Skocz do zawartości

Dlaczego warto mieć oczko wodne?


Recommended Posts

W tej chwili woda w przeremblu już nie zamarza bo cały czas działa napowietrzacz, nawet przez noc z temperaturą -17 nie zamarzło.

Z tym wodospadem czy korytem to jeszcze pomyślę co zrobić ponieważ:

- od brzegów oczka do wewnątrz płaskie dno ma szerokość może 50cm później jest spadek 

- nie chciałbym nic ostrego lub nawet ciężkiego kłaść na folii bo nie wiadomo jak zareaguje, 

- sama obudowa oczka nie wygląda na zbyt naturalną wiec typowy wodospad mógł by tu delikatnie mówiąc nie pasować.

 

Czy wodospad lub inna tego typu konstrukcja jest nie unikniona pod względem napowietrzenia? Przecież woda przez same przepływ przez beczki będzie się napowietrzała, woda w filtrów tez będzie z pewnej wysokości wpadać do wody dodatkowo wprawiając ją w ruch.

Link do komentarza
Komentarz dodany przez tinca tinca:
Tylko do działania napowietrzacza zużywasz drogocenny prąd a napowietrzacz wykonany z trzciny masz za darmo :) Co do napowietrzania wody z filtra to oczywiście, wylewająca się woda z filtra będzie się napowietrzała ale nie w takim stopniu jak przy kaskadzie czy wodospadzie robisz większa powierzchnie tym samym woda ma większa powierzchnię aby się natlenić.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Oczko wreszcie odmarzło, narazie w połowie ale póki co (odpukać) żadnych nowych nieboszczyków. Widziałem jednego żywotnego okonika, płocie stoją w swoim ulubionym miejscu. Kto wie, może się lubią i będzie coś z tego? :) W poniedziałek jadę na ferie, postaram się zrobić parę fotek.

 

Kreda, którą rozsypałem niestety nie rozpuściła się ale znalazłem na to sposób. Zmiatam ją delikatną miotłą i wtedy ładnie smuży i nie ma po niej śladu. Woda troszkę mętnieje ale po chwili wszystko wraca do normy.

Link do komentarza

Kupiłem do filtra pompę aqua nowa 3500l/h. I teraz zastanawia mnie jedna rzecz. Na stronie producenta znalazłem wykres, który sugeruje, ze przy głębokości 1,8m (liczone od lustra wody) pompa będzie miała wydajność koło 400l/h. Realnie między pompą a wejście do filtra będzie koło 2,8m a gdzie odległość między nimi? Oglądając filmy na YT o oczkach widzę ze pompy są podobne i raczej nikt nie narzeka na brak wydajności.

Model, który kupiłem jest chyba nowy bo jego pobór jest o polowe mniejszy niż w poprzednich wersjach o tej samej wydajności, może tu tkwi szczegół? 

Link do komentarza
3 godziny temu, Swierol napisał:

Wydaje mi się to trochę dziwne.

Dlaczego dziwne?

Oni liczą maksymalną wydajność chyba przy swobodnym przepływie i poziomie zero.

Każdy opór, czyli wysokość nad lustro wody czy filtry, powodują że wydajność dość drastycznie spada.

Miałem taką samą pompę ale po 3 latach padła.

Pompowała na wysokość ok 1,2 metra i woda przechodziła jeszcze przez zamknięty filtr i lampę UV.

W efekcie z kaskady woda bardzo słabo ciurlikała.

Teraz mam taka samą ale o wydajności z tego co pamiętam 11 tys litrów/h  i to jest chyba odpowiednia struga wody, by wyraźnie było słychać szum i widzieć tę płynącą wodę.

Ale może u Ciebie nie będzie takiego tłumienia tego ciśnienia bo masz jakieś otwarte filtry.

U mnie inna sytuacja i może u Ciebie wystarczy tak którą kupiłeś.

Ogólnie to te 3,500 l/h to jest naprawdę niewiele i gdybyś się przed zakupem zapytał, to bym polecił przynajmniej o 100% większą wydajność.

Bo to się tak wydaje że to kupa wody, ale jak dojdzie tłumienie na filtrach, przewodach, plus wysokość to na wylocie robi się bardzo niewiele.

 

 

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Jak rozumiem masz filtr ciśnieniowy, z którego woda jeszcze dalej idzie na kaskadę. U mnie pompa ma za zadanie podnieść wodę na powiedzmy metr od lustra wody a później wszystko się dzieje grawitacyjnie. Waż od pompy do beczki będzie miał koło 5-6mb. 
Kupiłem ten model bo myśle, ze przy tym rozwiazaniu szybki przepływ wody nie jest wymagany ale oczywiście nie może być zbyt mały. Z reszta zbyt duży przepływ tez nie będzie wskazany bo filtry mam zrobione na rurkach 32mm i musza dawać radę. Przelewy w razie czego zrobione. 

