Skocz do zawartości

Rekuperacja


Maratoro

Recommended Posts

Cześć,

Stanąłem właśnie przed wyborem komponentów rekuperacji. Podczas rozmów z osobą projektującą i sprzedawcą, wpadliśmy na pomysł do rozważenia. Mianowicie zamiast typowej rekuperacji z jednostką centralną i rozprowadzanymi kanałami zastosować po 1 urządzeniu mitsubishi vl-50 / vl-100 w każdym z pomieszczeń.

Oczywistym wyborem od samego początku była opcja wyboru jednostki centralnej ale podczas projektu napotkaliśmy problemy odnośnie rozprowadzenia kanałów. Mianowicie mamy w pełni eksponowany praktycznie w całym domu strop drewniany. 

Tutaj pytanie do osób siedzących w temacie. Jak ze sprawnością tego typu urządzeń ? Co ogólnie myślicie o pomyśle zastosowania tych lub tego typu jednostek ? Nie upieram się w kierunku Mitsubishi ale chyba mają przyzwoity stosunek jakosci do ceny ( wygląd mi nie przeszkadza ) 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Link do komentarza
35 minut temu, demo napisał:

Wyczytałem że żywotność tego ustrojstwa to 15 lat, trochę słabo.:icon_confused:

15 lat to żywotność wymiennika ( podobno ) w standardowej jednostce myśle ze jest krótszy okres użytkowania lub podobny. 

 

1 godzinę temu, podczytywacz napisał:

Ile masz pomieszczeń do ogarnięcia? Słyszałem o zastosowaniu takiego ściennego rekuperatora w jednym pomieszczeniu, ale Twój pomysł na cały dom jest pierwszy...

Mam do ogarnięcia 4 sypialnie / salon z kuchnią,  łazienka. Myśle ze nie pierwszy, ale czy będzie to miało ręce i nogi.
 

Nie chcę odwalać fuszerki.

 

Ale żeby zrobić klasyczną rekuperację przy naszym stropie to będzie naprawdę ciężki projekt. Będziemy musieli prowadzić wszystkie kanały po suficie poddasza i zjeżdżać po ścianach żeby dojść w odpowiednie miejsce pomiędzy drewnianymi belkami stropu. Jest to oczywiście wykonalne ale będzie naprawdę cholernie dużo pracy i ponad 2x tyle przewodów wentylacyjnych niż podczas klasycznej instalacji.  Dodatkowo zabudowa GK na ścianach żeby to wszystko zasłonić. 
 

Wyszło mi ze będę potrzebował 5/6 urządzeń w zależności od tego czy wrzucać to również do łazienki. Daje nam to koszt ok 7000 zł co przy klasycznej reku jest kwotą nie osiągalną. 

Edytowano przez Maratoro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
13 godzin temu, Maratoro napisał:

czy będzie to miało ręce i nogi.

Myślę, że w takiej konfiguracji należy potraktować każde pomieszczenie jako oddzielne i niezależne od drugiego... i dodatkowo z zamkniętymi dość szczelnie drzwiami...

Tradycyjna, grawitacyjna wentylacja wymaga ciągłego przepływu powietrza od nawiewników (czy nieszczelności) w oknach, do wylotu w "mokrych" pomieszczeniach... tu powinien przepływ być zminimalizowany...

 

Link do komentarza

Siedziałem cały weekend i rozmyślałem jak to ogarnąć żeby miało ręce i nogi. Dziesiątki razy rezygnowałem z rozwiązania rekuperatorów ściennych i cały czas do nich wracałem ze względu na problem z rozprowadzeniem kanałów u Nas w domu. Naprawdę będzie rzeźba. A to ze względu na nie branie takiej opcji wentylacji po uwagę w fazie projektu. 
 

Muszę w pomieszczeniu 1,5 x 1,5 i na ścianach upchnąć skrzynkę z przyłączem i bezpiecznikami, osprzęt do PC z zasobnikiem i buforem, przyłącze wody i jeszcze rekuperację z całym osprzętem. 

 

 Kolejna sprawa, jeżeli wybiorę rekuperację ścienną to co zrobić z łazienką ?? Jak jej nie przewentylować ?? 

 

Cały dom ogrzewany będzie podłogówką opartą na pompie ciepła.  

Edytowano przez Maratoro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...