Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam.
Przymierzam się do kupna działki i budowy domu i na tym etapie chciałem się dowiedzieć czy to co sobie wymyśliłem jest możliwe.
Działka, którą znalazłem nie ma dostępu do gazy (ewentualnie byłby on drogi).
Moim pomysłem jest ogrzanie domy samą fotowoltaiką i foliami grzewczymi.
Nie znalazłem gotowego projektu takiego domu. Zbliżone projekty są ogrzewane pompą ciepła, czego nie wykluczam.

 

Dom około 100 m2. Eco <= 40 kWh/rok co daje 4 MWh/rok (A tak dokładniej to podoba mi się projekt gdzie jest Eco = 27 kW/rok)
W domu będą mieszkały 2 osoby, które zużyją dodatkowo energii ~~ 3 MWh/rok

Daje to zapotrzebowanie < 7MWh/rok

 

Panele o mocy 8kW powinny dać tyle energii. (chyba, że się mylę)

Czy moje założenia są prawidłowe?
Czy istnieją takie gotowe projekty, żebym nie musiał robić przeróbek?
Czy taki projekt byłby zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami? 
Czy może ktoś z forumowiczów zrobić coś podobnego i podzieli się ze mną doświadczeniami?

Pozdrawiam

Edytowano przez walddor
Literówka (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • walddor changed the title to Dom ogrzewany fotowoltaiką.

Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce będzie trudne. Przede wszystkim trzeba ustalić o zapotrzebowaniu na jaką energię do ogrzewania mówimy:

- pierwotną;

- końcową;

- użytkową.

W projektach i świadectwach charakterystyki energetycznej najbardziej wyeksponowana jest wartość energii pierwotnej - EP. Jednak ilość energii na którą faktycznie jest zapotrzebowanie w instalacji grzewczej może być skrajnie różna od wartości EP. Jeśli projekt będzie miał EP na poziomie 30 kWh/m2 przy założeniu, że ogrzewanie ma być elektryczne zasilane tylko z sieci energetycznej to jego rzeczywiste zapotrzebowanie na energię  wyniesie zaledwie ok. 10 kWh/m2. Bo na potrzeby wyznaczania EP energię elektryczną z sieci mnożymy przez wskaźnik 3. Innymi słowy przy takim sposobie ogrzewania energia użytkowa (realnie oddana przez instalację grzewczą do pomieszczeń ) wyniesie ok. 10 kWh/m2. Ale z racji sposobu obliczania EP stosujemy mnożnik 3. 

Tak więc należy szukać projektu, w którym przy założeniu takiej mocy systemu PV i ogrzewania elektrycznymi foliami grzewczymi zapotrzebowanie na energię użytkową (EU) wyniesie do 30 kWh/m2. Wtedy w skali roku system PV będzie w stanie zrównoważyć ten pobór energii.

Ale o taki projekt będzie bardzo trudno. Dlatego znacznie łatwiej będzie zmieścić się w założonym limicie mocy PV jeśli zastosujemy pompę ciepła. Bo ta pobierając 1 kWh prądu odda w postaci ciepła 3-4 kWh energii. Tak więc pokryjemy za jej pomocą znacznie większe straty energii.

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam Stoję w przededniu podjęcia decyzji o zakupie działki ktora pod względem geotechnicznym nie wydaje sie być obiektem mazen, ale lokalizacja usprawiedliwi ew. poświecenie pytanie tylko jak duże i tu pytanie a raczej prośba do Was o pomoc w oszacowaniu potencjalnych kosztów poaadowania domu.  Ogólnie działka leży na terenie podmokłym 10km od granic Gdanska, w niektórych miejsca sporo torfu z wywiadu wynika ze większość domów na tym osiedlu stawianych jest na płycie fundamentowej - warunki różne w zależności od czesci terenu Zleciłem wykonanie 3 ręcznych odwiertów kontrolnych, wzdłuż osi potencjalnego budynku, do głębokości 3m, żeby zobaczyć co tam w ogóle siedzi i wyszło na to ze na ok 1m pojawia sie woda (ok 1m ziemi to nawieziona warstwa do wyrównania terenu przez sprzedającego), na głębokości 1,6 do 1,8 glina plastyzna natomiast na głębokości 2,5-3m jest piasek nawodniony jak to ekipa powiedziała twardy no tyle ze woda.  Pewne raczej jest ze wchodzi w grę posadowienie na płycie fundamentowej, i wymiana gruntu pytanie ile.  Zdaje sobie sprawe ze konkretnych odpowiedzi mozna oczekiwac po wykonaniu pełnych badan geotchnicznych i w oparciu o opracowana dokumentację, jednak proszę o wsparcie o rozlanie trochę wosku i odprawienie czarów nad tematem i rzucenie szacunkami ile może kosztować wymiana gruntu (bo zakładam ze konieczna) i jaki koszt wykonani płyty fundamentowej. Obrys domu to 13x9,5m Będę wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki. Musze niebawem podjąć decyzje co do zakupu tej ziemi wiec wszystkie opinie beda na wage zlota - moze nawet doslownie  
  • Witam Wykonawca zabetonował niebieską rurę do wody a w projekcie jest w przelotce. Na dodatek na wysokośći podłogi na gruncie była złamana. Rura przechodzi przez 10 cm chudziaka dalej 40 cm płyta fundamentowa (szkody górnicze) później 10 cm podłoga na gruncie i tam doszło do przełamania. Między płytą fundamentową a podłogą na gruncie jest 70 cm zagęszczonego piasku (fundament skrzyniowy) i dalej styropian 17 cm i wylewka tradycyjna. Mieszkamy już ale to mi nie daje spokoju i pytanko do was czy to wymieniać czy zostawić.  Pozdrawiam 
  • Też z doświadczenia wiem, że kuchnie w białej tonacji z elementami drewna są lżejsze i przyjemniejsze "dla oka". Dużo ciekawych inspiracji jest na pintereście, ale tak jak poprzednik wysłał - teraz bardzo często biel łączy się z innymi kontrastowymi kolorami
  • Gość anglia
   Bardzo, ale to bardzo mi się nie podoba w spocie kampanii scena, kiedy aktor wynosi stare, naturalne, bo drewniane okna i ma zamiar wstawić nowe plastiki (pewnie jakieś chińskie PCV). Stare okna wystarczy często uszczelnić uszczelką i ładnie pomalować i przynajmniej się obcuje z naturalnym materiałem. Polska straciła i traci bezcenny czar drewnianej architektury i niepowtarzalnej stolarki w kamienicach bezpowrotnie!!!. Jeśli chodzi o powietrze to po prostu nie palmy byle czym (jakimiś farbowanymi szmatami itp).
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który sprawuje patronat honorowy nad programem społecznym "WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ", przekazał, na prośbę Związku POiD, najnowsze statystyki dotyczące dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" na wymianę stolarki otworowej. Jak wskazują dane, największą popularnością cieszył się zakup wraz z dopłatą nowych, energooszczędnych okien. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/aktualnosci/95574-wymiana-stolarki-w-programie-czyste-powietrze-dane-statystyczne
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...