Mój kuzyn ma ta sama pompę ale w starszej wersji (30W) i daje radę ale tez oczko jest trochę płytsze i węża może ze 3,5mb.

 

Link do komentarza
5 minut temu, Swierol napisał:

Jak rozumiem masz filtr ciśnieniowy

Tak, takie cosio:

image.png.a9b56417f01cc9298d41de9f3e74b9c5.png

10 minut temu, Swierol napisał:

od pompy do beczki będzie miał koło 5-6mb. 

Długość przewodu nie ma tak wielkiego znaczenia jak wysokość na jaką pompa będzie podnosić wodę.

Tak jak pisałem u Ciebie jest swobodny przepływ więc może ta wydajność Ciebie zadowoli. 

Przy filtrze ciśnieniowym zdecydowanie za mała.

 

 

Link do komentarza

Wczoraj z teściem zrobiłem maly plotek w około zeby moje dziecię z rozpędu nie wpadło. Zwykle laty 4x5, pomalowane olejem, słupki pionowe potraktowałem lepikiem w częście wbitej w ziemię. Wyszło uważam dość ładnie i nawet sztywno.

Na drugim zdjęciu wlewka, która wyciąłem z belki dębowej. Jeszcze nie wiem jak ja ustawie dokładnie ale czuję, że będzie spełniała swoje zadanie a i sama firma dość nieoczywista. 

 

Lód bardzo powoli puszcza ale póki co żadnych nowych "ciał" nie widać więc może zabiegi z potasem i kredą dały efekt lub poprostu nastąpiła selekcja naturalna.

IMG_3203.jpg

IMG_3204.jpg

Link do komentarza
Dnia 26.01.2024 o 19:48, Swierol napisał:

Oczko wreszcie odmarzło

OCZKO...

Na ten temat wszedłem przypadkiem, z zainteresowaniem podczytuję, aż tu nagle... widzę zdjęcie Twojego "oczka":scratching:... patrzę i widzę... :icon_rolleyes:... basenik...

 

 

Od początku lektury tego tematu miałem na myśli rybki w takich oczkach:

https://www.google.com/search?q=oczko+wodne&client=firefox-b-m&sca_esv=2275670e6b2072af&tbm=isch&sxsrf=ACQVn08ikSK9466xpWGc3N5WzpyUAMU_Ag:1706947717730&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwjt7PXi246EAxWWXvEDHcB0Dq0Q_AUIBigB&biw=360&bih=663

 

IMG_20240203_091149.thumb.jpg.e19fcea574eedd27e742a0197ef45607.jpg

 

A tu :icon_eek:... basenik...

hmmm...

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Zacząłem robić wszystko na jesień dlatego wygląd tak jak wygląda. Dlaczego drewno? Zostało mi go najwięcej po budowie a w założeniu mialo byc w miarę budżetowo. Kamyczki, owszem piękne ale teraz nawet gospodarze wybierający kamienie polne chcą za nie więcej niż składy za "typowo ozdobne".

 

Robiąc oczko w kształcie prawie kwadratu maxymalnie wykorzystuje plachte folii, która teraz też jest bardzo droga. 

Pewnie basenik (na chwilę obecną trudno się z tym nie zgodzic) z biegem czasu zmieni swój wygląd.

Pytanie. Czy i ewentualnie jakie drzewo, grubsze i cieńsze konary mogę wsdzic do wody? Chciałbym zrobić kilka naturalnych kryjówek.

Mam dostęp do czeremchy, pnie koło 12-15cm średnicy. Jakby tak ułożyć kilka na siebie?hmm

Edytowano przez Swierol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wcześniej czy później to drewno w wodzie zepsuje się i zapaskudzi wodę... Najlepiej chyba rokuje dąb - nie wiem czy wszystkie rodzaje dębu, ale mówi się o "czarnym dębie", nawet wieleset lat leżącym w wodzie i nawet zyskującym na wytrzymałości... Może znajdź parę konarów, okoruj i "wrzuć" do oczka...

