Skocz do zawartości

Jaki strop wybrać:Filigran czy Teriva ?


Recommended Posts

Witam
Jeśli chodzi o strop monolityczny czyli żelbetowy jest na pewno tańszy lecz więcej czasu potrzebuje na zaszalowanie go ponieważ pełne deskowanie wymaga czasu lub wypożyczyć dogi sztyce i sklejkę wodoodporną .
Zbrojenie takiego stropu też pochłania czas jeśli ktoś nim dysponuje to nie ma sprawy stropy na belkach Teriva są szybko kładzione niewiele zbrojenia gdyż belki zastępuje zbrojenie czas skraca się i to o wiele.
Betonu do zalewania idzie więcej na monolityczny na terive jedynie około 4cm
Teriva natomiast klawiszuje po wytynkowaniu belki są widoczne i niewielkie pęknięcia przy teriwie powinno się dawać żebra w poprzek belek .
Jeśli stop czy to monolityczny czy teriva trzeba na samym środku podnosić około 2cm ze względu na osiadanie stropu.
Link do komentarza
teriva jest stropem, który można ułożyć samemu i to jest jedyny jej plus.
minusy można wymieniać w nieskończoność, ale najważniejszym jest bardzo mała wytrzymałość, na obciążenia statyczne, o dynamicznych nie ma co wspominać.
ten nadlewany beton i kilkutygodniowa przerwa w budowie też dają sie we znaki.
najlepszą alternatywa jest przygotowanie i zamówienie pod kształt stropu żerańskiego lub spirol(lepsza wersja żerańskiego.

dzisiejsze stropy tego typu mają wyeliminowany problem klawiszowania, dzięki zastosowanym nowoczesnym zamkom,
w moim domu 120 mkw zabudowy, strop układaliśmy 3 godziny, zalaliśmy zamki, wieńce, a za trzy dni już jechaliśmy ze ścianka kolankową, nie mówiąc o tym, że ścianki działowe murowaliśmy w tym samym dniu. To niewątpliwa zaleta tego stropu. Monolit jest najlepszy, ale jego pracochłonność i cena (szalunek+zbrojenie+beton) trochę nas odstraszyły, a 6000 zł za żerański + 200 zł za dźwig, to dobra cena.
pozdrawiam
Artur
Link do komentarza
Cytat

Witam,który z nich byłby bardziej odpowiedni na domek jednorodzinny, proszę o Wasze opinie....



Według mnie Filigran jest lepszy ponieważ :lepiej przenosi obciążenia, nie trzeba robić wieńców ,ma lepszą izolacyjność akustyczną, szybciej się go robi i przede wszystkim nie trzeba go tynkować icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam,który z nich byłby bardziej odpowiedni na domek jednorodzinny, proszę o Wasze opinie....


Strop typu Filigran ma liczne zalety, m.in. dopuszczalną rozpiętość do 12 m oraz możliwość konstruowania stropu o niemal dowolnym kształcie. W przypadkupojedynczej budowy wadą jest waga płyt stropowych, zmuszająca do korzystania w
dźwigu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...