Skocz do zawartości

Nowa instalacja w stodole


Recommended Posts

Napisano

Witam,

Chciałbym wymienić kable w 2 pomieszczeniach gospodarczych. Do stodoły idzie kabel z rozdzielni w domu. Zabezpieczony jest różnicówką i bezpiecznikiem. W samej stodole założyłem nową rozdzielnię. Dołączam rysunek i mam nadzieję że jest czytelny. Pokój drugi muszę kontrolować jeśli chodzi o pobór prądu.

AAAA.jpg

Napisano
49 minut temu, qba1970 napisał:

A jak powinien wyglądać poprawny?

 

Trzeba wiedzieć jakie są pomieszczenia i z czego, oraz co w nich będzie na prąd, żeby można było cokolwiek powiedzieć o instalacji elektrycznej.

 

PS. Stosujesz jakieś wymyślne symbole, więc musisz opisać co który oznacza.

Napisano (edytowany)

Na czerwono zaznaczyłem dwa wyłączniki prądowe R7-1P-063, fioletowe to bezpieczniki B16, żółty to podlicznik VRONE. W jednym typowa graciarnia z jednym gniazdkiem i oświetleniem natomiast drugie to pomieszczenie mieszkalne. jedno gniazdko TV, drugie lodówka a trzecie pod lampkę nocną. Ściany to cegła. Przewód to 3x2,5.

Edytowano przez qba1970 (zobacz historię edycji)
Napisano
1 godzinę temu, qba1970 napisał:

A jak powinien wyglądać poprawny?

Widzę że masz dar, to przerób swój schemat na coś takiego.

798394bc8efd6a28c8a2d073531c5d02.jpg 

Nie możesz łączyć razem wszystkich trzech przewodów zasilania.

t3XLmVL.jpeg  

W miejscach połączeń powinny być węzły.

Napisano (edytowany)

Nie prosiłem o mapę NY. Każde gniazdko ma własny bezpiecznik? Rok temu firma położyła mi instalację na poddaszu i użyła do tego chyba 4 bezpieczników i 1 różnicówkę. Coś się zmieniło?

Edytowano przez qba1970 (zobacz historię edycji)
Napisano

To schemat przykładowy.

Nie wiemy co tam masz na poddaszu, ile pokoi, czy jest łazienka, co podłączone, więc nie  idźmy tą drogą  

Masz przerobić swój rysunek, żeby stał się czytelny,  opisać każde  zabezpieczenie, średnice przewodów, itd. 

Podobno nie powinno się instalować więcej jak 10 gniazd na jednym obwodzie, ja nie daję więcej niż 4 i dotyczy to pokoju. 

 

1 minutę temu, qba1970 napisał:

Moje pętelki to szyna. Kiepski szkic, wiem.

Domyślamy się, ale gdybyś chciał w to włożyć więcej czasu,  to taki schemat nawet możesz sobie wydrukować i trzymać na pewno się przyda.

Napisano (edytowany)

Zacznę inaczej. Mam dzikiego lokatora (rodzina niestety) który mieszka w budynku gospodarczym. Od lat. Nie płaci za nic. Chcę odizolować ten pokój i go zacząć kasować choćby za prąd. Jest w tym pokoju stara 50 letnia instalacja która zastąpiłem nową 3x2,5. 3 gniazdka (TV, lodówka na razie zepsuta, lampka nocna) plus światło w postaci kinkietu z jedną żąrówką. Wiem że według prawideł powinno to wyglądać tak jak na Twoim schemacie.  Kupiłem rozdzielnicę i chcę to zrobić dobrze. Dlatego szukam rozwiązań. 

Edytowano przez qba1970 (zobacz historię edycji)
Napisano

To dla dupochronu instalację powinien wykonać elektryk, a w ostateczności zrobić pomiary, tej twojej, nowo wykonanej instalacji.

Co do przewodów to do gniazd 3x2,5mm2 i nie jakieś najtańsze China, bo w przewodach zaczyna od pewnego czasu zanikać miedź, cienieją żyły miedziane a opis na przewodach pozostaje taki sam.  

Oświetlenie  przewody 3x1,5mm2 

Teraz kwestia brak informacji, stodoła, po czym te przewody prowadzisz w rurkach, a może chowasz je w tynku.

Jak po drewnie, stodoła, to najlepiej od rozdzielni oddzielny obwód do każdego gniazda, czyli przewód od gniazda do rozdzielni bez puszkowo, zawsze w rozdzielni można je podpiąć do jednego  zabezpieczenia.

Jak jest gdzieś kawał ściany murowanej to na niej najlepiej wiercić otwory pod  puszki gniazd. 

Rozdzielnię też najlepiej na ścianie murowanej zamontować.

Co do zabezpieczeń to powinny być za podlicznikiem elektrycznym, czyli od strony pokoju-mieszkania dzikiego lokatora.   

Napisano
2 godziny temu, qba1970 napisał:
57 minut temu, retrofood napisał:

 

Taki z papierami na instalacje i pomiary.

która zastąpiłem nową 

Może faktycznie coś poprawi, bo raczej już zrobiona, albo przynajmniej pomiary zrobi. 

3 godziny temu, qba1970 napisał:

 Kupiłem rozdzielnicę i chcę to zrobić dobrze. Dlatego szukam rozwiązań. 

Pokaż jakieś zdjęcia tej instalacji, rozdzielni, zabezpieczeń jakie kupiłeś. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...