Link do komentarza

I ja się martwiłem a wydajność pompy.....  W beczce mam rurki o grubości 50mm (kanalizacyjne) Pompa tak podaje, że rurka nie nadąża odprowadzać wody przefiltrowane na zewnątrz filtra i woda zaczyna lecieć przelewem. Rura między pompą a filtrem ma 32mm. W jaki sposób można ograniczyć wydajność pompy? Zmniejszając przekrój węża pompa-filtr na 25mm?  Oddalając pompę od filtra? Teraz jest jakieś 5mb

 

Nie przelewa się jakoś strasznie ale jednak. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Swierol napisał:

Zmniejszając przekrój węża pompa-filtr na 25mm? 

Tak też albo wstaw zawór którym płynnie będziesz regulował wydajność.

Takie coś, w każdym markecie do nabycia:

image.png.d3baab04d373d10ba927e11cf3e4427c.png

A ilość wypływającej wody Ciebie zadowala przy tej wydajności?

Czyli chodzi mi o to czy z tej kaskady leje się odpowiednia ilość wody, jak powiedzmy ze strumyka, czy ciurlika jak z kranu?.

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Narazie tylko testuje przepływ wody przez filtry i mam wrażenie, że woda leci stanowczo za mocno. Ten zawór, który mi wysłałeś jest bardzo fajny ale nie wiem czy będzie pasował na tą moją rurę. Ona jest karbowana, jakby wzmacniana.

Takie cóś, ale cena dramatyczna.

 

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtracja/czesci-zamienne/zawory-adaptery-glowic/oase-flow-regulator-zawor-25/32/38mm-p-44192.html

Edytowano przez Swierol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
17 godzin temu, Swierol napisał:

. Ten zawór, który mi wysłałeś jest bardzo fajny ale nie wiem czy będzie pasował na tą moją rurę.

Tak przykładowo tylko pokazałem, są różnych rozmiarów i do niego jeszcze wloty potrzebne.

Trzeba poszukać w sieci, albo w sklepach.

Link do komentarza

Tak mniej więcej wygląda ta skomplikowana instalacją w jednej beczce. Dolne odejście trójnika schodzi na sam dół beczki. Jeszcze nie ma wkładów filtracyjnych ale to dopiero jak ogarne idealny przepływ wody. 

 

Biorąc pod uwagę że przepływ będzie dość wartki będę musiał dorobić jeszcze jedno korytko/wylewkę wody z filtrów do oczka.

IMG_3206.jpg

IMG_3205.jpg

Link do komentarza
4 godziny temu, Swierol napisał:

Dolne odejście trójnika schodzi na sam dół beczki. Jeszcze nie ma wkładów filtracyjnych ale to dopiero jak ogarne idealny przepływ wody. 

Bez filtrów chyba nie ogarniesz, bo pamiętaj ze filtry blokoją wydajność.

Więc co ustalisz bez filtrów. okaże się że jest za małe po ich założeniu.

 

Link do komentarza

Całość już poskładana +/- poskładana. Narazie jest jeszcze partyzantka ale to wszystko przez sklep, który zamiast wyślą wąż 25mm wysłał 20mm. Pompę podłączyłem jak wcześniej wężem 32mm, który teoretycznie podawał za dużo wody ale wystarczyło na pompie sam sasys oganiczy końcówka 25mm i narazie działa, nic się nie przelewa ale woda moim zdaniem plyie zdecydowanie zbyt szybko. W przyszłym tygodniu założę cieńszy wąż, poskładam moja drewniana wylewka i będzie prawie na gotowość. Najważniejsze że po kilkunastu godzinach działania woda stała się klarowniejsza. Widać dno, może nie super wyraźnie ale już cos:) a pompa wcale nie leży na dnie. Jestem bardzo zadowolony.

IMG_3209.jpg

IMG_3210.jpg

IMG_3211.jpg

IMG_3213.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Po dłuższej przerwie i po przebojach ze sklepem internetowym w końcu zmontowałem pompę na gotowo i działa na ostatecznym zestawie.

Wąż 25mm, dwie beczki 250 i 120L z mediami filtracyjnymi działające w układzie grawitacyjnym, pompa 3500L/h 14W. Zestaw działa od jakiś trzech tygodni i muszę powiedzieć, że już po pierwszych kilku dniach był dobry efekt. Teraz widać okonie stojące na dnie a głebokość oczka to ok 180cm.

Mieszkańcy:

- 3 karasie wpuszczone jeszcze na jesień, niestety od tamtego momentu widziałem je ze dwa razy tydzień po wpuszczeniu:(

- 20 okoni, niestety zostało 5 sztuk:( 8 padło chyba na pleśniawkę, kilka wciągnęła pompa przez moją nie uwagę :(

- 20 kiełbi, czasami widzę pojedyncze sztuki, mam nadzieję, że reszta chowa się pod faldami folii

- 8 płoci i te pływają w pięknej ławicy

- dziś wpuszczone 23 pstrągi koło 10cm 

- dziś wpuszczone 4 szczupaki 20cm

Zdaję sobie sprawę, że te pstrągi mogą posłużyć za pokarm dla szczupaków ale czekam na 200 sztuk słonecznic, które maja być na początku marca.

