Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam.
Przymierzam się do kupna działki i budowy domu i na tym etapie chciałem się dowiedzieć czy to co sobie wymyśliłem jest możliwe.
Działka, którą znalazłem nie ma dostępu do gazy (ewentualnie byłby on drogi).
Moim pomysłem jest ogrzanie domy samą fotowoltaiką i foliami grzewczymi.
Nie znalazłem gotowego projektu takiego domu. Zbliżone projekty są ogrzewane pompą ciepła, czego nie wykluczam.

 

Dom około 100 m2. Eco <= 40 kWh/rok co daje 4 MWh/rok (A tak dokładniej to podoba mi się projekt gdzie jest Eco = 27 kW/rok)
W domu będą mieszkały 2 osoby, które zużyją dodatkowo energii ~~ 3 MWh/rok

Daje to zapotrzebowanie < 7MWh/rok

 

Panele o mocy 8kW powinny dać tyle energii. (chyba, że się mylę)

Czy moje założenia są prawidłowe?
Czy istnieją takie gotowe projekty, żebym nie musiał robić przeróbek?
Czy taki projekt byłby zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami? 
Czy może ktoś z forumowiczów zrobić coś podobnego i podzieli się ze mną doświadczeniami?

Pozdrawiam

Edytowano przez walddor
Literówka (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • walddor changed the title to Dom ogrzewany fotowoltaiką.

Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce będzie trudne. Przede wszystkim trzeba ustalić o zapotrzebowaniu na jaką energię do ogrzewania mówimy:

- pierwotną;

- końcową;

- użytkową.

W projektach i świadectwach charakterystyki energetycznej najbardziej wyeksponowana jest wartość energii pierwotnej - EP. Jednak ilość energii na którą faktycznie jest zapotrzebowanie w instalacji grzewczej może być skrajnie różna od wartości EP. Jeśli projekt będzie miał EP na poziomie 30 kWh/m2 przy założeniu, że ogrzewanie ma być elektryczne zasilane tylko z sieci energetycznej to jego rzeczywiste zapotrzebowanie na energię  wyniesie zaledwie ok. 10 kWh/m2. Bo na potrzeby wyznaczania EP energię elektryczną z sieci mnożymy przez wskaźnik 3. Innymi słowy przy takim sposobie ogrzewania energia użytkowa (realnie oddana przez instalację grzewczą do pomieszczeń ) wyniesie ok. 10 kWh/m2. Ale z racji sposobu obliczania EP stosujemy mnożnik 3. 

Tak więc należy szukać projektu, w którym przy założeniu takiej mocy systemu PV i ogrzewania elektrycznymi foliami grzewczymi zapotrzebowanie na energię użytkową (EU) wyniesie do 30 kWh/m2. Wtedy w skali roku system PV będzie w stanie zrównoważyć ten pobór energii.

Ale o taki projekt będzie bardzo trudno. Dlatego znacznie łatwiej będzie zmieścić się w założonym limicie mocy PV jeśli zastosujemy pompę ciepła. Bo ta pobierając 1 kWh prądu odda w postaci ciepła 3-4 kWh energii. Tak więc pokryjemy za jej pomocą znacznie większe straty energii.

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Krok czwarty to rozpięcie folii o wysokiej paroprzepuszczalności w pewnej odległości od deskowania. W ten sposób zyskujemy szczelinę wentylacyjną i zabezpieczenie wełny mineralnej przed zamoczeniem w razie nieszczelności pokrycia i podkładu z papy na deskach.
  • no deszczowej jak najbardziej a nawet mroźnej klimatyzatory budżetowe grzeją do -25*C na zewnątrz a droższe nawet do -30 *C.
  • Zgodnie z tym to na zgłoszenie. W swoim domu jednorodzinnym taka procedura a w bloku trochę ceregieli z zarządcą lub odmowa.   "Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 1aa i 1b ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290) - dalej pr. bud., pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na przebudowie budynków, innych niż budynki, o których mowa w ust. 1, z wyłączeniem ich przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych, a także z wyłączeniem budynków, których projekty budowlane wymagają uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej a także na przebudowie przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków. Jeżeli zatem podlegający przebudowie budynek jest budynkiem jednorodzinnym a zamierzana inwestycja, polegająca na wykonaniu otworu drzwiowego w miejscu dotychczasowego okna nie zwiększy dotychczasowego obszaru oddziaływania tego budynku jednorodzinnego, roboty mogą zostać wykonane w ramach zgłoszenia. Jednak w przypadku, gdy otwór zewnętrzny ma być przebudowany w budynku np. wielorodzinnym (por. przepis art. 29 ust. 2 pkt 1aa pr. bud.), inwestor jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia na budowę." źródło: https://www.prawo.pl/biznes/drzwi-zamiast-okna-czy-potrzebne-pozwolenie-na-budowe,153573.html  
  • Przecież PV dostarczają prąd elektryczny i możesz zasilić nim nawet respirator wiec nie wiem skąd to zdziwienie??  Jeżeli budujesz nowy dom rozważ wykorzystanie klimatyzacji również do ogrzewania domu. Polecam takaklima z Raszyna, Jestem zadowolony z usługi i sprzętu. 
  • Występowanie o zgodę na taką zmianę nie wydaje się uzasadnione. Nie ma tu przecież ingerencji w elementy konstrukcyjne. Nie jest to też sytuacja, w której okno/drzwi pojawiają się w ścianie, gdzie dotąd ich nie było (w pewnych sytuacjach może to zmieniać wymagane odległości od granic i innych obiektów).
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...