarczajace. Osobiście mam podobną działkę z  podobnym problem, 2 razy większa powierzchnia nad skarpą i znajomy, który pracuje w melioracji powiedział mi, że prawdopodobnie będę musiał założyć studzienkę fi 300 na głębokoś 3m, aby drenaż miał odpowiednią przepustowość.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...