Skocz do zawartości

Mieszkanie w budynku gospodarczym


Recommended Posts

19 godzin temu, Małgorzata Podgórna napisał:

.Witam. 

Od jakiegoś czasu mieszkam w budynku gospodarczym. W gminie zgłosiłam, że chcę przekształcić na mieszkalny. Wczesniej wymieniałam okna, dach ale to też zgłosiłam w starostwie. Struktura budynku nie została zmieniona. Czy grozi mi jakaś kara za to że mieszkam? 

 

Aby zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego na mieszkalny została dokonana w świetle prawa, do zgłoszenia musisz dołączyć (art. 71 ust. 2 ustawy Prawo budowlane):

 

opis i rysunek określający usytuowanie obiektu w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub wznoszonych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;

 

zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby – również danymi technologicznymi;

 

oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

 

zaświadczenie lub kopię zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z

ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub kopię tej decyzji w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu.

 

Wymagane mogą być m.in. ekspertyza techniczna, jaką sporządzi uprawniona do tego osoba, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia do zgłoszenia o przekształceniu budynku gospodarczego na mieszkalny wynika z odrębnych ustaw.

 

Aby zmienić status budynku gospodarczego na dom, zwykle należy złożyć formalne zgłoszenie do starosty powiatowego lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Wzór wniosku zgłoszenia uzyskasz w placówkach administracji państwowej. Wypełnione pismo wraz z wymaganymi załącznikami trzeba dostarczyć do starosty lub prezydenta miasta, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania zmierzające do adaptacji budynku gospodarczego na mieszkalny.

 

 

Prawo wskazuje, że organ administracji państwowej od chwili złożenia zgłoszenia o zmianie przeznaczenia budynku ma 30 dni na odpowiedź, a jeśli tego nie uczyni, należy przyjąć, że udzielił tak zwanej milczącej zgody. Po tym czasie możesz więc legalnie rozpocząć prace i zmienić sposób, w jakim dotychczas użytkowana była nieruchomość.

 

Prawo budowlane określa czas ważności zgłoszenia. Zezwolenie wydane przez urząd na przekształcenie budynku gospodarczego na obiekt mieszkalny będzie ważne przez dwa kolejne lata. W tym czasie musi nastąpić przebudowa, ponieważ w przeciwnym wypadku zgłoszenie będzie nieaktualne i trzeba będzie dokonać nowego.

 

Obecnie istnieje już możliwość zgłoszenia zmiany przeznaczenia budynku w formie elektronicznej, za pośrednictwem portalu e-Budownictwo.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...