Wszystkim mieszkańcom życzę oczywiście wszystkie dobrego ale najpiękniej prezentują się okonie, są jeszcze malutkie ale ładnie ubarwione.

Na dniach będą jeszcze karasie zwykłe i kolorowe.

Przyniosłem trochę gałęzi, które rzeka wyniosła na brzeg podczas ostatniego przyboru wodu ale jeszcze nie wszystkie ułożyłem. 

IMG_3218.jpg

Edytowano przez Swierol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 godzin temu, demo napisał:

Dopiero jak się zrobi ciepło będziesz mógł w pełni ocenić czy nie będzie potrzebna lampa UV.

Raczej się na nią nie zdecyduje bo nie mam gdzie jej wstawić a druga sprawa to lampa UV nie jest remedium na wszelakie dolegliwości oczka. Widziałem czyściutkie z lampa jaki i bez.

Link do komentarza
Dnia 26.02.2024 o 20:36, demo napisał:

Dopiero jak się zrobi ciepło będziesz mógł w pełni ocenić czy nie będzie potrzebna lampa UV.

Cześć,

Wodzie narazie nic groźnego nie dolega, dołożyłem kilka dni temu do filtra wkład z torfu włóknistego. Mimo wszystko zacząłem się zastanawiać nad tą lampą. U mnie jedyna opcja to podłączenie jej przed filtrem, czy tak może być? Druga sprawa to moc lampy. Dobiera się ją do objętości oczka? Do przepływu wody? Czytałem gdzieś, że należy ją czasowo wyłączać.

Link do komentarza

Przed filtrem czy za, nie ma znaczenia.

Przyjmuje się 2W na metr sześcienny, ja mam trochę mniej i też dobrze działa.

Nie słyszałem o tym czasowym wyłączaniu, czy jest to konieczne więc myślę że nie jest.

Ale osobiście bym takie rozwiązanie polecał, bo lampa jednak się zużywa i polecają co sezon wymienić na nową. Podobnie jak pompa, też nie jest niezniszczalna.

U mnie lampa razem z obiegiem wody do kaskady pracuje w cyklu 1,5 godz praca i 1.5 godz wyłączenie.

Zwykły wyłącznik czasowy, a jak potrzebuję żeby kaskada mi pluskała a jest akurat wyłączenie, to włączam ręczny tryb pracy ciągłej.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Masz filtr ciśnieniowy? . U mnie 90% dwóch beczek to keramzyt, nakrętki i pompa działa cały czas. Złoże biologiczne z tego co wiem musi mieć ciągły przepływ.  Dołożyłem do filtra kolejne dwa woreczki torfu włóknistego, który naprawdę robi robotę. Woda jest idealnie przejrzysta. Na głębokosci 180cm widać cień pstrągów 8 centymetrowych. Okonie jak i pstrągi mają się świetnie  a umierają tylko przez pożarcie (pstrągi) szczupaków. Mam bakterie startowe ale póki co nie zamierzam nic dodawać, chyba, że woda podczas upałów zacznie się "psuć".

Rośliny z rzeki i pobliskiego stawu rosną aż miło, żałuje, że nie posadziłem więcej.

Czy prócz dendrobeny, białych robaków, pinek itp można w sklepach kupić jakiś żywy ewentualnie mrożony pokarm? Ochotka jest dobra ale trochę drobna.

Link do komentarza
19 godzin temu, Swierol napisał:

Masz filtr ciśnieniowy?

Taki jak wcześniej pokazałem na fotce.

19 godzin temu, Swierol napisał:

Czy prócz dendrobeny, białych robaków, pinek itp można w sklepach kupić jakiś żywy ewentualnie mrożony pokarm?

Nie wiem, mam tylko orfy kilka karpi i dzikie karasie. 

Kupuje tylko suchy pokarm i to wystarcza.

Taki: 

https://www.plantica.pl/oczko-wodne/pokarmy-dla-ryb/powyzej-40-litrow/tropical-pond-pellet-mix-m-plywajacy-4kg-50l.html?cd=20904372176&ad=&kd=&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw-_mvBhDwARIsAA-Q0Q4Ndd9BWbcVudLHezNYbGQuPJbmNhhfcDoY6Z7SOGM-V3Sg4jpyWbUaArq0EALw_

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...