Skocz do zawartości

Ile cm styropianu i wylewki?


Recommended Posts

Napisano

Hej, pomogliście ostatnio, więc wracam.


W projekcie mam 2x5cm styro, ale tam nie ma nawet podłogówki. Moi budowlańcy od SSZ zrobili od chudziaka do poziomu zero 28cm (w niektórych 29, bo jest nierówny).

 

Ile mam dać styropianu i wylewki po podłogówkę? 20cm styro będzie dobrze? Chcę panele w salonie i pokojach. Płytki jedynie kuchnia i łazienki. Wylewka zwykła cementowa.


Chcę to ugryźć najlepiej, żeby wylewka nie była zbyt chuda przy takiej warstwie styro, ale też niezbyt gruba, żeby bezwład nie był zbyt duży i oddawała ciepło bez wielkich strat.

Napisano (edytowany)

u mnie w projekcie przewidziane było 15 cm styro ja zwiększyłem do 25 cm i posadzka  anhydrytowa 5 cm zbrojona  mniejszy bezwład podłogi :)

 

edit u mnie chudziak to ma ze 3-4 centy miejscami różnicy :) i się tym nie stresuje przyjdzie styro i wyrówna :)

Edytowano przez pioter620 (zobacz historię edycji)
  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Dzień dobry,

 

im wyższa wytrzymałość na zginanie, tym cieniej można położyć jastrych. Przy 20 cm styropian powinien być o jak najniższej ściśliwości (EPS200, XPS300), aby cała podłoga "nie siadła". Rekomendujemy jastrych weber.floor RAPID - 6 cm powinno wystarczyć (F7) przy obciążeniu do 200 kg/m2.

 

Więcej informacji o jastrychach Weber można znaleźć na stronie: https://www.pl.weber/search-content/content_type/product/activities/jastrychy-cementowe-48

 

Pozdrawiamy!

Napisano

Z tym xps 300 to chyba przesada. Nie jestem ekspertem, ale nie znam nikogo, kto by do domu dawał xpsa 300ke. 80 lub 100 większośc osób daje. 300 to chyba na jakieś tiry ;)


Wybrałem wylewkę zwykłą cementową, bo i tak mam dużo miejsca tam, więc nie chcę dawać jastrychu, bo wtedy to w ogóle będzie bardzo dużo styropianu.

 

Wiem, że chudziak 2cm nie ma tragedii, ale nadal nie odpowiedział mi nikt, ile mam wziąc tego styropianu, a ile wylewki dać. Przy cementowej jaka grubość będzie optymalna? Tak żeby nie popękało to, ale też i bezwład był mniejszy.

  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Dnia 12.05.2021 o 10:00, alterego napisał:

Z tym xps 300 to chyba przesada. Nie jestem ekspertem, ale nie znam nikogo, kto by do domu dawał xpsa 300ke. 80 lub 100 większośc osób daje. 300 to chyba na jakieś tiry ;)


Wybrałem wylewkę zwykłą cementową, bo i tak mam dużo miejsca tam, więc nie chcę dawać jastrychu, bo wtedy to w ogóle będzie bardzo dużo styropianu.

 

Wiem, że chudziak 2cm nie ma tragedii, ale nadal nie odpowiedział mi nikt, ile mam wziąc tego styropianu, a ile wylewki dać. Przy cementowej jaka grubość będzie optymalna? Tak żeby nie popękało to, ale też i bezwład był mniejszy.

Zobacz, gdzie ci wychodzi poziom i odliczasz w dół - załóżmy, ze wylewka 5 cm - to już masz 5 mniej i reszta styropianu. Przecież sam pisałeś, ze dasz 5 cm wylewki anhydrytowej. To skąd ponowne pytanie o grubość wylewki?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
    • Dziękuję za opinię i wyedukowanie w temacie. Raczej przyjmę do serca, bo to oznacza dla mnie mniej roboty  
    • Nie ma żadnej potrzeby dokładania czegokolwiek. Powiem nawet więcej, wewnętrzne ocieplenie może stwarzać niechciane problemy, bo zmieni rozkład temperatur w ścianie i punkt zamarzania pary wodnej może przesunąć się na cegłę ściany i cegła będzie kruszała. Dlatego tynkuj spokojnie i nie zawracaj sobie głowy.       Nie. To tylko pozornie poprawi izolacyjność, ale powtarzam, może narobić wiele szkód. Wewnętrzne docieplenia w ogóle stwarzają wiele problemów, czego na Twojej trzcinie uniknięto, tynkując ją wapnem. Które dość skutecznie wychwytuje parę wodną. Ale nie warto w to wchodzić, skoro masz docieplenie na zewnątrz.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...