Skocz do zawartości

Ława fundamentowa


Recommended Posts

Dzień dobry 

Buduje dom z projektu gotowego była adaptacja przez projektanta. Projektant na projekcie zakupionym przekreślił rysunek i napisał  "istn i proj." Czytałem adaptacje i gdzieś przeoczyłem głębokość ław łundamentowych stwierdziłem że pewno takie jak w gotowym projekcie Zrobiliśmy ławy fundamentowe i przez przypadek znalazłem. Głębokość ław fundamentowych 1m a projekcie były na głębokości 1,4m i na takiej zrobiliśmy czyli za głęboko o 40cm. Czy ten błąd będzie miał poważne skutki? Czy mam się czym martwić. Z góry dziękuje za odpowiedzi. 

Link do komentarza

Będzie miał skutki takie, że więcej materiału wyjdzie na ściany fundamentowe i głębszy będzie wykop - czyli koszty. Idź do projektanta i zapytaj projektanta, bo w Prawo Budowlane jest taki zapis.

 

Art. 36b ust 1 i 2:
1. Wprowadzanie zmian w projekcie technicznym dotyczących rozwiązań, które podlegały uzgodnieniom, wymaga ponownego uzyskania tych uzgodnień.

2. Odstąpienie od projektu technicznego jest dopuszczalne po dokonaniu przez projektanta zmian w tym projekcie oraz sprawdzeniu tych zmian przez projektanta sprawdzającego, o ile to sprawdzenie jest wymagane.

Link do komentarza

Prawdopodobnie żadnych negatywnych skutków nie będzie. Poza lekkim wzrostem kosztów właśnie. 

Głębokość posadowienia zwykle projektuje się tak, aby ławy sięgały poniżej głębokości przemarzania gruntu. Ta zaś jest odmienna w różnych częściach kraju. Prawdopodobnie projektant przewidział płytsze umieszczenie ław tylko dlatego, że takie w danym miejscu jest wystarczające. Po co więc robić coś ponad potrzebę i płacić więcej? Przyczyną problemów mogłaby być sytuacja odwrotna - gdyby fundamenty zrobiono płycej, niż przewidział je projektant.  

Na wszelki wypadek można jeszcze zapytać projektanta, który robił adaptację, dlaczego zaproponował płytsze fundamenty. Czasem zmiana głębokości posadowienia wynika z jakichś specyficznych cech ułożenia warstw gruntu na konkretnej działce albo poziomu wód gruntowych, ale to rzadkość. 

 

PS. Polecam spojrzeć na mapę pokazującą głębokość przemarzania gruntu, zamieszczoną w tym artykule:

https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/a/20097-jak-prawidlowo-wykonac-fundament

1,4 m to takie nasze krajowe maksimum. Na większości terytorium Polski wystarcza zaś 1 m.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To jest okno fix, czy jest za nim balkon? Chyba nie...
  • Mam taki problem w mieszkaniu - spod okna było czuć, że lekko wlatuje powietrze. Majster stwierdził, że jak przyjdzie podłoga, to problemu nie będzie. Podłoga już jest, jednak teraz jest bardzo zimno w pokoju, a podłoga przy oknie (fragment zaznaczony) jest też zimna, dużo zimniejsza niż w innych pomieszczeniach. Co teraz można z tym zrobić? Podłoga weszła pod ościeżnice okienną, tak że z chyba jak już to odciąć 2 cm, uszczelnić (ale czym?) i włożyć tam listwę przypodłogową? Jest to budynek 17 piętrowy, nowe budownictwo. W innych pokojach tego problemu nie mam
  • Mam zestaw wc - misa bezkołnierzowa Koło, stelarz Geberit. Myślałem, że jak wezmę coś "markowego" to będzie ok, a jednak zawsze chlapie przy spłukiwaniu, pomimo opuszczania klapy. W innym mieszkaniu mam bezkołnierzową misę i stelarz z Omniresa i nic nie chlapie. To jak to jest - chlapanie jest wynikiem wadliwego produktu, czy montażu? Jeśli produktu, to nie robią testów jakościowych czy co? Ja tego nie montowałem, a majster. Nie wiem, czy wszystko zrobił prawidłowo. Mam tu jeszcze jakąś możliwość podziałania z tym? Czytając internet natknąłem się na 3 rozwiązania: a) Misa ma określone parametry spłukiwanej wody i trzeba wyregulować ciśnienie wody w stelażu. Z tego rozumiem, że mniej wody będzie przelewane do misy b) Trzeba dodać kryzę na wlocie do misy (konieczność demontażu misy) c) Do regulatorów spustowych w gebericie (do koszyczka) włożyć regulator przepływu. Geberit produkuje to do końca 2023, teraz rozwiązaniem na to będzie wymiana całego zaworu Podpowiecie czy któraś z tych opcji ma sens? Zestaw: https://www.leroymerlin.pl/ceramika-lazienkowa/wc/zestawy-podtynkowe/zestaw-podtynkowy-wc-geberit-unifix-modo,p446857,l1646.html  
  • ktoś coś? zima idzie, znów zimne ściany mam
  • Updeate nowy. Bez zmiany - wszystko jest okej. Nic nie skrzypi, nie łapie wilgoci, dobrze jest ocieplone.   Chciałem podziękować wszystkim którzy uczestniczyli w temacie. Jestem wdzięczny, mega przydały mi się Wasze podpowiedzi, pomoce i otucha, bo nie wierzyłem że dam sobie z tematem radę i będzie po jakimś dłuższym czasie okej. Córunia wdzięczna za pokój
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...